“KANAL BÖLGEYE HAYAT VERECEK” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“KANAL BÖLGEYE HAYAT VERECEK”

Bu haber 15 Şubat 2022 - 10:31 'de eklendi ve 325 kez görüntülendi.

Vekil Yayman; Karasu Kanalı Tünelinde Sona Gelindi

TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Karasu kanalı tünel çalışmalarında sona gelindiğini ifade ederek süreçle ilgili açıklamalarda bulundu.

Çamur içindeki tünelde çizmeleri giyerek şantiye şefiyle 500 metre yürüyen Yayman; “Tahtaköprü Barajından suyu alıp Reyhanlı Barajına taşıyacak Karasu kanalında sona gelindi. Tünel’de son 180 metre kazılıyor. Işığın gözükmesine son 180 metre kalındı. Karasu Kanalının toplam uzunluğu 36 km olacak. Kanalın Eni 7 metre olacak. Kanal bölgeye hayat ve bereket verecek.

Kanaldaki tünel uzunluğu 3.400 metre olacak. Tünelde 1 saniyede 50 m³ ( yani 50 Ton) suyu Karasu’dan alıp Reyhanlı Barajına aktaracak. Kendi sınıfında Türkiye’nin en büyük Derivasyon Kanalı Yatırımdır. T1 ve T2 olmak üzere iki adet beton tünel bulunan kanalda tünelin uzunluğu 3.4 kilometre olacak. Amik Ovasının GAP projesi olan kanalımız 2022 yılının sonunda tamamlanıp Tahtaköprünün su’yunu Reyhanlı barajına taşıyacak.

Bu dev eser için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ve DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız beye teşekkür ederiz.

Devamlı söylediğimiz gibi Yaparsa AK Parti yapar. Karasu Kanalımız çiftçimize bolluk ve bereket getirsin inşallah..” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı