KADINLAR VARDIR, OHAL’DE HAYIR « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

KADINLAR VARDIR, OHAL’DE HAYIR

Bu haber 09 Mart 2017 - 8:38 'de eklendi ve 269 kez görüntülendi.

’50’den fazla ülkeden kadınların katıldığı greve biz de destek veriyoruz.’

HDP Samandağ Kadın Meclisi:

HDP Samandağ Kadın Meclisi Üyeleri, dün HDP İlçe Binasında yaptıkları açıklamada Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi kadının çalışma koşullarının iyileştirilmesi için başlattığı grevin, bugün dünyada yükselen ırkçılık, cinsiyetçilik ve neoliberal politikalara karşı 50’den fazla ülkede greve giden milyonlarca kadın tarafından sürdürüldüğüne dikkat çektiler.

‘Dünya kadınlarının çağrısına ses veren milyonlarca kadın bugün evde, fabrikada, plazalarda, tarlalarda, Meclis’te grev yapacak’ diyerek açıklamasını sürdüren HDP’li Kadınlar, açıklamalarında “silahımız dayanışmamızdır” diyen Arjantinli kadınların çağrısıyla tüm dünyaya yayılan ve 50’den fazla ülkeden kadınların katıldığı greve biz de destek veriyoruz.

TÜİK, OECD, ÇSGB ve Dünya Ekonomik Forumu verileri kullanılarak yapılan araştırmalara göre, kadın işsizliği artıyor, kadınlar erkeklere göre daha az istihdam ediliyor, ev ve aile bakımına kadınlar erkeklerden 5 kat fazla zaman harcıyor ve cinsiyete dayalı iş bölümü devam ediyor, kadın işsizliği artmaya devam ediyor. Yapılan hesaplamaya göre 2016’da kadınların geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 27.9’a çıktı. Cinsiyete göre iş gücüne katılma oranlarında ise artış var. Kadınların iş gücüne dahil olma oranı bir önceki senenin kasım ayına göre 1.1 puan artarak yüzde 32.7’ye yükselmiştir. Aynı dönem aralığında erkeklerin iş gücüne dahil olma oranı ise 0.6 puan artarak 71.9 oldu. Bu oranlara bakıldığında kadınların iş gücüne dahil olma oranında bir artış görünse de kadınların iş gücüne katılma oranı, erkeklerin yarısından daha az olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Kadınların istihdama katılımının önündeki en önemli engelin başında iktidarın  istihdam politikalarının yetersizliği ile kadınlara atfedilen toplumsal görevler geliyor. Aile içerisinde kadınlara yüklenen roller; yemek yapma, temizlik yapma, çamaşır/bulaşık yıkama, ütü yapma, çocuk/hasta/yaşlı bakma gibi ev işleri kadınların emeğini görünmez hale getiriyor. TÜİK verileri üzerinden yapılan hesaplamaya göre 11 milyon 45 bin kadın, ev işleri nedeni ile çalışma hayatına katılamıyor. Yine TÜİK’in 2015 zaman kullanımı anketine göre kadınlar ev ve aile bakımına günlük 4 saat 17 dakika ayırırken, erkekler sadece 51 dakika ayırıyor. Türkiye’de günde her 4 kadından 3’ü ücretsiz çalışıyor. Ev içi emeğin hem toplumsal hem de ekonomik açıdan hiçbir değeri yok.

Bugün siyasi iktidar kadını sadece çalışma ortamından değil, sosyal ve siyasi ortamdan da çekmek için elinden geleni yapıyor. OHAL gerekçe gösterilerek kadınların alanlara çıkması, kendilerini ifade etmeleri engelleniyor. Partimiz eş genel başkanı sayın Figen Yüksekdağ başta olmak üzere kadın vekillerimiz, belediye başkanlarımız, il ve ilçe yönetimicilerimizin tutukluluk hallarine bir an önce son verilmelidir.Kayyum atanan belediyelerde kapatılan kadın kurumları derhal açılmalı, işine son verilen kadınlar görevine iade edilmelidir.

OHAL koşulları altında referandum yapma ısrarından vazgeçmeyen siyasi iktidara sesleniyoruz. Kadınlar her hal ve koşulda HAYIR diyecekler.Kadınları kapsamayan,mevcut durumlarını iyileştirmek yerine daha da vahimleştirecek olan tek adam vesayetine HAYIR diyeceğiz.

Emeğimize, bedenimize, irademize, kimliğimize sahip çıkmak için

 • Savaş ve kırım politikalarına karşı barış ve yeni yaşam için
 • Eşit temsil ve demokratik siyasete katılım hakkımız için
 • Kadın ve nefret cinayetlerinin son bulması için
 • Demokratik kurumlarımıza sahip çıkmak için
 • Eşit işe eşit ücret için
 • Güvencesiz ve esnek çalışmaya “hayır” demek için
 • Ev içi çalışmanın, bakım emeğinin ortaklaştırılması, mahalle ve iş yerlerinde ücretsiz kreşlerin açılması için
 • Şiddete uğradığımızda her türlü koruma tedbiri, sığınak ve özgür yaşam evlerine ulaşabilmemiz için
 • Kadın eksenli bir anayasa için
 • İş cinayetlerinin son bulması için
 • Ev dışında başka bir işte çalışmayan kadınlar da dahil olmak üzere tüm kadınların, ev içi emeğini de gözeten eşitlikçi ve hak temelli yaklaşımla sosyal güvenlik haklarının sağlanması için
 • Evde, okulda, pazarda, markette, belediyede, mecliste, medyada, sokakta, tarlada her yerde savaşa entegre değil, cinsiyet eşitlikçi bütçe için
 • Engelli kadınlara engelsiz bir yaşam için
 • Bedenimizi ve bedenimizle ilgili kararlarımızı denetlemeye yönelik politikalarla mücadele için
 • Kürtaj hakkına erişim için
 • TCK’da çocukların erken yaşta, dini nikahla ve zorla evlendirilmelerinin suç olarak düzenlenmesi için
 • Eğitim hizmetinin anadilinde, eşit, parasız, nitelikli, ayrımsız ve cinsiyet eşitlikçi verilmesi için
 • Ücretsiz, eşit, ulaşılabilir sağlık hizmeti için
 • Boyun eğdiğimiz değil özgürleştiğimiz bir ülke için

Bugün, yarın, her gün, mücadelemize devam edeceğiz.

Yaşasın Kadın dayanışması, yaşasın 8 Mart” dediler.

 Haber-foto:Ümit sağaltcı