logo

reklam

KARATAŞ; KONUŞULMAYAN DİL ÖLÜR

İlçemizde Uluslararası Anadil Günü Etkinliğinde önemli vurgu;

Dünya Anadili Gününde yine izdiham, yine çocuklar bizi yüreklendirdi. Arapça, Türkçe ve Kürtçe dillerinin kardeşliğinde gerçekleşen etkinlikte Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği Başkanı Arkadaş Karataş, ’emeği geçen herkese teşekkürler’ dedi.

Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖVDER) Dünya Anadili Günü dolayısıyla Samandağ Belediyesi ve Yerel sponsorların katkılarıyla Samandağ Yeni Çarşı Salonu’nda her yıl düzenlediği Dünya Anadili Günü etkinliğini gerçekleştirdi.

Etkinliği Arap Ozan (Finnen) Nihat Çay okulda öğrencilerine Arapça öğreten öğretmenlere ve anne babalara teşekkür etti.

Çocukların Arapça’daki bilgi ve becerilerini sergilemelerine yönelik olan etkinliğe çok sayıda çocuk, velileriyle birlikte katıldı. Etkinlikte çocuklar Arapça hikaye, şarkılar, tekerleme, atasözleri, bilmece alanlarında bildiklerini söylediler. 7’den 70’e herkesin katıldığı etkinlikte çocukların sahne performansları izleyenler tarafından alkış aldı.

Etkinlikte konuşmasını Arapça yapan Samandağ ÖVDER Başkanı Arkadaş Karataş; “birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Kurulu, 1999 yılında aldığı bir kararla 21 Şubat gününü, “Uluslararası Anadili Günü” olarak kabul etmiş ve ilk kez 2000 yılında, dünya çapında kültürel çeşitliliği ve çok dilliliği desteklemek amacıyla “Dünya Anadili Günü” kutlanmaya başlamıştır. UNESCO verilerine göre dünya üzerinde 2 bin 500 dil yok olma tehlikesiyle karşı karşıyayken, Türkiye’de tehlikede olan anadili sayısı 18’i bulmaktadır. UNESCO tarafından yüz yıl içinde bir dili konuşacak çocuk kalmayacak durumda ise o dil tehlikede, bir dili konuşan hiç çocuk kalmamışsa o dil ölü kabul edilmektedir. Dil konuşulmazsa ölür. Konuşulan dili çocuklara, gelecek kuşaklara aktarılır. Biz bu sene Övder olarak bir ilki gerçekleştiriyoruz. Yıllardır bu topraklarda kardeşçe yaşıyoruz. Halklar kardeşçe yaşamasını çok iyi öğrenmişler. Bu hayat mümkün. Samandağ’da şarkılarımız Türkçe, Arapça söyleniyor. Bugün bu bir ilk. Umarım gelecek yıllarda bu etkinlikleri sürdürürüz. Çocuklarımız rüyasını Arapça ifade edebiliyorsa biz bunu başarmış olacağız. Samandağ Belediye Başkanımız Mithat Nehir’e ve katk sunan bütün sponsorlarımıza teşekkürlerimizi bir borç biliriz” dedi.

“Anadilimize, kültürümüze her zaman sahip çıkacağız”

Etkinliğe sponsor olan Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, “her yıl bugünlerde burada sizlerle birlikte olmaktan, bu etkinliğin geleneksel hale gelmiş olmasından mutluluk duyuyoruz. Anadilimizi, gelenek, göreneklerimizi, kültürümüzü öğreneceğiz. Biz bu değerleri yaşatmayı, gelecek kuşaklara aktarmayı önemsiyoruz. Ülkemizde farklı diller konuşuluyor, farklı renkler yaşıyor. Hatay-Samandağ ortak yaşama değerlerinin oluşturulduğu ve kardeşçe, barış içinde bir yaşamın yüzyıllardır sürdürüldüğü bir şehirdir.

Eğitimde başarı sıralamasında çocuklarımız, gençlerimiz çok önlerde yer alıyorlar. Bu yıl Samandağlı bir hemşerimiz Tus sınavında ülke genelinde birinci oldu. Bütün sınavlarda Samandağlı gençlerin önemli başarılara imza attığını görüyoruz. Çocuklarımızın İki dilli yetişmesi eğitimdeki başarıya yansıyor. Çocuklarımızın iki dilli yetişmesi önem arz ediyor. Büyüklerin, velilerin bu konuda tutum almalı, ısrarlı, kararlı bir duruş sergilemelidir. Bu etkinlikte emeği geçen herkesi tebrik ediyor, hepinize teşekkür ediyorum. Uluslar arası Anadil gününü kutluyorum” dedi.

Haber/Foto: Ali Doğru

Share
367 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?