ÜST REKLAM

logo

reklam

KAPLUMBAĞA ARTIK ÖZGÜR

Hatay Büyük Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı deniz ve sahil temizlik çalışmalarına devam ediyor. 

Temizlik çalışmaları sürerken, denizlerde ve kumsallarda yaşamını sürdüren diğer canlılara saygı temelli hareket eden temizlik ekipleri, ilimize özgü endemik bitki türleri ve yumurta bırakmak amacıyla sahillerimizi ziyaret eden deniz kaplumbağası çeşitlerinin korunması faaliyetlerine de destek veriyor.

HBB sahillerde gerçekleştirdiği temizlik çalışmaları ile nesli tükenme tehlikesi bulunan kaplumbağa çeşitlerinin sahillerimize yaptığı yuva sayısında artış sağlarken her yıl nisan ile eylül-ekim aylarında yumurta bırakma ve yavruların yumurtadan çıkma sürecinde de koruma çalışmalarını sürdürüyor.


Deniz yüzeyi temizlik teknesi ile günlük rutin çalışma gerçekleştiren ekiplerin, ambalaj atığına dolanmış vaziyette bulduğu Yeşil Deniz Kaplumbağası (Chelonia mydas)  atıklardan kurtarılarak tekrar denize bırakıldı.
Geçtiğimiz yıllarda da benzer durumlara rastlayan ekipler kaplumbağalara zarar vermeden özgürlüğüne kavuşturmuştu. Bunlar dışında insanlar tarafından zarar verilmiş, kafasına taş bağlanmış veya başka nedenlerle yaralı halde bulunan birçok deniz kaplumbağası ilgili kurumlara teslim ederek doğaya bırakılmıştı.
Deniz Canlılarının Neslini Korumak İçin Herkes Duyarlılık Göstermeli
Nesli tükenme tehlikesi altında bulunan deniz kaplumbağalarının ve diğer canlıların korunması ile ilgili açıklama yapan Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ahmet Dolğun, “Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak çalışmaya başladığımız ilk günden itibaren doğal yaşamı koruma çalışmaları da yapıyoruz. Bu bağlamda; insan kaynaklı kirlilik faktörleri sonucu nesli tükenme tehlikesi altında bulunan bu canlıları ısrarla korumalı ve nesillerinin devamını sağlamalıyız. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığımız kadar vatandaşlarımıza da büyük görev ve sorumluluk düşmektedir. Herhangi bir akarsuya attığımız çöpün denize ulaştığı ve doğal dengeyi nasıl bozduğunun bilinci ile hareket ederek doğanın korunmasını tüm vatandaşlarımızla birlikte sağlamalıyız. Gelecek nesillere daha temiz ve bozulmamış bir doğa bırakmak hepimizin görevidir” dedi.

Haber- Foto: Ümit Sağaltıcı

 

 

 

 

 

 

 

Share
605 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?