"KAZANIMLAR TEK TEK ELDEN ALINIYOR " - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“KAZANIMLAR TEK TEK ELDEN ALINIYOR “

Bu haber 19 Ekim 2017 - 14:21 'de eklendi ve 58 kez görüntülendi.

 

İlçemiz avukatlarından HDP Hatay Eş Başkanı Şükran Dağ Cabir, Müftülere nikah kıyma yetkisi veren Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının bu hafta mecliste görüşüleceğini hatırlattı. Av. Cabir, “Yakın zamanda meclis genel kurulunda görüşülen ‘Boşanmaları Araştırma Komisyonu Raporu’nun bir devamı niteliğinde olan bu tasarının; evlilik, boşanma ve miras gibi konularda evrensel hukuk normlarından uzaklaşılarak AKP usulü Şer’i Hukuk sistemine geçişin ön hazırlıklarından olduğunu vurgulayarak, AKP’lilerin Hedeflerinin 2023″olduğuna vurgu yaptı ….

HDP İl Eş Başkanı Av. Dağ Cabir, “Kadın kazanımlarını tek tek geri almayı hedefleyen ve  erkek egemen toplumu norm haline getirmeye hizmet eden, tepeden inme, belli bir toplumsal yapı yaratmak amacıyla hazırlanan bu düzenleme, toplumun yarısını oluşturan kadınlar açısından ciddi tehditleri içeriyor.

Tasarı yasalaşırsa imam nikâhı resmi nikâh yerine geçmeyecek ama  müftülerin resmi nikâh kıymakla görevlendirilmeleri dinin ve dolayısıyla tek bir inanç biçiminin, Diyanet’in uyguladığı haliyle Sünni İslam’ın, bu toplumdaki herkesi kapsaması gereken medeni hukukun alanına müdahil olması anlamına gelecek. Ayrıca 2015’te resmi nikâh olmadan imam nikâhı kıydırmanın suç olmaktan çıkarılmasıyla tam da böylesi çocuk yaşta ve çoklu evliliklerin, kadınların medeni haklardan yoksun bırakılmasının  önü açılacak. Ayrıca içinde bulunduğumuz koşulları da göz önüne aldığımızda sosyal politika alanında ve ailenin şekillendirilmesinde kadınla erkeğin eşitliğini temel almayan bir yaklaşımla çalışan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın söz hakkı genişletiliyor.

2003’te müftülüğe bağlı ilk Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu kurulmuş; 2011’de Diyanet ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında protokol imzalanarak boşanmaların sözde önlenmesi adı altında, kadınlar alttan alta  “aile terapisi” adı altında “ehlileştirilme” ye çalışılmıştır.

Tasarının yasalaşması durumunda evlendirme işlemi için müftülüklerin yetkilendirilmesiyle çoğu kadın evlenmek için olsun, ailede sorun yaşayınca olsun kadın-erkek eşitsizliğini esas alan erkek egemen- Emevi dini referansları temel alan, kadınların boşanmaması gerektiğini savunan bir kuruma başvuruyor olacak. Müftülüklere nikâh kıyma yetkisi verilmesi iddia edildiği gibi resmi nikâhsız imam nikâhlarını azaltmayacak tersine belediyeler ve müftülüklerin nikâh kıymasının oluşturacağı ikilik hali toplumsal kutuplaşmayı (nikâhın kim tarafından kıyılacağı konusunda) pekiştirecek, kadınlar üzerinde muhafazakâr bir “tek tip hayat” dayatmasını artıracak, kararı kadınlara bırakmayan bir tablonun oluşmasına neden olacaktır.

Madde 31: 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu uyarınca bir Türk vatandaşı ile evlenme, doğrudan Türk vatandaşlığını kazandırmamaktadır. Ancak, bir Türk vatandaşı ile en az üç yıldan beri evli olan ve evliliği devam eden yabancılar Türk vatandaşlığını kazanmak üzere başvuruda bulunabilmektedir. Madde, Türk vatandaşlığını kazanmak için başvuru yapacak kişilerde aranacak şartlar arasına “genel ahlak” ibaresini eklemektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanların evlilik yoluyla vatandaşlığa başvurabilmesi için getirilen genel ahlak kriteri nasıl ve kime uygulanacak? Genel ahlakın içeriğini, sınırlarını, kişilerin buna uyup

Diyanet İşleri Başkanlığı sosyal politika alanından ve medeni haklarımızla ilgili konulardan çekilmeli, evlendirme işlemi ve psikolojik danışmanlık için yetkili kılınmamalıdır. Laik bir ülkede Diyanet İşleri Başkanlığı lağvedilmeli, bütçesi kurulucak kadın bakanlığı ve eğitime aktarılmalıdır” dedi.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

afdah.info

voir films