Kahvaltı Sofrası Cep Yakıyor, Ya Akşam Yemeği! « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

Kahvaltı Sofrası Cep Yakıyor, Ya Akşam Yemeği!

Bu haber 05 Ağustos 2022 - 13:29 'de eklendi ve 224 kez görüntülendi.

EKMEĞİ ZEYTİNE BAN YE…

KahvaLtı sofralarının vazgeçilmezlerinden biri olan yumurtanın ardından zeytin ve kaşara da zam gelmesi vatandaşları tedirgin etti. Ortalama 3 çocuklu bir ailenin günlük kahvatı sofrası neredeyse 100 Tl’yi bulurken vatandaşlar bu saatten sonra değil kiloyla ürün almak kahvaltı sofralarında ciddi bir kısıtlama yapacaklarını ifade ettiler.

Zeytin ve Kaşar Fiyatlarında Dev Artış

Fiyatlar öyle arttı ki 15 gramlık bir dilim kaşar peynirinin fiyatı 5 TL’ye dayandı. Zeytinin adet fiyatı ise 60 kuruşa ulaştı. Gıda fiyatları arttıkça üreticiler küçük gramajlı ürünler üretmeye başladı. Özellikle süt ve süt ürünlerine gelen zamlardan sonra beyaz peynir, kaşar ve tereyağında küçük ambalajlı ürünler raflardaki yerini aldı.

Zamların bu şekilde devam etmesi durumunda yiyecek bir şey bulamayacaklarını ifade eden İlçemiz vatandaşları; “Bu zamlar yüzünden bütün hafta büyük bir heyecanla beklediğimiz pazar kahvaltısını bile yapamayacağız artık. Yumurtadan sonra zeytin ve kaşara da zamla karşılaştı. En basit bir hesapla 3 çocuklu bir aileyi düşünürsek günlük kahvaltı masrafı neredeyse 100 Tl’yi buluyor. Peki bu durumda biz evimizde yaptığımız kahvaltıya bile bu kadar masraf yaparken dışarda kahvaltı yapmayı düşünürsek o mekandan çıkamayız sanırım.

Kahvaltı neredeyse 100 TL tutar peki ya akşam yemeğini düşündünüz mü?

Ağır bir yemek yapmışsanız bu tutar neredeyse 300 – 400 TL’yi bulur. Elektriğimiz, suyumuz, kiramız, tüpümüz, yağımız, giyimimiz, eğitim giderimiz bir yana mutfaktan da kısacak olmamız durumun en vahimi.  Bu durum ne zamana kadar böyle sürecek bilmiyoruz ama temennimiz fiyatların düşmesi. Yoksa halimiz yaman. Böyle giderse yiyecek bir kuru ekmek bile bulamayacağız” ifadelerine yer verdiler.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı