KARANLIK İYİCE BASTI - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

KARANLIK İYİCE BASTI

Bu haber 27 Eylül 2018 - 8:44 'de eklendi ve 1.205 kez görüntülendi.

Her bela bir korku, her korku bir bela. Uzun süreceğe benziyor ülkenin başına tebbellaş olan kara bulutlar.

Cumhuriyet Gazetesinde bu yazıyı hazırlarken, aralarında yakından tanığım 8 gazeteci, bazıları kendi iradeleri ile diğerleri de yeni Cumhuriyet Gazete yönetimi görevlerine son verdiler.

Çiğdem Toker, Ceyda Karan, Erdem gül, ilk birkaçı.

Ülkenin halı!

2018- 2019 yılı eğitim ve öğretim yılı açıldı.

Geleceğimiz çocuklardan başlayalım.

Kitaplar bizden denildi eyvalla.

Ya sonrası, yardımcı kitap, destek seti derken velilerin cebinden bin liranın üzerinden para çıkar. Kayıt problemi, kılık kıyafet tercihi, kitap masrafı yetmezmiş gibi okulların aile birliklerinin ya da koruma derneklerinin velilere gönderdiği para gönder kâğıtları ise işin KDV’si.

Kocaeli’nde çocuğuna pantolon alamadığı için intihar eden babanın bedelini kim ödeyecek ey AKP iktidarı kim?

Üstelik haber yapan meslektaşımızı gözaltına al, sonrada denetimli dolaşımı ile serbest bırak!

Daha dün, 70’li yıllarda çocukların bir önlüğü olurdu. Altından, içinden ne giyerse giysin kabuldü. O günün siyah önlükleri içinizi kararttı da değiştiniz, sizlerin içi ne kadar beyaz o da tartışılır.

Mavi yaptınız sonra her okula bir kıyafet koşulu geldi. Gelelim Orta öğretimin kıyafetlerine, eskiden ceketi gömleği kravatı vardı bir de yakasında okulunun arması.

Velileri intihara, ekonomik çıkmaza sürüklediniz.

Bu babanın hayatının karşılığını kim ödeyebilir, hiç kimse. Üç beş damar söz unutulur gider.

Etkin, işine sorumluluk ile bakan sayıları parmak hesabiyle yapılacak gazeteciler dışında kaç kişi bilir, kaç aile var çocuğunu okutabilmek için çırpınan, borçlanan kapı ardında gözyaşı döken.

Bu sosyal yarayı hala sorun olarak görmeyen AKP- SARAY iktidarı, sorun olarak görenin de gözlerini kör, kalemlerini kırıyor tek tek.

İnsan ile ekonomi birbirinden ayrılmaz unsurlardır. Ülkemiz, kapitalist ekonomik sistemle yönetilmektedir. Sistemin gereği zengin daha zengin; fakır daha fakır bir yaşam sürdürmektedir.

Serbest ve kuralsız bırakılan bireyler istediği gibi ürettiğine veya sattığına değer koymakta ve istediği piyasayı yönlendirmektedir. Trakya da veya Adana da tarladan alınan 150 kuruşa domates, 100 kilometre uzaklıktaki bir pazarda 600 kuruşa satılıyorsa bu sistem emeği acımasızca sömürüyor demektir.

Bir de ‘DAYANIN’ demiyorlar mı bize… De, kime, nasıl? Diye soracak zamandayız!

Bütün dünya ve bu sömürü düzeninin beyleri sultanları bilsinler ki ‘’Dinlenmemek üzere yola çıktık’’

‘’Yorulmayı düşünmedik bile!’’

Hiç akıldan çıkarılmaması gereken dünyanın neresinde olursa olsun kendi halkına zulmeden, onları aç ve sefil bırakan ne kadar diktatör varsa onları erke taşıyan ve destekleyen Amerika’dan başkası değildir.

Daha dün Ortadoğu’da Arap, Kürt, Türk, Şii işbirlikçileri, egemen sermaye grupları ve feodal Talabani, Barzanı ve Kemal Burkay gibiler ve en sonunda da Osman Öcalan emperyalist şeytan koalisyonunun savaş arabasına binmediler mi?

Tam gaz cehenneme doğru yol almadılar mı?

Sohbet Köşesi: Hasan Yavaş

Avatar
Hasan Yavaşdeneme02@hotmail.com