ÜST REKLAM

logo

reklam

KARIŞIKLIK ÜRETME-ZAYIFLATMA


Hüsamettin Kazan
deneme18@hotmail.com

Eğitimci Hüsamettin Kazan

9 Temmuz 2017 tarihinde 22:00 sularında ilimiz Hatay’da Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tayfur Sökmen yerleşkesi yakınlarındaki polis uygulama noktasına silahlı saldırı düzenlendi.

Terör örgütü tarafından polis uygulama noktasına yapılan silahlı saldırıda 2 polis şehit oldu, 1 polis ağır yaralandı. (BASINDAN)

Birileri şehrimizi de ülkemizi de karıştırmak istiyor.

Karıştırabilirler mi? Sanmıyorum.

İnsanımızı tedirgin etmek için sürekli ‘’ Karıştı. Karışacak.Karışıyor.’’ algısı üretmeye çalışacaklar.

Terör eylemleri ile amaçlarına ulaşamayacaklarını, vatandaşlarımızın olaylar sonrasındaki reaksiyonlarından anlıyoruz.

Olayı duyan insanımız şehit olan polisler için üzülürken, yaralanan polis memurunu yaşatma mücadelesinde de ellerinden geleni yaptı. Yüzlerce insan kan vermek için araştırma hastanesini önünde sıra bekledi.

Şimdi sırada faillerin yakalanıp cezalandırılması var. Bu konuda ciddi gelişmelerin kaydedildiğini suçluların yakalanacağını tahmin ediyorum.

Daha önce yaşanan benzer olayların failleri yakalanmıştı.

Reina katliamını yapan Abdülgadir Masharipov 16 gün sonra yakalanmıştı.

Toplumda ‘’Beşiktaş Saldırısı’’ olarak bilinen 10 aralık 2016’da tarihinde Beşiktaş Vodafone Park çevresinde meydana gelen ve 39’u emniyet mensubu olan, 46 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının organizatörü de geçtiğimiz perşembe (13 temmuz 2017) yakalanmıştı.

Bölgede çok fazla yabancı unsurun yanında, farklı dinamiklerin olmasından dolayı üzüncü hadiselerin engellenmesinde zorluklar yaşanıyor.  Ancak olay sonrasında, olayların faillerine ulaşmak önemli bir noktadır. Suç işleyenin yakalanması ve cezalandırılması, caydırıcılık bakımından önemlidir.

Her ne kadar söylenmese de bütün terör olaylarının arkasında uluslararası bir bağlantı vardır.

Neticede terör olaylarında kullanın silahlar pazarda satılmıyor.

‘’Sosyal Medya Baykuşları’’ sürekli karmaşa, savaş- iç savaş çığırtkanlıkları yapıyor.

Savaş- iç savaş gibi büyük olaylar yaşanır mı? Zannetmiyorum.

İç savaş nedir? Emperyal devletlerin ‘’karıştırmak-zayıflatmak’’ istedikleri ülkelerde oluşturdukları durumdur.

Libya’da – Suriye’de iç savaş nasıl vuku buldu hatırlayalım. İç muhalefet önce kışkırtılır, sonrasında silahlandırılır. Silahlandırmak deyince aklınıza tabanca falan gelmesin. Sadece bir orduda olması gereken silahlar (uçak savarlar, güdümlü füzeler gibi silahlar) sivil unsurlara verilir. Bir iç savaş için çok ciddi dış lojistik destek lazım. Ayrıca Sivil unsurların eğitilmesi gibi farklı boyutları da vardır.

Bunların olması için de birçok ülkenin doğrudan ve dolaylı desteğine ihtiyaç vardır.

Türkiye’de bu kadar ciddi karşılıklar yaşanabilir mi?  Sanmıyorum. Çünkü,burada  batılıların iç savaşta kullanacakları insan kaynakları mevcut değil.

Her ne kadar farklı fikirlerden insanlar varsa da antiemperyalist duygular her kesimde mevcuttur. Gerçek bir solcunun da gerçek bir sağcının da ana ilkelerinden bir tanesi antiemperyalist olmasıdır. Fikir tartışmaları yaşanır. Ancak Batı’nın verdiği silah ile fiili çatışma yaşanmaz.  Dolayısı ile iç savaşın ideolojik temeli de zayıftır.

