ÜST REKLAM

logo

reklam

KARANLIK İYİCE BASTI


Hasan Yavaş
deneme02@hotmail.com

Her bela bir korku, her korku bir bela. Uzun süreceğe benziyor ülkenin başına tebbellaş olan kara bulutlar.

Cumhuriyet Gazetesinde bu yazıyı hazırlarken, aralarında yakından tanığım 8 gazeteci, bazıları kendi iradeleri ile diğerleri de yeni Cumhuriyet Gazete yönetimi görevlerine son verdiler.

Çiğdem Toker, Ceyda Karan, Erdem gül, ilk birkaçı.

Ülkenin halı!

2018- 2019 yılı eğitim ve öğretim yılı açıldı.

Geleceğimiz çocuklardan başlayalım.

Kitaplar bizden denildi eyvalla.

Ya sonrası, yardımcı kitap, destek seti derken velilerin cebinden bin liranın üzerinden para çıkar. Kayıt problemi, kılık kıyafet tercihi, kitap masrafı yetmezmiş gibi okulların aile birliklerinin ya da koruma derneklerinin velilere gönderdiği para gönder kâğıtları ise işin KDV’si.

Kocaeli’nde çocuğuna pantolon alamadığı için intihar eden babanın bedelini kim ödeyecek ey AKP iktidarı kim?

Üstelik haber yapan meslektaşımızı gözaltına al, sonrada denetimli dolaşımı ile serbest bırak!

Daha dün, 70’li yıllarda çocukların bir önlüğü olurdu. Altından, içinden ne giyerse giysin kabuldü. O günün siyah önlükleri içinizi kararttı da değiştiniz, sizlerin içi ne kadar beyaz o da tartışılır.

Mavi yaptınız sonra her okula bir kıyafet koşulu geldi. Gelelim Orta öğretimin kıyafetlerine, eskiden ceketi gömleği kravatı vardı bir de yakasında okulunun arması.

Velileri intihara, ekonomik çıkmaza sürüklediniz.

Bu babanın hayatının karşılığını kim ödeyebilir, hiç kimse. Üç beş damar söz unutulur gider.

Etkin, işine sorumluluk ile bakan sayıları parmak hesabiyle yapılacak gazeteciler dışında kaç kişi bilir, kaç aile var çocuğunu okutabilmek için çırpınan, borçlanan kapı ardında gözyaşı döken.

Bu sosyal yarayı hala sorun olarak görmeyen AKP- SARAY iktidarı, sorun olarak görenin de gözlerini kör, kalemlerini kırıyor tek tek.

İnsan ile ekonomi birbirinden ayrılmaz unsurlardır. Ülkemiz, kapitalist ekonomik sistemle yönetilmektedir. Sistemin gereği zengin daha zengin; fakır daha fakır bir yaşam sürdürmektedir.

Serbest ve kuralsız bırakılan bireyler istediği gibi ürettiğine veya sattığına değer koymakta ve istediği piyasayı yönlendirmektedir. Trakya da veya Adana da tarladan alınan 150 kuruşa domates, 100 kilometre uzaklıktaki bir pazarda 600 kuruşa satılıyorsa bu sistem emeği acımasızca sömürüyor demektir.

Bir de ‘DAYANIN’ demiyorlar mı bize… De, kime, nasıl? Diye soracak zamandayız!

Bütün dünya ve bu sömürü düzeninin beyleri sultanları bilsinler ki ‘’Dinlenmemek üzere yola çıktık’’

‘’Yorulmayı düşünmedik bile!’’

Hiç akıldan çıkarılmaması gereken dünyanın neresinde olursa olsun kendi halkına zulmeden, onları aç ve sefil bırakan ne kadar diktatör varsa onları erke taşıyan ve destekleyen Amerika’dan başkası değildir.

Daha dün Ortadoğu’da Arap, Kürt, Türk, Şii işbirlikçileri, egemen sermaye grupları ve feodal Talabani, Barzanı ve Kemal Burkay gibiler ve en sonunda da Osman Öcalan emperyalist şeytan koalisyonunun savaş arabasına binmediler mi?

Tam gaz cehenneme doğru yol almadılar mı?

Sohbet Köşesi: Hasan Yavaş

Share
385 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KADIN CİNAYETLERİ

  27 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Eğitimci Sami Aslan Neredeyse her gün  “kadın cinayeti” haberleri ile uyanıyoruz. Toplum açısından bu korkunç durum 10-15 yıldan beri devam etmektedir. İçler acısı bu durumun sebepleri üzerinde duracağımıza, sonuçları ile uğraşıyoruz. Yani suçluları keselim, biçelim, idam edelim, hadım edelimse… Acaba bu yargılar doğru mu? Bu önyargılar göreceli olarak doğru bile olsa, bizi bu cinayetleri önleme hedefine ulaştırır mı? Her olay hem sebep, hem de neticedir. Olayları sadece neticeleri ile ele alırsak işin içinden çıkamayız. ...
 • İMAM CAFER’İ SADIK’TAN BİRKAÇ HADİS

  20 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan 1- Erkek, hanımına karşı üç şeye riayet etmelidir: Hanımının muhabbet ve ilgisini kazanmak için onunla uyum sağlamak; ona karşı güzel ahlaklı olmak; onun gözünde güzel görünmek ve refahını sağlamakla kalbini elde etmek. Kadın da kocasına karşı şu üç şeye riayet etmesi gerekir: Kocasının tüm hallerde güvenini sağlayacak şekilde kendisini kötülüklerden korumak; muhtemel hatalarının affedilmesi için sürekli kocasının hakkını gözetmesi; tatlı dil ve çekici tavırlarıyla kocasına olan sevgisini bildirmesi. 2- Basi...
 • YOLSUZLUKLARIN KİLOMETRE TAŞLARI

  15 Ocak 2020 Genel, Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi BEL – BİR AŞ.’ye bulaşmayan kişilerin sayısı azdır. BU şirketle yapılan iş ve işlemlerin fiyat belirlemesi iki türlü. Hesabı kitabı yok. Şirket lehine sonuçlar çıkartılmaya çalışılmıştır. Toplumsal çıkar, ikinci plana atılmıştır.  Şirket kar etsin diye Asliye Hukuk Hâkimliğine sunulan Bilirkişi Raporu sahtedir. Mahkemeyi olumsuz yönden etkilemeye çalışılmıştır. Raporda kullanılan veriler sahtedir. Kıymet takdir komisyonu da sahte bedel takdiri yapmıştır. İşin aslına geçelim. BEL – BİR AŞ.’ye kat karşılığı olmak üze...
 • DOĞAL YAŞAMDAN KOPUNCA

  13 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yaşanacak bir tek ömrümüz var. Onu da uzun ve mutlu yaşamak için sağlıklı olmak gerekiyor. Oysa günümüz insanı çok erken, hatta küçücük yaşlarda kanser, kalp, şeker, tansiyon, obezite sorunlarıyla sarmalanıyor. Paketlerle ilaç, antidepresanlar, antibiyotikler yanımızdan ayırmadığımız aksesuarlarımız oldu. İnsan ömrü uzadı, evet uzadı ama, ne pahasına. Sağlıksız, hastalıklı, bir gün bile kullanmadığımızda ölümümüze neden olabilecek ilaçlara mahkum bir yaşam. Neden bu hale geldik: Doğadan uzaklaştıkça, bizi...