KAPİTALİZMDE HER YOL CEHENNEME ÇIKAR - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

KAPİTALİZMDE HER YOL CEHENNEME ÇIKAR

Bu haber 12 Şubat 2020 - 9:31 'de eklendi ve 1.133 kez görüntülendi.

Eğitimci Sami Aslan

Büyük fikir ve mücadele ustası Dr. Hikmet Kıvılcımlı “Allah, Peygamber, Kitap” isimli eserinde şöyle diyor: “7 bin sene sürmüş antika tarih, medeniyetlerin kuruluşu ve yıkılışı tarihidir. Bir medeniyet kuruluyor gelişiyor sonra duraklıyor, daha sonra da yıkılıyor. Fakat insanlık yıkılmıyor, toplumun üstüne çıkmış “yarı Allah” kesilmiş müstebitler yıkılıyordu ve o yıkılan medeniyetin hemen yanı başında yeni bir medeniyet doğuyordu, daha sonra o medeniyet de daha önceki yıkılan medeniyetin yolundan gidiyor; duraklama çağı, gerileme çağı ve yıkılma çağı, karaların denizlerde batıp çıkması gibi 7 bin sene bu olaylar tekerrür etti durdu. Medeniyet doğuyor, duraklıyor, geriliyor ve kaçınılmaz akıbet sonunda onu da buluyordu.

Grek (Yunan) ve İslam tarihçileri buna “KAOS”,”KIYAMET” adını vermişlerdi.

Büyük devrimci hazreti Muhammed içinde yaşadığı çağda medeniyetlerin yıkılışlarının sebebini, nedenini mala, mülke, paraya olan tapıncın, putlaştırılmasına bağlar.

“Hz. Muhammet Kur’anın hemen her ayetinde mala, mülke, medeniyete tapmanın, medeniyet çöküşüyle ve Allah’ın cehennemcil gazabıyla cezalandırılacağını söyler.

Medeniyetin kendinden önceki medeniyetler gibi şaşaa ve zulüm içinde çürüyüp yıkılmaması için Allah’ın hükümlerini hatırlatılıyor.”

Günümüzde kapitalizm, insanların yüzde birinin mutluluğu, yüzde doksan dokuzunun mutsuzluğu üzerine kurulu bir toplumsal düzendir. Serbest piyasa ekonomisi adlı kapitalist sistem insanları paranın, mal, mülk edinmenin kulu, kölesi yapan bir sistemdir.
Paranın, mal, mülk edinmenin kulu, kölesi olmuş insanlardan oluşan bir dünyada ne ahlak olur, ne adalet, ne demokrasi, ne huzur, ne vatan sevgisi, ne bayrak sevgisi, ne insan sevgisi, ne hayvan sevgisi, ne de doğa sevgisi olur.

Yaşadığımız kapitalist çağda para kazanma, rekabet ve geniş yeniden üretim temelleri üzerine kurulmuş serbest piyasa ekonomisi adlı kapitalist sistemde zenginler daha zenginleşirlerken, fakirler daha da fakirleşirler. Halklar fakirleştikçe kapitalistler arasındaki rekabet de ona paralel olarak daha da şiddetlenir.
Halkların fakirleşmesi demek yaptıkları tüketimin azalması demektir.
Tüketimin azalması tekelleşmiş dev para babaları arasındaki rekabeti
ölümcül bir savaşa dönüştürür. Rekabetsiz kapitalizm olmaz, olamaz. 20.yy’dan itibaren tekelleşmiş büyük uluslararası şirketlerin kendi aralarındaki ölümcül rekabeti, birinci ve ikinci dünya savaşı felaketlerini insanlığın başına musallat etmiştir.
Kapitalist rekabetin olduğu yerde birlik, beraberlik de olmaz.
Bu kavgada kimse kimsenin gözünün yaşına bakmaz. Şu anda dünyamızda ve özellikle Ortadoğu’da savaş tamtamları çalıyor.
Kapitalizm var oldukça rekabet, çıkar kavgası, savaşlar hep var olacaktır ve bu savaşların sonunda sermayedarlar sayıca azalırlarken kasalarında ki paralar da çoğalacaktır.
Bu savaş dünyada tek kapitalist kalana kadar veya hep birlikte birbirlerini yok edene dek sürecektir.
Ya hep birlikte birbirlerini yiyip yok olacaklar veya içlerinden biri tek kalana dek birbirlerini yok etmeye devam edeceklerdir.
En güçlü olanı tek olarak ayakta kalacak ve her şeyin sahibi dünyanın efendisi olacaktır.
Tek kalmış para babasını da dünya halkları bir küçük fiske ile tarihin çöp sepetine atacaktır. Kahin değiliz, bilimcil sosyalizmin bizlere gösterdiği gerçeği söylüyoruz.
7 bin yıl sürmüş antik tarihte insanlık, toplumun ve doğanın hareket ve değişim kanunlarını henüz keşfetmemişti. Bu nedenle olup bitenleri bir takım metafizik güçlere, kadere, alın yazısına bağlıyordu.
Ama artık o kanunları bizlere gösteren bilimcil sosyalizm var.
Yazık değil mi milyonlarca insanın çekeceği onca acıya.
En fazla 100 yıl yaşıyoruz. Uzayın büyüklüğü karşısında bir saniyesinin milyarda biri kadar bir kısa ömür için insan gibi yaşamak varken; para, mal, mülk için değer mi vahşi hayvanlar gibi boğazlaşmaya.?

Sami Aslan
Sami Arslandeneme@deneme.hotmail.com