ÜST REKLAM

logo

reklam
28 Nisan 2017

KARADENİZ`DE ÖLÜMÜN ADI KANSER VE ÇERNOBİL OLDU”

 

Çernobil Anısına 400 Kişiye Helva…

Antakya Çevre Derneği tarafından Çernobil Nükleer patlamasında ölenlerin anısına Antakya Saray caddesinde helva dağıtıldı. İlçemiz Çevre Koruma Derneği Başkanı Mişel Atik’inde katılım gösterdiği etkinlikte, 400 kişiye helva dağıtıldı. 1 saat içinde ulaşılan 400 kişilik sayı İnsanların bu tür eylemlere karşı son derece duyarlı olduğunu gösterdi. Antakya Çevre Koruma Derneği bu tür etkinliği son sekiz yıldır yapmakta.  Antakya Çevre Derneği Başkanı Selda Asker “halkın ilgisi çok yoğun ve bu etkinliği yaparak, halkı Nükleer Santrallere karşı duyarlı olması için yapıyoruz” dedi.

Biz Nükleer Santralden Korkuyoruz…

Helva dağıtımından sonra Dernek başkanı Selda Asker, “26 Nisan 1986… tam 31 yıl önce saatler 01.23 u gösterirken Dünya nükleer enerjinin korkunç yüzüyle tanıştı. Çernobil Nükleer santralin dördüncü reaktörün patlamasıyla ortaya çıkan radyasyon, Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarından tam 200 kat daha etkiliydi. Patlamanın ilk anda bir kilometre yüksekliğe ulaştı. İlk anda ortaya çıkan etkinin, iki metre kalınlığındaki betonu eritecek güçte olduğu ifade edildi. Milyonların kaderini değiştiren, yüzyılın en büyük nükleer felaketlerinden biri olan Çernobil Nükleer Kazası’ndan kaynaklan radyoaktif serpinti kaza anında tam 160 bin km toprağı kirletti. Yaklaşık 9 milyon kişi etkilendi ve 100 binin üzerinde insan öldü. Nükleer felaket, ilk anda santral çevresinde görevli 31 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuştu. Ancak etkisi bununla sınırlı kalmadı. Türkiye’nin de dahil olduğu yakın coğrafyada hastalık getirdi, ölüm getirdi…

Kazanın ardından iki gün içinde, Avrupa’daki radyasyon düzeyindeki çok ciddi artış tespit edildi.. 28 Nisan 1986’da radyoaktif bulutlar İskandinavya’ya ulaştı.

Dünyada yapılan araştırmalara göre; Yaklaşık 800 bin kişinin temizlik çalışmalarına katıldığı ve 25 bin temizlikçinin kazadan kısa bir süre sonra öldüğü biliniyor. Diğerleri hakkında hâlâ kesin bir bilgi yok. Binlerce masum çocuk çeşitli deformasyonlarla dünyaya gözlerini açtı, kanser hücreleriyle doğan milyonlarca bebek doğdu. Ülkemizde de, özellikle Karadeniz Bölgesinde öncelikle tiroid olmak üzere her evde kanser vakası görülmeye başlandı. Karadeniz`de ölümün adı KANSER ve ÇERNOBİL oldu. 26 Nisan Çernobil’in 31. yılı ve hala ölümün adı Çernobil….

Çernobil ve ardından Fukişima’da yaşananlar, Türkiye‘nin Akkuyu‘da kurmaya çalıştığı nükleer santral için çok önemli bir uyarı niteliği taşımaktadır.

Yaşanmakta olan nükleer santral kazaları teknolojiden değil insan hatasından ve Fukişima örneğinde yaşandığı gibi deprem, tusinami gibi doğal felaketler sonucu oluşmaktadır. Bu nedenlerle daha iyi, daha ileri, daha az riskli teknoloji diye bir şey yoktur.

Akkuyu’da temeli atılan nükleer santral civarında bebekler sakat doğacak, kanser ve lösemi hastalığı yayılacak… Tarım alanları yok edilecek…

Santralin yapılacağı bölgeye 10 bin kişilik bir şehir kurulacak. Akkuyu’nun Caretta Caretta ve Akdeniz foklarına ev sahipliği yapan eşsiz doğası talan edilecek…

Üstelik tüm bunların olması için santralde bir kazanın olmasına gerek yok. Bunlar nükleerin 60 yıllık tarihinde nükleer santrallere ev sahipliği yapan bölgelerde kaza olmadan ortaya çıkan ve uzman raporlarıyla açık açık ortaya konmuş sorunlar.

Olası bir patlama, yanma, sızıntı durumunda ne tür önlemler alınacak? Bilmiyoruz…

Radyoaktif atıklar ne yapılacak, nerde depolanacak? Bilmiyoruz…

Bizlerin, çocuklarımızın, torunlarımızın ve daha kim bilir kaç neslin yaşamını, sağlığını, soluduğu havayı, içtiği suyu, dalından koparıp yediği meyveyi dünyanın vazgeçtiği bir teknolojiye teslim ediyoruz.

Çernobil Kazasının yıldönümünde bir kez daha dile getiriyoruz.

Nükleer Santral İstemiyoruz: Çünkü nükleer santraller temiz, güvenilir enerji kaynağı değildir. Dünyada pek çok ülke bugun nükleer enerjiyi terk etmektedir. Nükleer santrallerin radyoaktif atıkları çözümsüzdür ve yalnızca bugünümüzü değil geleceğimizi de tehdit altında bırakacaktır.

Nükleer Santral İstemiyoruz: Çünkü nükleer santraller dışa bağımlı bir enerji politikasıdır. Ülkemiz yenilenebilir kaynaklar olan rüzgar, güneşten yana bu kadar şanslıyken nükleer dayatması yanlıştır.

Nükleer Santral İstemiyoruz: Çünkü nükleer santraller ucuz bir enerji kaynağı değildir. Hem kurulum, hem üretim-işletim hem de güvenlik maliyetleri yüksektir.

Bütün bunları göz önüne aldığınızda;

Biz Nükleer Santralden Korkuyoruz” dedi.

 

Haber-Foto.Nalı Hüzmeli

Share
757 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?