logo

reklam

 ‘’KARAMSARLIK’’ MI?  ASLA!!


Hüsamettin Kazan
deneme18@hotmail.com

 

Ne tarih, ne coğrafya, ne akıl, ne de mantık karamsar olmamıza izin vermez.   2012 yılından bu yana Ayna Gazetesi’nde yazıyorum. Herhalde Samandağ’ın köşe yazan ilk yazarlarından biriyim. Gördüklerimi, bildiklerimi yazıyorum. Bu coğrafya için her koşulda ve durumda ileriye doğru gidiş, gelişme gördüm. Onu yazdım.  Karamsarlık- ümitsizlik yazanlar da oldu.  Güya toplumu uyandırmak istiyorlar. Asıl gayelerinin bu olmadığını tahmin ediyorum.

Uyandırmak, korkutarak olmaz. Korkutmak varsa; bağımlı kılmak var. Özgüven eksikliği var. Mehdi aramak var. Lider peşinde koşmak var. Sürü psikolojisi var. Değersizlik psikolojisi var. Depresyon var. Çaresizlik var.

Canlı; canlılığını sürdürdüğü sürece hareket ve eylem halinde olacaktır. Can’ı olanın karamsar olması; yaşarken ölü taklidi yapmasına benzetilebilir.

Heybesinde;  mantığa uymayan söylemler ile felaket tellallığı yapanlar hayat motivasyonumuzu bir süreliğine azaltmak dışında bir şey yapmadılar.

Gene buradayız. Onlarca felaket senaryosu tutmadı. Tutmayacak.

‘’Gelişme ve ilerleme’’  hem tarihsel- hem de coğrafi bir zorunluluktur. Hem dünya, hem ülkemiz, hem de ilçemiz için.

Güzel günler ilçemiz Samandağ için neden tarihsel ve coğrafi bir zorunluluk? İzah edelim. (Aynı izahat, ülkemiz ve dünya için de geçerli.)

‘’Gelişme ve ilerleme’’  ilçemiz Samandağ için tarihi bir zorunluluktur. Çünkü; sınırları Hindistan’a kadar uzanan bir imparatorluğa başkentlik yapmış tarihte gelişmiş bir yerin, tarihin hiçbir evresinde sıradan olmasını bekleyemezsiniz. 2018 ve sonrası dahil….

Keza ülkemizin jeopolitik konumu dünya tarafından konuşuluyor.

Dünyanın da milyarda bir olabilecek kombinasyonların bir araya gelmesiyle oluştuğunu da unutmamalıyız.

‘’Gelişme ve ilerleme ’’  ilçemiz Samandağ için coğrafi bir zorunluluktur. Çünkü; Dünyanın son şeklini aldığı  4. Jeolojik zamandan bu yana Samandağ bir kıyı kenti. Her dönemin önemli bir liman kenti. Baharat ve İpek Yolları’nın karadan bitim;  denizden Avrupa ayağının başlangıç noktası.

Ülkemizin coğrafi değerleri ders kitaplarına sığmıyor.

Dünya coğrafyasının idrakine ise bir ömür yetmez.

Bizler zamanımızın hakkını vermeli; ilçemizin tarihi ve coğrafi potansiyelini canlandırmalıyız.

Deniz yolunun Hatay Deniz Otobüs Seferi ile canlandırılması zamanı geldi de geçiyor.

Jeo-politikte kuraldır. Ulaşım ağı gelişmiş yerlerin ekonomik hayatı verimli; sosyo- kültürel hayatı zengin olur.

Dünyanın birçok yerine çalışmaya giden insanımız, artık doğduğu yerde dünyayı ağırlamaya hazırlanmalı.  Ulaşım ağını çeşitlendirmeli ve canlandırmalı.

Malum, 2021 yılında BOTANİK EXPO fuarı Hatay’da yapılacak.  Bu vesile ile Hatay’ın yıldızının dünyada parlaması gerekiyor.

BOTANİK EXPO için çalışmaların ciddiyetle yapılması gerekiyor. Yerelde, yeterli kadro ve imkân yoksa merkezin yardımı şart.

Fuar öncesi bütün alt yapı –  üstyapı hizmetlerinin bitmesi bir zorunluluktur. Ne biz nede gelecek misafirlerimiz ulaşımda sıkıntı çekmemeli. Altyapı ve üstyapısını tamamlamış ülkeden gelecek misafirlerimize nostalji yaşatmayalım.

