KANUN ÖNUNDE EŞİTLİK" - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

KANUN ÖNUNDE EŞİTLİK”

Bu haber 09 Ekim 2019 - 14:19 'de eklendi ve 210 kez görüntülendi.

Akdeniz Kültür Ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mevlüd Oruç, ‘Samandağ Deniz- Çevlik arasında yaşanan Yıkımlar Kanunlara ve Anayasa ya aykırıdır’ dedi.

Gazetemiz haber merkezine yazılı açıklamada bulunan Oruç, “Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz her toplantıda olduğu gibi ekim ayı meclis toplantısında da yaptığı balkon konuşmasında kamuoyuna yanıltıcı söylemler yapmıştır. Belediye Başkanının hukuksuz yıkımı savunması inandırıcılığı bitmiştir.  Bizler herkese laf yetiştirmek yerine Herkesin uyması gereken kanun ve anayasa Maddelerini hatırlatıyoruz’ dedi.

İmar Barışı Kanunu üzerine hatırlatmada bulunan Oruç, “

“Yapı Kayıt Belgelerinin Kullanım Yerleri

Başlığı altında kanun şöyle ifâde eder.

Madde 6-(3) Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılar ile ilgili alınmış Yıkım kararları iptal edilir”.

Samandağ belediyesi Yapı Kayıt belgesi olan yapıları yıkarak suç işlemiştir.

Anayasamızın 10. Maddesi

“Herkes dil, ırk, renk, cinsiyet, Siyasi düşünce, Felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri Sebeplerle ayrım gözetmeksizin Kanun önünde eşittir. Devlet bu eşitliğin yaşama geçmesini Sağlamakla yükümlüdür.

Devlet organları ve idare Makamları bütün işlemlerinde Kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır” Samandağ ilçemizde Deniz-Çevlik arasında yapılan yıkımlarda Anayasamız, Kanunlarımız

İhlal edilmiştir, çiğnenmiştir, Suç işlenmiştir.

Vatandaş ne istiyor?

Türkiye Cumhuriyeti Sadece Samandağı’ndan ibaret değildir. Hazine arazileri, Deniz, Sahil, Kıyı Kenar Çizgisi sadece Samandağı’nda yoktur. İmar Barışı kanunu ülkemizin her tarafında nasıl uygulanıyor belli. Samandağ ilçemize ülkemizdeki uygulamadan ayrı uygulama bölücülüktür. Artvin’den Samandağ Mağaracık sınırına kadar uygulamalar nasıl yapılıyorsa Mağaracıktan Kel dağına kadar olan şeritte de aynı uygulamayı talep ediyoruz. Kanun önünde eşitlik ilkesi Anayasamızın 10. maddesidir. Kanunlara ve Anayasaya aykırı yakım yapanlar suç işlemiştir” dedi.

Samandağ Belediyesi’nin kirli bilgi yaydığı iddiasında bulunan Oruç, “Vatandaşı hukuk mücadelesinde yanıltmak için ve Vatandaşın Anayasa ve Kanuni kazanılmış haklarını yıkmak için Kirli Bilgi Odakları Samandağ’ında tam kapasite çalışıyor. Kirli bilgi yayma odaklarından biriside Samandağ Belediyesi ve korsan sözcüleridir.

Belediyenin Yetkisi Yoktur

İmar Barışı Kanunundan devam ediyoruz. Kanun, Yapı kayıt belgesi verilen yapılar ile ilgili bütün iş ve işlemler Çevre ve Şehirçilik bakanlığınca denetlenir.

İMAR BARIŞI KANUNU DENETİM Madde 10.(1) “Yapı kayıt belgesi verilmesine ilişkin Bütün iş ve işlemler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından denetlenir”. Belediye, Kaymakamlık, Valilik, HBB Yapı kayıt belgesi verilen bir yapıyı denetleme, yapı kayıt belgesini iptal etme veya yapıyı yıkma yetkisi yoktur. Tek yetkili Çevre ve Şehircilik bakanlığıdır.  Bakanlığın Görevlendirdiği, yetkilendirdiği heyetler gelip yapı kayıt belgelerini tek tek inceleyecek ve tek tek karar verecektir. Bunun dışında hiç bir kuruluşun yetkisi yoktur.

Hazine Arazisi Üzerindeki Yapılar

İMAR BARIŞI KANUNU Madde (7)-1 Yapı kayıt belgesi alınan yapıların Hazineye ait taşınmazlar üzerinde inşaa edilmiş olması halinde Bakanlığa tahsis edilir. Tahsis işlemlerinden sonra, yapı kayıt belgesi sahiplerinin talebi üzerine bu taşınmazlar rayiç bedel üzerinden doğrudan satılır.

Belediye Mülkiyetinde İse

İmar Barışı Kanunu Madde 7-(4) Belediyelerin Özel Mülkiyetinde olan taşınmazlar üzerinde inşa edilen yapılara yapı kayıt belgesi verilir. Yapı kayıt belgesinin Sahiplerinin talepleri üzerine doğrudan satılır.

Geçerlilik Süresi

İmar barışı Kanunu madde 9-(1)

Yapı Kayıt Belgesi:  Yapının yeniden yapılmasına ( yani) ömrünü tamamlamasına) veya Kentsel Dönüşüm Uygulamasına kadar geçerlidir.

Yani yapı kayıt belgesi olan yapıyı Belediye yıkamaz, yetkili değildir. Belediyenin Herhangi bir projesi varsa yetkili olan Bakanlığa başvurup Kentsel Dönüşüm sürecine girmek zorundadır.

Hukuki ve kesinleşmiş bir projede hak sahibi vatandaşa adaletli yer vermek zorunluluktur. İmar Barışı Kanunu Vatandaşın haklarını belediye veya kaymakamın inisiyatifine bırakmamıştır. Yapı Kayıt belgesi almış Hak Sahibi vatandaşın yapılarını ve İbadethaneyi yıkmak suçtur.

Bu topraklarda Geçmişten beri yarım porsiyon aydınların halka karşı despot ve kibirli Faşizan bakış açısı vardı. 12 Eylül Faşizmi kibirli, despot iklimi besledi. Seçilmeden önce Halk Dalkavukluğu yaparak oy toplayan birçok kişi yerel İktidara gelince Halka karşı Kenan Evren despotluğu ve kibrini takınıyor. Toplumu Toplum yapan bağışıklık sistemi olan kurallar, kaideler, ilkeler ve toplum ruhu bu yıkımlar ile çiğnenmiştir.

Başta hukuk olmak üzere, Ahlak kuralları, Görgü Kuralları, Din kuralları Bu yıkım sırasında yerle bir olmuştur. Toplumsal kuralları savunmak ve geliştirmek için kurulmuş olan STK, DKÖ, Odalar, dernekler, Partiler, kooperatifler, Vakıflar, Duyarlı insanların bir kısmı yıkıma sessiz kalmış veya yıkımdan yana tavır koyarak varlık nedenlerini de yok ettiler. Onlar topma ihanet içindedir.”

Haber – Foto: Hasan Dadük