ÜST REKLAM

logo

reklam

KAMACI, DOBRA DOBRA

CHP İl Delegesi Mehmet Kamacı, dün ofisinde basınla bir araya geldi. Samandağ Belediyesi’nin yaptığı araç alımı ile ilgili konuşan Kamacı, Samandağ’ında kangrenleşen sorunlara çözüm üretilmezken araç alımının tamamıyla rant amaçlı olduğuna dikkat çekti. Asi Efe Temizlik Şirketi’nden, Belediyenin yakıt alımına, Vakıf Hizmet Binası olarak tahsis edilmeye çalışılan alandan, Referandum için ilimize gelen CHP Heyetinin geliş sürecine birçok konuyu konuştu.

CHP İl delegesi, konuşmasında; “öncelikle Samandağ’ımızın değerli basın mensupları olan sizleri saygıyla selamlıyorum. Çok iyi bildiğim ve her zaman da savunduğum “İktisatta Zaman, Paradır” özdeyişinden hareketle zamanınızı harcamamak adına konuya girmek istiyorum.

Birkaç gündür gerek yerel basında gerekse sosyal medyada Samandağ Belediye Başkanının ‘Türkiye’de bir ilk!’ sloganıyla sözde araç filosunu satın alarak (Ki nasıl satın aldığı muamma) Samandağ halkına bir hizmet olarak göstermesi ile ilgili olarak halkımıza siz değerli basın mensupları aracılığıyla bilgi verme ve hakikati anlatma ihtiyacı hissettim” dedi.

Asi Efe Temizlik Şirketi, rant kapısı mı?

‘Asi Efe firmasına ait olan araçların hepsine bir mazot dağıtım firması tarafından konulan tedbir kararı’ olduğunu beyan eden konuşmasında CHP İl Delegesi Kamacı, “ismini açıklamak istemediğim akaryakıt firması daha önce, “Asi Efe” firmasının almış olduğu yakıt bedelini ödemediğinden dolayı hem belediyede ki alacaklarına hem de sahip olduğu araçlarına “tedbir” koymuştur. Bunu icra dairesinden öğrenebilirsiniz.

İhale şartnamesine göre, ihaleye girecek firmaların sahip olduğu araçların 5 yaş ve üstü olması gerekir. (Bu şartname tüm belediyeler için) “Asi Efe” firmasının bünyesinde bulunan araçlar bu şartnameye uygun değildir. Asi Efe firmasının bu ihaleyi kazanabilmesi daha doğru katılım gösterebilmesi için haiz olan şartları yerine getirebilmesi gerekir. Şimdi “Asi Efe” firmasının Samandağ Belediye’sinin ihalesine katılabilmesi şartlarını yerine getirebilmesi için; İhale 1-2 yıllığına veriliyor. Bünyesindeki araçlar istenilen özellikte değil, Yeni araç alabilmesi için eski araçları satması gerekir ki bu da mümkün olmuyor. Çünkü TEDBİR kararı var. Eski araçları satmadan yeni araç alma maliyeti oldukça yüksek. Yeni araç alsak da ya ortak yeniden aday olmazsa ne olacak.

Bu durumda siz şirket sahibi olsanız ne yapardınız? Araçları elden çıkarmadan yeni araç satın alma riskini alır mısınız? Gizli ortağınızın yarın Belediye Başkanı adayı olmaması ve seçilememesi riskine girer misiniz? Tedbir kararından dolayı araçları satamıyorsunuz, yarın da ne olacağı belli olmadığından araç satın alma siz ve ortağınız için risk oluşturmaz mı?  Bütün bu çelişkilerden sonra bu rant nasıl devam etmeli? Paramızda yok. İşte böyle bir ortamda müthiş zekalar devreye giriyor. (Kim olduklarını tahmin edersiniz.)” dedi.

