KERİMOĞLU'DAN BAYRAKÇIOĞLU'NA ZİYARET | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

KERİMOĞLU’DAN BAYRAKÇIOĞLU’NA ZİYARET

Bu haber 18 Ocak 2019 - 9:29 'de eklendi ve 20 kez görüntülendi.

Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği Başkanı ve Türkiye Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu, federasyon yönetim kurulu üyesi Dr. Gönül Oktay, dernek yönetim kurulu üyeleri Deniz Seçkin ve Elmaz Akoğlu ile beraber geçtiğimiz günlerde Hatay Devlet Hastanesi Başhekimliği görevine yeni atanan Dr. Mahmut Bayrakçıoğlu’nu makamında ziyaret ettiler.

Kerimoğlu, ziyaretin de Talasemi Federasyonun çalışmaları hakkında Bayrakçıoğlu’na bilgiler aktararak hemoglobinopatili hasta bebek doğumlarının ve mevcut hastaların en fazla Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinin bazı illerin de olduğuna değinerek, başta taşıyıcılık oranlarının fazla olmasından dolayı hala hasta bebek doğumlarının yeterince önüne geçilemediği bundan dolayı halk eğitimlerinin önemli olduğunu belirtti. Ayrıca hemotoloji alanında hizmet veren hekimlerin başta Hatay olmak üzere, Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin ve Şırnak gibi iller de devlet hastanelerinde hiç olmadığını, olsa da bazı iller de hasta potansiyeline göre yeterli sayıda olmamasının hasta ve hasta aileleri için ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldıklarına değinerek bu konuların aşılması için ortak hareket etmenin önemine değindi.

Hatay Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mahmut Bayrakçıoğlu’da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Talasemi ve orak hücre anemi hastalıkları konusun da ilimizde yıllar öncesinden bu yana çalışmalar yapılmış olmasına rağmen en ciddi çalışmaların, son 5-6 yılda ilimiz genelin de kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları tarafından yapıldığına değinerek önemli bir halk sağlığı sorunu olan hemoglobinopatilerin aşılması için ciddi çalışmalar hasta, hasta aileleri başta olmak üzere, hasta bebek doğumlarının önlenmesi adına Hatay Valiliği başta olmak üzere sağlık otoriteleri ve diğer kamu kurum ve kuruluşları tarafından yürütülmesi hepimiz için oldukça sevindiricidir.

Hatay ili genelin de ki 2 bin civarında ki hemoglobinopatili hastaya hizmet etmek için sağlık alanında ki yetkililerle sürekli temas halinde olduklarını söyleyerek, hematoloji alanında hastanelerinde şuan mevcutta bir çocuk hematolog’un olduğuna,  değindi ve en kısa sürede de tekrar erişkin bir hematoloji uzmanı getirilmesi için çalışmalar başlatacaklarına değinerek, çeşitli konularda karşılıklı fikir alışverişin de bulunan yetkililer Talasemi için ortak projeler yapılması ve çalışmaların desteklenmesi konusunda hem fikir oldular.

Haber Merkezi

afdah.info

voir films