"KAN AĞLIYORUZ" | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

“KAN AĞLIYORUZ”

Bu haber 27 Eylül 2018 - 9:15 'de eklendi ve 47 kez görüntülendi.

İlçemizde Ki Bakkal Ve Marketlerde Fiyatların Artışından Nasibini Aldı

Son zamanlarda yaşanan ekonomik kriz hayatı felç etmişken İlçemizde ki bakkal ve marketlerde bu durumdan ne yazık ki nasibini aldı. Konu üzerine İlçemizde faaliyette olan bakkal ve market işletme sahipleriyle görüşerek yaşanan ekonomik krizin, ilçemizde açılan büyük marketlerin küçük esnafı nasıl etkilediği ve şuan bulundukları durum hakkında bilgiler aldık.

İlçemizde faaliyet gösteren bakkal ve market işletme sahiplerinden Hüsamettin Özçelik; 2008 yılından beri bakkal işiyle uğraşıyorum. Dolar artınca petrol artıyor durum bu vaziyette iken diğer geriye kalan bütün ürünlerin fiyatlarının değişmemesi beklenemezdi. Son zamanlarda yaşanan artış bizi oldukça etkiledi. Büyük marketlerin olması da işimizi kötü etkiliyor çünkü vatandaşlar artık küçük işletmelerden değil büyük işletmelerden alışveriş yapıyor. Sözde büyük marketler şehirlerde yasaktı ama var.

Bundan dolayı zarara uğruyoruz.”dedi.

Bir diğer işletme sahibi Hakan Kaplan konuşmasında; “10 yıldan beri market işiyle uğraşıyorum. Dolar yükseldikçe fiyatlarda yükseldi dolar takdirde bile fiyatlar hala yüksek. Geçen seneye göre farkı görebiliyoruz. Ürünlerin fiyatları oldukça değişti. Bu durumdan dolayı zarara uğradık. 1 milyon kişiye sorarsanız size aynı şeyler söyler.  Bu durum sadece yurt dışındaki kişilere faydalı oldu.

En büyük örnek Bim. Şöyle bir örnek vereyim 25 kuruş için uzak yerlere giden gördüm. Bu durum bizi tabi ki kötü etkiliyor.” İfadelerine yer verdi.

Semir Yılmaz, 2004 beri Market işiyle uğraşıyorum. Piyasa biraz sıkıntılı. Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz. Fiyatlar sürekli değişiyor bizde bu durumdan nasibimizi alıyoruz maalesef.

ister istemez fiyatlarda yükseldi bizde şikayetçiyiz ürünlerinde geldiği yok. Ürünler gelse bile pahallı bir fiyata geliyor bu anlamda ne yapacağımızı bilmiyoruz. Vatandaşlar büyük marketleri seviyor ve tercih ediyorlar. Fakat oradaki fiyatlar bizin daha uygun değil. Burada 200 300 tl’ye alışveriş yaparken alışveriş merkezinde 1000 lira dan daha fazla para harcıyorlar.

Cevdat Zubari, “17 yıldan beri bu işle uğraşıyorum. Valla fiyatlardan çok aidatlaralla ilgi görüşmeleri  gerekiyor. Kira ve kiracı arasında anlaşmazlık oluyor hayat çok pahallaştı.

Bim’le, A101 küçük esnafın baş düşmanları. Vatandaşlar artık daha çok oralardan alışveriş yapıyorlar ve bu durum bizi çok kötü etkiliyor. Mesela biz tavuğu 10 tl ye satıyoruz onlar 6 tl ye satıyorlar yani diğer ürünler içinde öyle bakkalar olmazsa büyük marketlerde olmaz. İnsanlarda aradaki fiyat farkına bakıyor tabi ki gidip ordan alışveriş yapıyorlar ama onlar adı üstünde büyük market oldukları için toptan aldıklarında onlar için bir zarar olmuyor. Biz de ise durum çok farklı. Bir kere aldığımız ürünü alış fiyatıyla satamayız küçükte olsa bir kar koymamız gerekir. Ayrıca dükkan kirası var. Vergisi var. Ürünleri alım fiyatları üstüne üstün ev geçimi ve çocukların masrafı. Biz bu durum içerisinde iken nasıl geçineceğiz hiç bilemiyorum doğrusu.

Zafer Demir, “ Market işiyle 20 yıldır uğraşıyorum. Fiyatlar hiç durmuyor 1 buçuk 2 aydır fiyat artışı var. Önüne geçemiyoruz. Her şeye %50 ile %100 arasında fiyat biçildi iğneden ipliğe kadar her şeye.

Son zamanlardaki dolar artışından dolayı zarar ettik sattığımızı yerine koymadık. 1 lira ile aldığımız şeyi 1 buçuğa satmak zorunda kalıyoruz. İnsanlar bu durumda nasıl geçinecek hiç düşünmüyorlar?

Vatandaşların büyük marketlere gitmesi esnaf için zor bir durum küçük esnaflar ayakta duramıyor.”ifadelerine yer verdiler.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

 

 

 

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    afdah.info

    voir films