ÜST REKLAM

logo

reklam
16 Ocak 2017

KADINLAR, ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYDU; EKONOMİYE KATKI SUNDU 

ag ag3

Türkiye’nin kalan tek Ermeni Köyü olan ilçemize bağlı 130 nüfuslu Vakıflı Köyü’nde kadınlar kurdukları kooperatifte imece usulü üretip, satışa sundukları ürünlerle bir taraftan kendi ekonomilerini sağlarken, bir taraftan da köylerini kalkındırıyor. Vakıflı Köyü Kalkınma Kooperatifi Kadınlar Kolu Sorumlusu Kuhar Kartun, köylerini ayakta tutabilmek, çocuklarının eğitimine yetebilmek için 2005 yılında kooperatif çalışmasına başladıklarını ve kooperatiflerini kurduklarını söyledi. 
Türkiye’nin tek Ermeni Köyü olan Vakıflı Köyü’nde kadınlar, imece usulü ile ürettikleri ürünleri yine kendileri pazarlayarak, hem köylerini hem de kadın emeğini büyütüyor.
‘Proje Ne Yapabiliriz Derken Ortaya Çıktı’
Kuhar, bu gün çok sayıda öğrenciye burs dahi verebilecek duruma geldiklerini belirterek, “Kilise çatısı altında başladığımız çalışma daha sonra kooperatif bünyesinde oluşturduğumuz kadın kollarıyla da köyde ürettiğimiz ürünleri kendimiz pazarlama kararı aldık. Bunları değerlendirip hareket etmemizin ardından köyümüz turizme açıldı ve ürünlerimiz dünyanın birçok yerine ulaşmaya başladı” diye konuştu. Kuhar, köyde yaşayan kadınlarla ne yapabileceklerini düşünüp birbirlerine sorarak başlattıkları sürecin sonunda ortaya çıkan bu projeyle birlikte neler yapabileceklerini gördüklerini ifade etti.
‘Gelirin Yüzde 80’i Kadınlara’
Kuhar, üretilen ürünlerin özellikle kadınlar tarafından üretilen ürünler olmasına önem verdiklerini belirterek, şöyle devam etti: “Köydeki kadınların ürettikleri ürünleri burada kendimiz pazarlayarak, başta ekonomik özgürlüğümüzü kazandık. Ardından köyümüzü bilinen ve uğrak merkezler haline getirdik. Şimdi de kadınlar olarak köyümüzün her türlü ihtiyacının karşılanmasında öncülük edebiliyoruz. Ürünlerin satışından elde edilen gelirin yüzde 80’i köyün kadınlarına giderken, yüzde 20’si ise kooperatif kasasına aktarılıyor. Bununla birlikte hem köyümüzün kalkınması sağlanırken hem de kadınlar kendi ekonomilerini sağlıyor. Tüm bu çalışmalar imece usulü ile yürüyor. Köyümüz ve kadın faaliyetleri örnek olarak gösteriliyor. Her kadının evinde bile olsa üretken olabileceğini biliyoruz. Ancak öncelikle belediyelerin desteği ile bir Pazar oluşturulması gerektiğini de görüyoruz”
‘Kadınlarca Üretilmesi Alıcıya Güven Veriyor’
Vakıflı Köyü Kadınlar Kolu üyesi Helena Çapar da, köy kadınlarının yapmış olduğu ürünlerin satışından sorumlu olduğunu belirtti. Ürünlerine olan ilgiden memnun olduklarını belirten Çapar, ürünlerinin katkısız olmasının yanı sıra köydeki kadınlar tarafından üretiliyor olması nedeniyle ayrıca ilgi gördüğünü ve güvenle alınabildiğini ifade etti.

 

Share
610 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?