KERKENEZ’İN AV ANI ÇOK İLGİ GÖRDÜ - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

KERKENEZ’İN AV ANI ÇOK İLGİ GÖRDÜ

Bu haber 02 Ekim 2018 - 8:18 'de eklendi ve 136 kez görüntülendi.

 

Hatay’da nadir görülen kuş türlerinden biri daha fotoğraf karesindeki yerini aldı. Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü Dörtyol Şefliği görevlilerinin geçtiğimiz gün Belen’de faaliyet gösteren Bakras Enerji Şenbük RES Firması denetimi sonrasında kuşların sonbahar göçlerini izleyen Dr. Muhsin Çoğal tarafından Falco Tinnunculus adı ile bilinen Kerkenez’in avladığı sarı ev faresini (Mus Macedonicus) götürdüğü anlar fotoğraf karelerine yansıdı.

Dr. Çoğal, Kerkenezin bu av anının nadir olarak fotoğraf karelerine yansıdığının altını çizerek avını yuvaya götüren Kerkenezin bu anı oldukça ilgi gördü. Dr. Çoğal fare ve fare benzeri küçük memelilerin Kerkenez’in temel besin kaynağını oluşturduğunu belirtterek bu davranışı sırasında Kerkenez’in çok nadir fotoğrafları çekildiğini de aktardı.

Kerkenez Türkiye’nin tamamında yayılışı olan ve Şahin’den sonra en çok gözlemlenen bir doğan türü olduğunu da hatırlatan Dr. Çoğal fareler ile mücadelede doğal bir predatör olarak çok önemli bir yeri olduğunu ekledi. Türkiye’deki popülasyonunun yerel ve yıl boyunca kaldığı göz önüne alınırsa çiftçi dostu olduğu söylenebileceğine işaret eden Çoğal bundan dolayı avlanmaması ve çevrede yuvaları varsa rahatsız edilmemesinin gerekli olduğunu bildirdi.

Haber Merkezi