logo

reklam

“KAYBOLAN DEĞERLERİ YENİDEN KAZANDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ”

1.Ittisal el-Mhabbi vel İhvâ “ Futbol Turnuvası Gerçekleşti

Ehlen Dergisi Sponsorluğunda, Tomruksuyu’nda gençler diline, tarihine sahip çıkmak, kültürel değerleri korumak ve komşu köylerle aynı hassasiyeti paylaşmak için “Hibbu Ba3idkin Bil-ard Tahibkin Bis-sêma“ sloganıyla bir araya gelerek “1.Ittisal el-Mhabbi vel İhvâ “ Futbol Turnuvasını gerçekleştirdiler.

Gerçekleşen turnuvanın gençlere herhangi bir şey kazandırmak için değil genlerin kaynaşmak için sahada yerlerini aldığı belirtildi. Turnuvayı gerçekleştiren yetkililer bu turnuvayı diğer turnuvalardan ayıran kuralın; kültürel asimilasyona dikkat çekmek adına takımların Arapça isimlerle sahaya çıkmaları olarak belirtti.  Takım isimlerinden bazıları şöyle; Nahır il ikbir, Finnenin,Karamenni,Karaçen,Tavli,Şırrebin,Selca,Şebbiha’dır. Konu üzerine açıklama yapan yetkililer;

Bu turnuva ile birlikte gençler bir yandan birlik-beraberlik ortamı yaratırken, bir yandan kültürüne diline tarihine yabancılaşan çocuk-gençlere bu kaybolan bu değerlerini yeniden kazandırmaya çalışıyoruz.

Son olarak gençler, yerel yönetimlerden ve sivil toplum örgütlerinden bu tarz gençlik faaliyetlerini desteklemelerini talep ediyoruz.”ifadelerine yer verdi.

Haber – Foto: Hasan Dadük

 

 

 

 

Share
111 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?