ÜST REKLAM

logo

reklam

KARANLIK İYİCE BASTI


Hasan Yavaş
deneme02@hotmail.com

Her bela bir korku, her korku bir bela. Uzun süreceğe benziyor ülkenin başına tebbellaş olan kara bulutlar.

Cumhuriyet Gazetesinde bu yazıyı hazırlarken, aralarında yakından tanığım 8 gazeteci, bazıları kendi iradeleri ile diğerleri de yeni Cumhuriyet Gazete yönetimi görevlerine son verdiler.

Çiğdem Toker, Ceyda Karan, Erdem gül, ilk birkaçı.

Ülkenin halı!

2018- 2019 yılı eğitim ve öğretim yılı açıldı.

Geleceğimiz çocuklardan başlayalım.

Kitaplar bizden denildi eyvalla.

Ya sonrası, yardımcı kitap, destek seti derken velilerin cebinden bin liranın üzerinden para çıkar. Kayıt problemi, kılık kıyafet tercihi, kitap masrafı yetmezmiş gibi okulların aile birliklerinin ya da koruma derneklerinin velilere gönderdiği para gönder kâğıtları ise işin KDV’si.

Kocaeli’nde çocuğuna pantolon alamadığı için intihar eden babanın bedelini kim ödeyecek ey AKP iktidarı kim?

Üstelik haber yapan meslektaşımızı gözaltına al, sonrada denetimli dolaşımı ile serbest bırak!

Daha dün, 70’li yıllarda çocukların bir önlüğü olurdu. Altından, içinden ne giyerse giysin kabuldü. O günün siyah önlükleri içinizi kararttı da değiştiniz, sizlerin içi ne kadar beyaz o da tartışılır.

Mavi yaptınız sonra her okula bir kıyafet koşulu geldi. Gelelim Orta öğretimin kıyafetlerine, eskiden ceketi gömleği kravatı vardı bir de yakasında okulunun arması.

Velileri intihara, ekonomik çıkmaza sürüklediniz.

Bu babanın hayatının karşılığını kim ödeyebilir, hiç kimse. Üç beş damar söz unutulur gider.

Etkin, işine sorumluluk ile bakan sayıları parmak hesabiyle yapılacak gazeteciler dışında kaç kişi bilir, kaç aile var çocuğunu okutabilmek için çırpınan, borçlanan kapı ardında gözyaşı döken.

Bu sosyal yarayı hala sorun olarak görmeyen AKP- SARAY iktidarı, sorun olarak görenin de gözlerini kör, kalemlerini kırıyor tek tek.

İnsan ile ekonomi birbirinden ayrılmaz unsurlardır. Ülkemiz, kapitalist ekonomik sistemle yönetilmektedir. Sistemin gereği zengin daha zengin; fakır daha fakır bir yaşam sürdürmektedir.

Serbest ve kuralsız bırakılan bireyler istediği gibi ürettiğine veya sattığına değer koymakta ve istediği piyasayı yönlendirmektedir. Trakya da veya Adana da tarladan alınan 150 kuruşa domates, 100 kilometre uzaklıktaki bir pazarda 600 kuruşa satılıyorsa bu sistem emeği acımasızca sömürüyor demektir.

Bir de ‘DAYANIN’ demiyorlar mı bize… De, kime, nasıl? Diye soracak zamandayız!

Bütün dünya ve bu sömürü düzeninin beyleri sultanları bilsinler ki ‘’Dinlenmemek üzere yola çıktık’’

‘’Yorulmayı düşünmedik bile!’’

Hiç akıldan çıkarılmaması gereken dünyanın neresinde olursa olsun kendi halkına zulmeden, onları aç ve sefil bırakan ne kadar diktatör varsa onları erke taşıyan ve destekleyen Amerika’dan başkası değildir.

Daha dün Ortadoğu’da Arap, Kürt, Türk, Şii işbirlikçileri, egemen sermaye grupları ve feodal Talabani, Barzanı ve Kemal Burkay gibiler ve en sonunda da Osman Öcalan emperyalist şeytan koalisyonunun savaş arabasına binmediler mi?

Tam gaz cehenneme doğru yol almadılar mı?

Sohbet Köşesi: Hasan Yavaş

Share
306 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...
 • MİHRİCAN EVVEL TEMMUZ YALANI

  24 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Asaf Hişmi Mihrican Bayramı Farsların her zaman kutladıkları dini bayramlarıdır. Fars güneş yılının yedinci ayı olan Mihir ayının 16. Gününe rastlar. Yedi gün devam eder Mihir ayının 21’de son bulur. Mihrican Bayramı gece ile gündüzün eşit olduğu (Sonbahar ekinosu, Miladi takvimin 21 Eylül’lüne denk gelir. Temmuz ise Miladi takvimin yedinci ayıdır. Evvel temmuz denilen tarih, Fransız devriminin kuruluş tarihidir. Yani 14 Temmuz 1789 tarihinde Faransız devriminin başlangıç tarihidir. Fransızlar bu günü Ulusal bayram olarak kutlarlar. Bu...