ÜST REKLAM

logo

reklam

KAPİTALİST SİSTEMDE ONUR, HAYSİYET VE ŞEREF; PARADIR


Sami Aslan
deneme@deneme.hotmail.com

Hazırlayan / Sami Aslan

İnsanlık Kapitalizm ile birlikte Basit yeniden üretimden (sanayi öncesi antik ve orta çağlardaki tarıma dayanan üretim) Geniş yeniden üretim  ( teknolojik sanayiye dayanan üretim) sistemine geçmiştir.

Çok uluslu tekelci şirketler ve Bankalar sistemi olan KAPİTALİST sistem demek, GENİŞ YENİDEN ÜRETİM SİSTEMİ demektir.

Geniş yeniden üretim demek yüzbinlerce işçi ile en son teknoloji kullanarak dağlar gibi yığılan matahlar (mallar) üretmek demektir.

Dağlar gibi yığılan üretilmiş MATAHLAR’ın milli sınırlar içinde tüketilmesi bu nedenle imkansız hale gelir. Oysa GENİŞ YENİDEN ÜRETİM ancak GENİŞ YENİDEN TÜKETİM ile varlığını devam ettirebilir. Çünkü ÜRETİMSİZ TÜKETİM OLMAZ, TÜKETİMSİZ DE ÜRETİM OLMAZ.

Bu nedenle dağlar gibi üretilip yığılmış malların tüketilmesi için çok uluslu tekelci şirketler ve bankalar kendilerine ürettiklerini satın alıp tüketecek sömürge pazarlar ararlar ve o pazarları ellerine geçirmek için kendi aralarında ölümcül dünya savaşlarının çıkmasına sebep olan bir rekabete girerler. Ele geçirdikleri Pazarların halklarını Ekonomik ve Politik olarak kendi sömürgeleri haline getirirler, kendileri ile işbirliği yapacak işbirlikçi satılmış uşak sermayedarlar ve insanlar yetiştirirler, uyanmasınlar diye din bezirganlığı, şoven milliyetçilik, ırkçılık PALAVRALARI ile halkı mümkün olduğunca Kaderci, Cahil, Sınıf bilincinden yoksun, Celladının kılıcını yalayarak ondan kurtuluş umudu bekleyen bir hale getirirler ve afyonlanmış bu macunu da demokrasi diye halka yuttururlar.

Haksız rekabete dayanan insanlık dışı bu sistemde ayakta kalabilmek ancak emperyalist ülkelerin uluslararası şirketleri ile rekabet edebilecek güçlü bir sermayeye ve sanayiye sahip olmakla mümkündür.

Sermayeyi, sermayece ve sanayice güçlü ülkelerden faizle borç para alarak onlarla rekabet edecek bir sanayi kurabileceklerini sanan ve ulusalcı olduklarını iddia edenler var. Sömürgelerinde akıttıkları kanlar ile beslenen ve yaptıkları rekabet ile birbirlerini yiyen uluslararası vampir şirketlerin kendilerine rakip olacak yeni şirketlerin sömürgelerinde kurulmasına hoşgörü ile bakacağını ve onlara bu nedenle kendilerine rakip olsun diye borç para vereceklerini sananlar; ya uykuda gezer, ne dediğini bilmez kara cahillerdir ya da bu tefecilerin işbirlikçileridir.

Politik Bağımsızlığa Giden Yol, Ekonomik Bağımsızlıktan Geçer

Bizim gibi geri bıraktırılmış yarı sömürge ve sömürge ülkelerde kapitalist sistemle siyasi ve ekonomik bağımsız olunamaz. Ancak sömürge olunur.

Share
113 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNSAN VE TOPLUM

  02 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  KAPİTALİST SİSTEMİ SAVUNANLAR OLAYLARA BURJUVA MANTIĞI İLE BAKARLAR. BURJUVA MANTIĞI, KİŞİYİ TOPLUM ÜZERİNE ÇIKARDIĞI İÇİN MEYDANA GELEN TÜM OLUMLU VEYA OLUMSUZLUKLAR ÜRETİM SİSTEMİNE DEĞİL, KİŞİLERİN YETERLİLİĞİNE VEYA YETERSİZLİĞİNE, İYİ NİYETİNE VEYA KÖTÜ NİYETİNE BAĞLANIR. İNSANIN TOPLUM YARATIĞI OLDUĞU GÖRÜLMEZ. OYSA İNSANA DAMGASINI VURAN TOPLUM, TOPLUMA DA DAMGASINI VURAN TOPLUMUN TEMELİ OLAN ÜRETİM SİSTEMİNİN YARATTIĞI EKONOMİK SİSTEMLERDİR. PUTİN RUSYA’DA DEĞİLDE AFRİKANIN BALTA GİRMEMİŞ ORMANLARINDA BİR KABİLEDE YAŞIYOR OLSAYDI,...
 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...
 • YAŞAMIN TEMELİ TOHUM VE TARIM

  08 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Türkiye’de bir çok konuda olduğu gibi açlık konusunda da net, güvenilir veriler yok. Ancak yaşanan ekonomik sorunlar, halkın alım gücünün zayıflaması ile tahminen nüfusun yüzde 20’si yoksul kabul ediliyor. Yoksul nüfus oranı kırsal bölgelerde daha yoğun. Yaşamın temeli gıda,gıdanın temeli ise tohum ve tarımdır. Tarımdaki sorunları çözmeden gıda sorununu çözmek mümkün değil. Türkiye, sahip olduğu tarım potansiyeli, biyoçeşitliliği ile, dünyada en son açlık ve yoksulluk sorunu yaşayacak ülke konumundadır. Yanlış tarım politikaları ile,...