‘’Ne AB, Ne ABD, Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye’’ sloganının gerçek solcular tarafından çok sık kullanılan bir slogan olduğunu unutmayalım.

Bunun dışında ülkemiz Avrupa’ya komşudur.  Ülkemiz karışırsa Avrupa Birliği dâhil bütün komşularımız sonuçlarından etkilenir.

Özetle çırpındıkça batan emperyal güçlerin; Dünya’da ürettikleri sorunların sonuçlarını yaşarken, yüz milyonlarca insanı etkileyecek yeni bir karmaşa üretmeleri var olan konjektörde mümkün değil.

 

 

 

 

Share
555 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARIM VE HAYVANCILIK SORUNLARI

  17 Şubat 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Ülkemizin tarımsal potansiyeli çok yüksek olmasına rağmen, yeterince değerlendirmiyor. Topraklarımızın büyük çoğunluğu verimlidir ve tarıma elverişlidir. Bu potansiyelin değerlendirilmesi için tarım politikaları, bilenler tarafından ele alınarak orta ve uzun vadeli uygulanabilir bir politika belirlenmelidir. Tarımda temel sorun yüksek girdi maliyetleri. Üreticilere ucuz yakıt ve ucuz tohum sağlanmalı. Tarımsal sanayide ise en önemli sorunlardan birisi yüksek finans maliyeti. Üreticiyi ezmeden düşük faizli hatta...
 • BEL – BİR A.Ş. MAĞDURLARI NASIL OLUŞTU?

  14 Şubat 2020 Köşe Yazıları, Üst Haberler, üst manşetler, Yerel

  Asaf HİŞMİ BELBİR A.Ş.  ile Samandağ Belediyesi yetkililerinin ortak sorumluluğu altında BEL – BİR A.Ş. mağdurları, yok yere yaratılıp, geliştirildi. Aslında bu resmi belgelerle vatandaşı soyma operasyonu idi. Sonrada belde talanına dönüştü. BEL – BİR A.Ş. Kendini kamu kurumu oluğunu ve birçok belediyenin kendilerinin ortağı olup, beraberce ilgili belediyelerin acil ihtiyaçlarını karşıladıklarını, Samandağ Belediyesinin acil ihtiyaçlarını benzer şekilde karşılayabileceklerini ifade etmişlerdi. Samandağ Belediyesi yetkilileri, adı geç...
 • KAPİTALİZMDE HER YOL CEHENNEME ÇIKAR

  12 Şubat 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Eğitimci Sami Aslan Büyük fikir ve mücadele ustası Dr. Hikmet Kıvılcımlı “Allah, Peygamber, Kitap” isimli eserinde şöyle diyor: “7 bin sene sürmüş antika tarih, medeniyetlerin kuruluşu ve yıkılışı tarihidir. Bir medeniyet kuruluyor gelişiyor sonra duraklıyor, daha sonra da yıkılıyor. Fakat insanlık yıkılmıyor, toplumun üstüne çıkmış “yarı Allah” kesilmiş müstebitler yıkılıyordu ve o yıkılan medeniyetin hemen yanı başında yeni bir medeniyet doğuyordu, daha sonra o medeniyet de daha önceki yıkılan medeniyetin yolundan gidiyor; duraklama ...
 • KENT MERKEZİNE İLİŞKİN BİLİRKİŞİ RAPORU

  11 Şubat 2020 Köşe Yazıları, Üst Haberler, üst manşetler, Yerel

  AsafHişmi Dava Konusu Parseller için, Adana 2. İdare Mahkemesi: ‘’ Uyuşmazlığın çözümü teknik yönden yerinde keşif ve bilirkişi incelemesini gerektirdiğinden mahkememizin 1997 / 201 sayılı dosyasına kaydan açılan ilgili dava dosyasında 3.7.1997 gününde yerinde yapılan keşif esnasında kayıtlı dava dosyasında ( Prof. Dr. Çınar Atay Bilirkişi, Doç. Dr. Sezal Göksu Bilirkişi, Mustafa Ekşi Bilirkişi olmak üzere uzmanlardan oluşan bilirkişi kurulu; 2.10.1997 tarihinde tanzim ettiği ) mevcut raporunda özetle; ‘’Dava dosyasını oluşturan bilgi, ...