  1. Madde ciğer yaktı…

CHP İl Delegesi Kamacı, “-Önce para bulunmalı; 18. Madde uygulaması ile ciğerleri yanan vatandaşlardan elde edilen ve yeni parsel kandırdık diye övünen parseller satılıyor. Para bulundu.

– Bulduğumuz parayla gizli ortak olduğumuz firmaya (riske girmemek adına) itiraz edilmeyeceği düşünülerek ihale şartnamesini yerine getirmek adına araç satın alalım.

-Bu satın alınan araçları sanki çok iyi bir iş yapmış, hizmet aşkıyla yanıp tutuşan bir anlayış gibi göstererek bütün parti milletvekillerini üst düzey yöneticileri çağırıp (Ki milletvekillerimiz tüm Hatay’da “Hayır” çalışması için gelmiş.) Şov yapalım.

Toparlamak gerekirse;

-Para bulundu.

-Araç alındı.

-Parti ile meşrulaştırıldı” dedi.

İhaleye neden başka firma katılmadı?

‘Buraya kadar her şey tamam’ diyerek konuşmasını sürdüren Kamacı, “şimdi de daha önce de akaryakıtlı kendimizce (Belediye) karşıladığımız firmamıza, satın aldığımız araçları verir ve ihaleyi sadece taşeron işçi üzerinden yapar, kazanırız.

Bu ihale ile ilgili bilgi vermek adına; bu taşeron ihalesi 1 (bir) ay önce yapıldı ve mevcut “Asi Efe” dışında giren olmadı ve kazandı. Neden mi?

*Araçların satın alınması sonraya bırakıldığından ve daha önce teslimi olmadığından dolayı ve bunun yanında Asi Efe dışında ihaleye girecek firmalarla ya para ödememe ya da uzun vadeli ödeme riski belirtilerek caydırılmasındadır. Akaryakıt alım ihalesinde de aynı yöntem uygulanmıştır.

Şimdi bütün bunları toparlamak gerekirse;

Para için vatandaşlar mağdur edilerek parseller oluştu. Parseller satıldı. Para bulundu. Reklam yapıldı. Parti yöneticileri kullanılarak olaylar meşrulaştırıldı. Araçlar daha önce planlandığı gibi gizli ortak firmaya verilecek. Diğer firmaların ihaleye girmesi, ihalenin önceden yapılması ve ödeme riski gösterilerek engellendi. Araçlar teslim alınmadan ihale yapıldı. İhaleyi ortak “Asi Efe” aldı”dedi.

Samandağ halkının vicdanına seslendi; her işi Belediye yapacak ise özelleştirme niye?

CHP İl Delegesi Kamacı açıklamasının devamında, “Her şey Tamam…. Mutluluk pozları, otopark sıkıntısına rağmen araçların 10 (on) gün teşhiri, reklam, loy lay lom, alkış, Ey Kamacı, Nispet oh!oh! Genel Başkan fotoğrafı, açılış, vekiller, üst düzey yöneticileri oh ne ala!!! Şimdi tüm Samandağ halkının bu anlattıklarımı kafasının bir köşesine yazmalarını ve vicdanlarının sesini dinlemelerini talep ediyorum.

Son olarak; Akaryakıt alım ihalesinde aynı yol izlenerek yapılmış ve Samandağ 12 adet Akaryakıt firması var iken aynı zamanda Belediye Meclis üyesi olan şahsın firmasında (ki ihaleden 3-5 gün önce akaryakıt sahibi meclis üyesi şahsın bir yakınına firmayı devretmesi sonrasına), diğer firmalar ödeme noki gösterilerek kar marjı yüksek olmasına rağmen, ihaleye girmemeleri sağlanarak rant kapısı aralanmıştır. Devir işleminin sebebi ve zamanı takdirinize kalmıştır.

Araçlar BELEDİYE, Yakıt BELEDİYE, Tamir BELEDİYE, Onarım BELEDİYE, Amartisman BELEDİYE

Ee!! Ne kaldı? İşçilik O da aslında belediye anlaşmalı seçim yatırımı, çalışacak ya da çalışmayacak oturacak.

