KAYMAKAM DR. ÇELİK, İLÇEMİZ TARİHİNE NOT DÜŞTÜ | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

KAYMAKAM DR. ÇELİK, İLÇEMİZ TARİHİNE NOT DÜŞTÜ

Bu haber 26 Ekim 2017 - 9:27 'de eklendi ve 36 kez görüntülendi.

 

Deniz yaşamı ‘Derinlerdeki Samandağ, Süveydiye, Seleucıa’ ile gün yüzüne çıktı…

Dünya’nın en uzun kumsalları arasında gösterilen Samandağ’ın denizel yaşamı gün yüzüne çıktı. Samandağ Kaymakamlığı’nın himayesinde hazırlanan ve sualtı görüntüleme yönetmeni Tahsin Ceylan tarafından görüntülenen Samandağ, söz konusu proje ile dalış turizmindeki payını artırmak istiyor.

Sualtı Görüntüleme Yönetmeni ve Belgesel Yapımcısı Tahsin Ceylan, kamerası Poyraz’ı bu kez Hatay Samandağ’ın gizli ve bakir kalan güzelliklerine çevirdi. Sanatçı, medeniyetler şehri Hatay’ın turkuaz renkli sahillerini ve denizel yaşamını Samandağ Kaymakamlığı’nın desteğiyle görüntüledi.

Elde edilen eserlerden oluşan ‘Derinlerdeki Samandağ, Süveydiye, Seleucıa’ adlı 192 sayfalık kitap ve fotoğraf sergisi, Samandağ Kültür Merkezi’nde 27 Ekim Cuma günü saat 15.00’te düzenlenecek lansmanı ile kamuoyu ile paylaşılacak. Samandağ Kültür Merkezi’nde açılan sergi 27-31 Ekim tarihleri arasında gezilebilecek.

Samandağ Kaymakamlığı himayesinde ve İşadamı Adem Nural’ın destekleri ile hazırlanan projenin Samandağ’ın tanıtımına önemli katkılar sağlayacağını ifade eden Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik ise doğa adına atılan her türlü pozitif adımın takipçisi ve destekçisi olacaklarını söyledi.

Dr. Cahit Çelik, basın mensupları ile paylaştığı çalışma ile ilgili: “Samandağ’ının karada bulunan turizm değerlerini bildiğimiz halde; keşfedilmemiş koylar, dalış noktaları, denizin diplerindeki tarihi batıklar, bizimle aynı evreni paylaşan ve her biri tarif edilemez birer sanat eseri olan deniz altındaki canlılar konusunda çok da bir şey bildiğimiz söylenemez. Bu çalışma, denizimizin derinlerinde olan bu zenginlikler ile bizi buluşturuyor. Kitabın her sayfasını çevirdiğinizde denizdeki canlıların o renkli ve göz kamaştıran mükemmelliklerini göreceksiniz. Bize yabancı olduğumuz bu renkli mavi dünyayı tanıtan Tahsin Ceylan’a ve ekibine, her türlü desteği sağlayan Akdeniz Sahil Güvenlik Bölge Komutanı Fatih Erhan’a ve sağladığı maddi katkı ile bu eserin ortaya çıkmasına vesile olan işadamımız Adem Nural’a sonsuz teşekkürler. Amacımız, denizimizin bu güzelliklerini öncelikle korumak; daha sonra da sürdürülebilir bir anlayışıyla tahrip etmeden turizme kazandırmak.”

12 Km’lik Sahil Karış Karış Keşfedildi

Çekimleri uzun süredir devam eden proje’nin bölgenin sualtı fauna ve florasının tanınmasında önemli bir rol üstleneceğinin ifade eden Sualtı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan, Akdeniz’in doğusuyla ilgili böylesine geniş kapsamlı bir sualtı envanter çalışmasının yapılmadığını belirtti. Asi Nehri de dahil olmak üzere 12 km’lik Samandağ sahillerinin büyük bir titizlikle araştırıldığını ve görüntülendiğini dile getiren Tahsin Ceylan, şunları söyledi: “Samandağ bölgesinde bugüne dek pek çok dalış gerçekleştirdim. Ancak bu proje her bölgesinde dalış yapma imkanım oldu. Samandağ’ın sualtı tek kelime ile büyüleyici. Canlılık ve arkeolojik açıdan son derece zengin.16 kilometrelik sahil şeridinin her noktası ayrı bir dalış bölgesi. Suyun vizibilitesi ve sıcaklığı hemen her mevsim dalış yapma imkanı veriyor. Samandağ Kaymakamımız Sayın Cahit Çelik bu bölgenin dalış turizminden pay alabilmesi ve doğal güzelliklerinin korunması adına büyük bir çaba sarfediyor. Kendisine böyle bir projeye vesile oldukları için teşekkür ediyorum. Eminim ki bu sergi ve kitaptan sonra birçok sualtı sevdalısı Samandağ sahillerini keşfetmek için gelecektir. Ayrıca bu projede desteğini hiç esirgemeyen Akdeniz Sahil Güvenlik Bölge Komutanımız Fatih Erhan’a da ayrıca teşekkür ederim.”

Bölgenin İndo pasifik kökenli türlerin bentik alanda Türkiye denizlerine ilk geçiş noktası olduğuna da dikkat çeken Tahsin Ceylan, nesli tehlike altındaki kemane balığını Samandağ’da görüntülediklerini söyledi. Ceylan, şu bilgileri verdi:

“Kemane Balığı Doğu Atlantik Okyanusu ile Akdeniz’e özgüdür.  Trol avcılığına ve diğer balıkçılık yöntemlerine karşı savunmasızdır. Bu nedenle populasyonu hızla azalıyor ve yoğun av baskısına maruz kalıyor, yüzgeçleri yüksek fiyatlarla Asya pazarına satılıyor. Uluslararası Doğa Koruma Birliği  IUCN, kemane balığının koruma statüsünü  ‘nesli tükenmek üzere’ olarak değerlendirdi. Bölgede yapılan yasadışı dinamit ve kafes avcılığı bu nadir tür için en büyük tehlikedir. Bu olumsuz durumun mutlaka önüne geçilmelidir.”

192 sayfa, sert kapak, tamamı kuşe olarak hazırlanan eser, MAC iletişim tarafından Türkçe, İngilizce, Latince olarak hazırlandı. Fotoğraf sergisi ise kitaptaki fotoğraflardan hazırlanan birbirinden iddialı 50 seçkiden oluşuyor.

 

Haber: Ümit Sağaltıcı- Foto: Arşiv

afdah.info

voir films