ÜST REKLAM

logo

reklam
19 Ocak 2017

KARATAŞ: BALKABAĞI TÜKETİN!

KABAK TATLISI (3)

Demir gibi birçok önemli vitamini içinde barındıran kabak, çok sayıda yemek çeşidinde kullanıldığı gibi tatlı olarak da tüketiliyor.

Ancak tatlı olarak kullanılabilmesinin önemli püf noktaları var. Bu noktaları bize anlatan ilçemiz ev hanımlarından Semire Karataş, ”iyi balkabağının bayırda yetişmiş, sapının kuru ve dilimlerinin düzgün olması gerekiyor. Bununla birlikte balkabağının faydalarını saymakla bitiremem. Mineral bakımından çok zengin olan balkabağı özellikle çocuklarda sağlıklı kemik gelişimine katkıda bulunuyor. Demir içermesi nedeniyle de kansızlığı önlüyor. Kış aylarında bolca tüketilmesini tavsiye ediyorum. Balkabağı aynı zamanda doğal ve çok güçlü bir antioksidandır.” dedi.

Karataş, ayrıca kabağın uygun bir şekilde doğranmasından sonra bir gece önceden bire bir oranda şekere yatırılması, sabah çıkarılan kabakların kısık ateşte 7-8 saat kaynatılmasını, pişmesine yakın ise içine pekmez ilave edilmesi gerektiğini söyledi.

Karataş, son olarak, ”kabak tatlısının yapımı oldukça kolay ve pratik aslında. Tatlıda kullanılan kabak ne kadar sert olursa o kadar iyi sonuç alabilirsiniz. İsteğe göre kaymak, cevizle daha lezzetli olur.” dedi.

Haber-foto ümit sağaltıcı

Share
958 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?