Kendilerinin tabiriyle TÜRKİYE’DE BİR İLK! Aynen öyle duy ey halkım!

Bütün bunlardan sonra sizce;

Madem her şey belediyeden neden özelleştirme?

Neden Asi Efe?

Acaba daha sonra yeni rant kapısını olacak bunlar?

Vakıf olayı kalmadı. Gündem oldu. Şimdi kimseye bağlı kalmadan acaba bu araçlarla ilgili faturalar şişirilir mi? Zaten kimseye de kanıtlamak zorunda değiliz. Yürü ya kulum” dedi.

Belge ile açıklama istiyoruz!

Kamacı, “herkes korkuyor konuşmuyor. Bir başkasından bekliyor. İşim aksar diyor. Herkes kendine yakışanı yapar. Tek başıma kalsam da mücadeleye devam. Bende korku olmaz. Niye mi? Denize atılmakla tehdit edilen balık korkar mı hiç? Korkmaz. Bütün bunlardan sonra sizlerle kısa bir açıklama daha yapmak isterim. Asi Efe 2009 yılında Belediye’nin ÖDP’de olduğu dönemde kuruldu. O günden bugüne kadar bütün ihaleler bu şirkete verildi.

Bu tarihten itibaren araştırma yaptığım şirketlerin bilgisi dahilinde belediyemizin yıllık akaryakıt harcamalarının minimum 120 ton maximum 150 ton olması gerekir iken bu miktar 3-4 katına çıkmıştır. Bunun e-nedeni de km ölçüm cihazlarının bu yıllar içerisinde araçlarda mevcut olmayışı ile rant düşüncesidir.

. Kullanılan yakıt ile ilgili olarak kırsal motorin mi yoksa Euro Dizel mi? Kullanıldığı belirtilmeli ki arada bir fiyat farkı ortaya çıkmaktadır.

. Reklam malzemesi ve algı kontrolü düşüncesi ile aynı zamanda rant oluşturma adına satın alınan bu araçlar hangi yöntemle alındı?

-İhale yoluyla

-Doğrudan alım

-Devlet malzeme ofisi

  1. a) İhale yoluyla alındıysa; hangi firmalar girdi ve ne fiyat verdi?
  2. b) Doğrudan alım yoluyla alındıysa; başka firmaların verdiği teklifler nedir?
  3. c) Devlet malzeme ofisinden temin edildiyse belgeler nerededir?

Alınan bu araçların net fiyatı nedir?” dedi.

CHP’nin kurmayları Araçlar için değil, halka temas için geliyorlar…

CHP İl Delegesinin konuşmasından sonra, İlçenin bu konumundan, İlimizi ziyarette gelen CHP Kurmaylarının haberi var mı sorumuzu yanıtlayan CHP İl Delegesi Kamacı, “heyet buraya ilçedeki bu araçlar için gelmiyor. Onlar Referandum çalışmasını hayata geçirmeye geliyorlar. İlçemizde bu temasta bulunmaları çok önemlidir. Ama ben Samandağ halkına Referandum konusunda güveniyorum. İlçemizden %90 Hayır oyu çıkacağından hiç şüphem yok”dedi.

İlçenin durumuna CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal’ın bakış açısını sorduğumuzda Kamacı, “Serkan bey bu konuya hep ‘doğrusunuz, haklısınız, elimizden geleni yapacağız’ diyerek vasat kaldı. Ne yazık ki bir çözüm olmadı” dedi.

Kamacı, konuşma sonrasında geleneği bozarak kendisi soru sordu. Kamacı, ‘Hepinize beni dinlediğiniz için teşekkür ediyorum. İlçe halkına bir sorum olacak,  ise ilçemizin güzel insanlarına olacak. Sözde büyük bir hizmet diye reklam edilen bu araç yatırımı hangi kronikleşen sorunumuzu çözdü?”dedi.

 

 

Share
1107 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?