ÜST REKLAM

logo

reklam

KARIŞIKLIK ÜRETME-ZAYIFLATMA


Hüsamettin Kazan
deneme18@hotmail.com

Eğitimci Hüsamettin Kazan

9 Temmuz 2017 tarihinde 22:00 sularında ilimiz Hatay’da Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tayfur Sökmen yerleşkesi yakınlarındaki polis uygulama noktasına silahlı saldırı düzenlendi.

Terör örgütü tarafından polis uygulama noktasına yapılan silahlı saldırıda 2 polis şehit oldu, 1 polis ağır yaralandı. (BASINDAN)

Birileri şehrimizi de ülkemizi de karıştırmak istiyor.

Karıştırabilirler mi? Sanmıyorum.

İnsanımızı tedirgin etmek için sürekli ‘’ Karıştı. Karışacak.Karışıyor.’’ algısı üretmeye çalışacaklar.

Terör eylemleri ile amaçlarına ulaşamayacaklarını, vatandaşlarımızın olaylar sonrasındaki reaksiyonlarından anlıyoruz.

Olayı duyan insanımız şehit olan polisler için üzülürken, yaralanan polis memurunu yaşatma mücadelesinde de ellerinden geleni yaptı. Yüzlerce insan kan vermek için araştırma hastanesini önünde sıra bekledi.

Şimdi sırada faillerin yakalanıp cezalandırılması var. Bu konuda ciddi gelişmelerin kaydedildiğini suçluların yakalanacağını tahmin ediyorum.

Daha önce yaşanan benzer olayların failleri yakalanmıştı.

Reina katliamını yapan Abdülgadir Masharipov 16 gün sonra yakalanmıştı.

Toplumda ‘’Beşiktaş Saldırısı’’ olarak bilinen 10 aralık 2016’da tarihinde Beşiktaş Vodafone Park çevresinde meydana gelen ve 39’u emniyet mensubu olan, 46 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının organizatörü de geçtiğimiz perşembe (13 temmuz 2017) yakalanmıştı.

Bölgede çok fazla yabancı unsurun yanında, farklı dinamiklerin olmasından dolayı üzüncü hadiselerin engellenmesinde zorluklar yaşanıyor.  Ancak olay sonrasında, olayların faillerine ulaşmak önemli bir noktadır. Suç işleyenin yakalanması ve cezalandırılması, caydırıcılık bakımından önemlidir.

Her ne kadar söylenmese de bütün terör olaylarının arkasında uluslararası bir bağlantı vardır.

Neticede terör olaylarında kullanın silahlar pazarda satılmıyor.

‘’Sosyal Medya Baykuşları’’ sürekli karmaşa, savaş- iç savaş çığırtkanlıkları yapıyor.

Savaş- iç savaş gibi büyük olaylar yaşanır mı? Zannetmiyorum.

İç savaş nedir? Emperyal devletlerin ‘’karıştırmak-zayıflatmak’’ istedikleri ülkelerde oluşturdukları durumdur.

Libya’da – Suriye’de iç savaş nasıl vuku buldu hatırlayalım. İç muhalefet önce kışkırtılır, sonrasında silahlandırılır. Silahlandırmak deyince aklınıza tabanca falan gelmesin. Sadece bir orduda olması gereken silahlar (uçak savarlar, güdümlü füzeler gibi silahlar) sivil unsurlara verilir. Bir iç savaş için çok ciddi dış lojistik destek lazım. Ayrıca Sivil unsurların eğitilmesi gibi farklı boyutları da vardır.

Bunların olması için de birçok ülkenin doğrudan ve dolaylı desteğine ihtiyaç vardır.

Türkiye’de bu kadar ciddi karşılıklar yaşanabilir mi?  Sanmıyorum. Çünkü,burada  batılıların iç savaşta kullanacakları insan kaynakları mevcut değil.

Her ne kadar farklı fikirlerden insanlar varsa da antiemperyalist duygular her kesimde mevcuttur. Gerçek bir solcunun da gerçek bir sağcının da ana ilkelerinden bir tanesi antiemperyalist olmasıdır. Fikir tartışmaları yaşanır. Ancak Batı’nın verdiği silah ile fiili çatışma yaşanmaz.  Dolayısı ile iç savaşın ideolojik temeli de zayıftır.

‘’Ne AB, Ne ABD, Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye’’ sloganının gerçek solcular tarafından çok sık kullanılan bir slogan olduğunu unutmayalım.

Bunun dışında ülkemiz Avrupa’ya komşudur.  Ülkemiz karışırsa Avrupa Birliği dâhil bütün komşularımız sonuçlarından etkilenir.

Özetle çırpındıkça batan emperyal güçlerin; Dünya’da ürettikleri sorunların sonuçlarını yaşarken, yüz milyonlarca insanı etkileyecek yeni bir karmaşa üretmeleri var olan konjektörde mümkün değil.

 

 

 

 

Share
457 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TURGUT ÖZAL’I ÖVEN CHP

  20 Eylül 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Bir süre önce CHP’li Yenimahalle Belediyesi, açtığı kültür merkezine "Turgut Özal" adını koymuştur. Belediye başkanı Fethi YAŞAR ve CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU, kültür merkezinin açılışında birer konuşma yaparak Turgut Özal’a methiyeler düzmüşlerdir. Bu nasıl bir ikiyüzlülük? Kültür merkezine ismini verecek başka değerli büyük insan kalmadı mı? Sayın Kılıçdaroğlu; Turgut Özal’ın 10 Eylül 1986 tarihinde “geçinemiyoruz açız” diyen işçiye “senin oyuna ihtiyacım yok, hadi yürü kime oy verirsen ver” dediğini hatırlıyor mu acaba? Bugün...
 • KADIN CİNAYETLERİ

  30 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Kadın cinayetleri çok çoğaldığı günümüzde, yeni arayışlar içine girmek yerine, sonuçlar üzerinde durulduğu, cinayetlerin sebepleri üzerinde kafa yoran yok. Herkes idamdan söz ediyor. Canilerin yetiştiği ortamı, aldığı eğitim türü ve niteliği üzerinde düşünülmesi gerektiğini söylemeliyim. İdam cezasının Hukuki yönü ile ilgilenmiyorum. Onu hukukçu arkadaşlar düşünür. Ancak kadın cinayetlerini işleyenler yazılı ve görsel basına yansıdığı kadarıyla, 20yıllık zaman diliminde 15.000 kadın cinayeti işlenmiş olduğu ifadesi yer alıyordu. Varsaya...
 • SORU ÇEŞİTLERİ

  28 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu gün ahmak üzerinde düşünmeye çalışacağım. Ahmak nedir, ne değildir? Sorularına yanıt arayacağım. Ahmak sözcüğünün sözlük anlamı:. Aklını gereği gibi kullanmayan, bön, budala, aptal:’’ Ahmak misafir ev sahibini ağırlar.’’  Atasözü. Bir diğer örnek; ’’Ahmağa yüz, abdala söz vermeye gelmez.’’ Başka bir örnek; ‘’Nerede zekâ umarsak orada ahmaklıkla karşılarız.  – A. Ş. Hisar. ’’TDK Cilt 1, Sayfa: 49 Memlekette kaç tane ahmak var? Bulunacağı var saydığımız ahmakların kaçi okumu, kaçı cahil çıkar. Okumuş ahmaklar ne iş yapıyor...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...