ÜST REKLAM

logo

reklam
02 Şubat 2017

KAMACI:“VEREN EL, ALAN ELİ GÖRMÜYOR” BU NASIL İŞ!

İlçemizde son zamanlarda gündem yaratan Samandağ Hizmet Vakfı Üyeleri’nin geçtiğimiz gün yaptığı açıklama üzerine Selim KAMACI bir değerlendirme yazısı kaleme aldı. Değerlendirme yazısında eleştirisini dile getiren Kamacı, Vakıf adı altında halka zorunlu bağış yaptırarak halkın duygularıyla oynandığını, vakfın amacından saptığını beyan ederek, Vakfın Mal varlığını sordu.

SELİM

Vakıf insanlara yardım eden kurum adını taşırken Belediyenin bu anlayışta hareket etmediğini vurguladığı açıklamasında Kamacı, “Samandağ Hizmet Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri bir araya gelerek gazetelerde boy boy resimler ile Vakıflarının faaliyetlerini sıralamışlar. Gazetelerde resimlerini gördüğümüz isimlerini okuduğumuz bazı kişiler malumunuz Belediye ile ilgili konularda her zaman görmeye alıştığımız menfaatçiler.Vakıf Yönetimi bir itirafta bulunuyor: veren elin alan eli görmediği bir üslup ile çalıştıklarını beyan ediyorlar.Yani onlara gelen zorunlu bağışları görmüyorlar alan el olan başkan ve akrabaları olduğuna göre onları da görmüyorlar. Dolayısı ile halkı kandırdıklarını zannederek gazetelerde boy boy resimler ile ego tatmini yapıyorlar. Ayrıca; halkın hassasiyet gösterdiği konuları öne sürerek halkın duyguları ve halkın aklı ile alay ettiklerini sanıyorlar. Şöyle ki: Vakfın kurulduğu günden bu güne değin 838 aileye gıda yardımı yapmış, ziyaretlere 8000 adet kap satın alınmış, 213 öğrenciye burs verildiği açıklanmış bir de kitap basımına yardım edilmiş. Yukarıda sayılan faaliyetlerin Vakfa Olan maliyetini hesapladığımızda en fazla 100.000 tl ediyor. Oysa; iddialara göre bu meblağı bir müteahhit Vakfa bağış olarak bir defada ödüyormuş bunu açıklama gereksinimi duymamışlar. Ey Vakıf Yöneticileri, siz Vakıf kurmuşsunuz hayır işleri yapıyorsunuz bizi ilgilendirmiyor isterseniz 10 vakıf daha kurun. Bizi ilgilendiren halka ait olan Belediye Kurumunun ve Yönetiminin görevini kötüye kullanıp kullanmadığıdır. Görevlerini suiistimal edip etmedikleridir. Bu suiistimallerde Vakfınızın kullanılıp kullanılmadığıdır.

Zira; aynı zamanda Vakfınızın da Başkanı olan Belediye Başkanının nüfuzunu ve yetkisini kötüye kullanarak Vakfa bağış topladığı yönünde iddialar var. Ayrıca; Belediye de iş yapan müteahhitlik yapan kişilerin Belediyeden istediklerini elde etmeleri karşılığında Vakfa bağış yapmalarına yönlendirildikleri iddiaları halkı şüpheye düşürmüş bulunmaktadır. Bu şüpheleri bertaraf etmek sizlere düşer. Başkanınızın istediği doğrultuda hareket ederek kaçamak, popülist, yanıltıcı cevaplar ile halkın algısını değiştirmeye halkı yanıltmaya kalkmanız yakışık olmamıştır. Sizler Vakfınıza yöneltilen iddiaları halkın merak ettiği sorulara cevap verin yeter. Hatta dürüst iseniz öncelikle kendinizden başlayabilirsiniz.

1-Teker teker Belediye ile irtibatınızın ne derecede olduğunu Belediye ile işinizin olup olmadığını açıklayın.

2-Mensubu olduğunuz Vakıftan bütününüzün veya bir kısmınızın herhangi bir ücret alıp almadığınızı dağıtılan gıda paketi veya burstan yakınlarınızın fayda sağlayıp sağlamadığını açıklayınız.

3-Gündemde yer alan iddialara göre Vakfınıza bağışta bulunan sözde hayırsever iş adamları ve müteahhitlerin Samandağ Belediyesi ile iş yapıp yapmadıkları, kanunsuz binalar yapıp yapmadıklarını ispatlamak ile yükümlüsünüz aksi takdirde hayır işi değil menfaat işi yapıyor olursunuz.

4-Mademki hayır işleri yapan bir Kurumsunuz size bağışta bulunan kişilerin isimlerini neden saklıyorsunuz veya bu hayırseverler kendilerini saklama gereksinimini neden duymaktadırlar.

Oysa açık olmaları hem Vakfın hem de bağışı yapan kişilerin menfaatine olurdu halktan takdir toplardı.

5-Madem hayır işleri yapıyorsunuz Vakfınızın kurulduğu günden bu güne kadar elde ettiğiniz gelirler ile şu an kasada mevcut olan meblağı açıklamaktan neden kaçmaktasınız.

Oysa bu açıklama ile başarınızı halk ile paylaşmış olurdunuz halkın takdirini alırdınız.

Bu muamma nedendir. Yoksa İddia edildiği gibi Vakfınıza bağışta bulunan kişiler hayırsever değil Belediyeden iş bitirmeyi seven kişilerden mi oluşuyor.

6- Üç yıllık bir geçmişi olan Vakfın arazi satın alarak üstüne bina dikebilecek duruma nasıl gelebilmiştir.

7-Vakfınızın gayrimenkul varlığı nedir? Vakfınıza Belediyeden herhangi bir arazi bağışı var mıdır? veya Vakfınız Belediyeden herhangi bir arazi satın almış mıdır? Almışsa kaç paraya almıştır.

Ayrıca; Belediye bütçesinden Vakfınıza para bağışı veya aktarma var mıdır? Açıklayınız”diyerek sorularını yöneltti.

 

 

Share
570 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?