KAYIP DEĞİL DE ZAYİ Mİ? - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

KAYIP DEĞİL DE ZAYİ Mİ?

Bu haber 16 Mart 2018 - 8:04 'de eklendi ve 82 kez görüntülendi.

 

Kaybettiğimiz kadar kazanıyor muyuz acaba bu konu aylardır kafamı kurcalamıştır. Ve halen kurcalanmaya devam ediyor bölgemizin erkekleri hemen hemen % 65 i yurt dışındalar matematiksel olarak ailesinden ayrı olan bir ortamda yaşıyoruz. Aile reisleri 1–2 yıl içinde evine 3-4 ay izinli olarak geliyor buda Türkiye deki ekonomik şartlardan dolayı ya iznini zor mor güç bela geçiriyor yada daha erken dönüş yapmak zorunda kalıyor.

Bu kısa süre içinde ailenin yapısını kötü gidişatını ne derecede düzelteceği meçhuldür. Bilhassa Suudi Arabistan’da hemşerilerimizi bu memlekette insanlık dışı çektikleri eziyetlerden dolayı uzun bir süre sonra Türkiye’ye döndüğünde 1-2 ay içinde kendine bir çeki düzen verip ancak ortama ve çevresine ısınabiliyor.

Çünkü Suudi Arabistan’daki Türkiye arasındaki yaşam farkı çok çok büyük ve son derece bir birine zıt ve ters gelir. Tam olumlu kararlar verebilecek güce sahip olunca aile reisinin geriye dönüş kapısını çalmış oluyor. Bu durumda aileye disiplin uygulamak için iç doğru neticeler vermeyebilir aksine gittikten sonra belki bu kıssa sürede uyguladığı disiplin geri teper ve aleyhine sonuçlanacağı farkında zira dönse bir türlü dönse bin türlü disiplin yapsa bir türlü yapmasa bin türlü Türkiye de kalsa pişman kalmasa da bin pişman.

Eviriyor çeviriyor. Ekonomik şartlar ve bizim yöremizdeki büyük TAMAH ve rekabet daha ağır basınca yurt dışı yolunu tekrar tutmuş oluyor. Ve böylece olan yine de aile yapısına oluyor.

Zira burada herkesi aynı kefeye koymak doğru olmaz tanıdığım öyle analar var ki babalardan hiç farkı olmayan bir disiplin anlayışıyla ailesine dört elden sarılmış. Beklide babalarından daha düzenli bir şekilde ailesini yönetmiştir. Keşke bütün analar böyle olsaydı. Zira zararımız değil elbette yararımız olurdu !..

Aile yapısına neler oluyor diye sorarsanız bence çok şey oluyor ve farkına varılmıyor dersek işte o zaman kültürümüz örf ve adetlerimize hakaret etmiş oluruz. Geçmişe bir göz atarsak çok şeyler kaybettiğimizi bir bir yazmaya kalksam sayfalar yetmez.

Eskiden başıboş genç kocaman devede pire ramak kadar zor idi istisnalar kaideyi bozmaz istisnalar vardır ve olacak şimdi ise kahveler kıraathaneler tıklım tıklım kimisi bir gurup kurmuş çetecilik yapıyormuş.

Kimi bir gün çalışır beş gün yiyip geziyor. Kimisi başa değişik işlerden kestirmeden nahoş yollardan geçinip gidiyor bu hususları yapan gençlerin % 80’nin velisi yurt dışındadaır4 bullar kayıp değil de zayi mi? Bu ihtimaller ve başıboşluk devam ederse bugün yarınımızdan bin kat daha aydınlık ve güzeldir.

Çünkü..? Genci olmayan bir toplumun geleceği meçhul dur. Geleceği meçhul olan bir yörenin muhakkak toplumsal yaralar ve karanlıklara sürükleneceği gün ışığı gibi bariz ve aşikardır.

Semir Düzel