Çalışması devam eden yollar Antakya- Samandağ- Arsuz yolları zamanında bitirilmeli. İlçelerin şehir planında görülen ancak açılmayan yolları açılmalı.

İlçeler arası ve ilçe içi ulaşım tekrar koordine edilmeli.

Limanlarımız gelişmeli, geliştirilmeli. Samandağ Çevlik limanı ivedilikle uluslar arası ulaşıma açılmalı. Gemi barınağı olmasının ötesine geçmeli. Gündemde olan bu çalışmalar ilimizin eko-politik yapısında hayati bir önem taşıyor.

Ortadoğu iş kapıları kapanırken ilimiz ve ilçemiz coğrafyası gelenleri besleyecek potansiyele sahip. Ulaşım ağının geliştirilmesi ekonomik hayatı canlandıracak en pratik çözüm. EXPO 2021 de kavşak noktası olsun.

Eğitimci Hüsamettin Kazan

Share
172 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ENFLASYON NEDİR? PARA NE İŞE YARAR?

  15 Kasım 2018 Genel, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bugün Türkiye'nin iç gündemi nedir? Enflasyon zamlar, faizler döviz dalgalanmaları konkordato ilan eden yüzlerce büyük firma, kepenk kapatan on binlerce esnaf, boşalan AVM'ler, ağlayan köylüler, hayvancılıkla uğraşanlar özelleştirmeden mağdur olan işçiler, emekçiler iş bulamayanlar, çalıştıkları halde evini geçindiremeyenler gibi ekonomik problemler işçilerin, emekçilerin günlük hayatta hayat pahalı lığı dediğimiz şeyin ekonomideki adıdır enflasyon. Kısaca özetlemek gerekirse paranın değerinin düşmesi alım gücünün azalmasıdır. Kapitalist si...
 • SERHAT ÇAKIN’DAN “HAFTALIK” DEĞERLENDİRMELER: 03-10 KASIM 2018

  14 Kasım 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  1- 29 Ekimde İstanbul’da yeni havalimanının açılışının yapılmasına rağmen havaalanının birçok kısmı henüz bitmedi. Yerel seçimleri etkilemek ve kamuoyuna karşı propaganda amacıyla kullanılmak için yapılan bu açılış aslında aceleye getirilmiş bir açılıştır. Havaalanının birçok yerinin bitmemiş ve henüz tamamlanmamış olması kaza riskine ve bu riskin artmasına neden olmaktadır. Bu risk yolcuların hayatını da tehdit etmektedir. Üstelik muhalif medya kuruluşlarından alınan haberlere göre havalimanı inşaatında yapılan yolsuzluklar ve ...
 • MUHTARLIK VE MUHTAR ADAYLARINA!

  10 Kasım 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  İznik’in Müşküle köyü muhtarı Fevzi Kavuk, TİP’e katıldı. Fevzi Kavuk 1965 seçimlerinde TİP listesinden milletvekili adayı oldu. İlk seçim konuşmasını Müşküle köyünde yaptı. “Kaderimizi kendi ellerimize almanın zamanı geldi arkadaşlar’’ “Bundan böyle kendi kaderimizi kendimiz kuracağız…’’ Hani, “Yoldaşlar, nasip olmazsa görmek o günü, Alıp götürün Anadolu’da bir köy mezarlığına gömün beni. Hasan beyin vurdurduğu Irgat Osman yatsın bir yanımda Ve çavdarın dibinde toprağa çocuklayıp Kırkı çıkmadan ölen Şehit Ayşe...
 • KABALAŞAN İNSAN VE YEREL SEÇİMLER -1

  08 Kasım 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  “En kötü hastalık kafayla başlayan hastalıktır.” Diye başlar şairin, yazdığı şiir. Bu yazımda insan aklının çağdaşlığı ile övündüğümüz, günümüz yerel seçim gerçekleri üzerine değineceğim. Aslında tek yazı değil, yazı dizisi hazırladım. Bu yazılarım seçim olacak güne kadar kesintisiz sürecek! Bu seçim döneminde seçilecek yeni kadroları veya var olanların yenilenmiş halini, muhtarları, meclis üyelerini ve Belediye başkanlarını, ne söylediklerini projelerini hedeflerini bekliyorsunuz. Politika, bir kadro işidir. On tane adamdan bir ta...