ÜST REKLAM

logo

reklam

KARA,“GÜN OLUR DEVRAN DÖNER BU HATA ER GEÇ DÜZELECEK”

  

“St. Simon Manastırı’nın Samandağ’a İadesi İçin İmza Kampanyası Başlattık”

İlçemiz Ayhan Kara Vakfı, kurucusu Ayhan Kara, Defne Belediye Meclisinin “St. Simeon Manastırının” Samandağ’a geri iade edilmesi talebini reddetmesi üzerine sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yaparak  “Gün olur devran döner bu hata er geç düzelecek” diyerek bu hatanın düzeltilmesi için imza kampanyası başlattığını vurguladı. Samandağ’a adını veren bu alanın Samandağ’a bağlı olması gerektiğini aktararak imza kampanyasına tüm Hatay halkını destek vermeye davet etti.

Aknehir Beldesinin Hatay’ın Büyükşehir olması ile birlikte Defne ilçesine bağlandığını ve Defne Belediye Meclisinin bu alanın yeninden Samandağ’a bağlanması talebini reddetmesi kararını eleştiren Kara, bu alanın Samandağ’a adını veren alan olduğunu ve bu nedenle Samandağ’a bağlı olması gerektiğini aktararak açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Defne Belediye Meclisi toplanmış ve St. Simon Manastırı’nın bulunduğu bölgeyi Samandağ’a iade etmemeye karar vermiş. Hatırlayın, Aknehir büyükşehir yasasıyla Defne ilçesine bağlanınca Samandağ’a adını veren St. Simon Manastırı da o ilçeye aitmiş gibi göründü. Bu tarihi ve kültürel hatanın düzeltilmesi için Hatay valilerimizden ikisiyle, Samandağ ve Defne kaymakamlarımızla, HBB, Samandağ ve Defne Belediye Başkanı ile bizzat görüşmeler yapmıştım. Sadece sonuncu isim iade konusuna sekter yaklaştı, olumsuzdu. Belediye meclisinin kararı “Yüz ölçümünün darlığı ve nüfus yoğunluğu:”. Kıymetli İbrahim Yaman başkan, değerli Derya Altunay başkan, birbirinden önemli meclis üyesi arkadaşlar, başka gerekçe bulamadınız mı? St. Simon Manastırı’na apartman mı dikmeyi düşünüyorsunuz? Gün gelir devran döner: Bu hata er ya da geç düzelecek, düzeltenlerin siz olmasını arzulardım” dedi.

Defne Belediye Meclisinin St. Simon Manastırı’nı Samandağ’ına iade etmemesi üzerine Vakıf Başkanı Kara,  “St. Simon Manastırı’nın ait olduğu Samandağ’a iadesi için imza kampanyası başlatmış bulunmaktayız.  Tüm Hatay halkını bu hatanın düzeltilmesi için kampanyaya destek olmaya davet ediyoruz. Dileyenler formun çıktısını alıp imza toplayabilirler, duyarlılığınız için şimdiden teşekkür ederiz. İfadelerinde bulundu.

Haber: Ümit Sağaltıcı

Foto: Arşiv

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share
766 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?