KADINLAR ALANA İNDİLER « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

KADINLAR ALANA İNDİLER

Bu haber 09 Mart 2017 - 8:46 'de eklendi ve 268 kez görüntülendi.

 

 

Dün, dünyada ve ülkemizde olduğu gibi ilçemizde de kadın emekçiler alandaydılar. Ankara’ya giderken kaza sonucu hayatlarını kaybeden 7 kadın emekçinin vefatının burukluğu ile kutlanan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü, ilçemizde de Samandağ Kadın Platformu öcülüğünde kutlandı. Samandağ Abdullah Cömert Alanı’nda toplanarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlayan kadınlar, halayların ve zılgıtların ardından basın açıklaması düzenlediler.

Platform adına basın açıklamasını okuyan Sarap ALDIÇ SAKALLI; ”8 Mart’ın Aydınlığında Alanlarda Buluşuyoruz!

8 Mart‘ın coşkusunu yaşadığımız bu günlerde yüreğimiz 7 kadın arkadaşımızı kaybetmenin derin acısı içerisindedir. 3 günlük kadın eğitimi programı için Ankara’ya giden Türk Metal Sendikası 1 Nolu şube üyesi kadınlar, trafik kazasında hayatını kaybetti, çok sayıda kadın üye yaralandı. Samandağ Kadın Platformu olarak hayatını kaybeden kadın işçilerin ailelerine ve Türk Metal Sendikası yönetimi ve üyelerine başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz.

Kadınların kurtuluş mücadelesinin simgesi olan 8 Mart, tarihsel bir olayın yıldönümünden öte, mücadele tarihinin çeşitli uğraklarının toplamının bir kazanımıdır. Tarihsel bir direnişin ve isyanın kazanımı olarak evrenselleşen 8 Mart, erkek egemen zihniyetin bize yasakladığı alanları kazanmayı, ördüğü duvarları yıkmayı, dayatmalarını reddetmeyi öğretmiştir.

Bu nedenle yüzlerce yıla damgasını vuran kadın öncülerimizden, örgütlülüğümüzden aldığımız güç ve kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz. Bugün isyan çığlığını daha fazla yaymaya, direnişi yükseltmeye ve daha fazla dayanışarak mücadeleyi büyütmeye her zamankinden daha çok kararlıyız.

8 Mart tarihselliğinin ülkemizde ve dünyada daha fazla anlam kazandığı bir dönemdeyiz. Çünkü ülkemiz tarihinde görülmeyen saldırılara, kadın düşmanlığı, çocuk istismarı ile ilgili yasalara, çok açık bir şekilde maruz bırakılıyoruz. Kadın cinayetleri, nefret söylemleri korkunç boyutlara ulaştı, bedenimiz savaş hukukunda bile yeri olmayan şekilde teşhir edildi.  Artık toplu taşımada şort giyindiği için, açık alanda spor yaptığı için kadın şiddet görebilmekte ve bu saldırılar meşrulaştırılmaya çalışılmaktadır. Bütün bu saldırılar ancak kadın mücadelesiyle geri püskürtülebilmektedir.

Erkek egemen kapitalist sistemin biz kadınların varlığına, emeğine ve kazanımlarına dönük saldırılarını fütursuzca arttırdığı böylesi önemli bir süreçte, kadınlar olarak süreklileştirilmiş bir  OHAL’e, KHK’lar ile  işten atmalara, en temel hak ve özgürlüklerin kullanımının keyfiyetle yasaklanmasına, tekçi yaşam biçimi dayatmalarına  itiraz ediyoruz. Bizi geleceksiz, kimliksiz, iradesiz ve güvencesiz bırakmak isteyenlere ”hayır” diyoruz, ”hayır”ı örgütlüyoruz.

Çünkü yanlış ekonomik politikalar değil de varlığımız işsizliğe sebep gösterilmekte bizlere esnek güvencesiz, işler öngörülmektedir.

Ayrıca Ortadoğu da süren savaşlar, ülkemizde doğu illerinde süren saldırılar herkesle beraber en çok kadınları ve çocukları etkilemektedir. Ülkemizdeki savaş ortamının yanında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’ye girmesiyle gençlerimizin ölü bedenleri annelerinin kucağına teslim ediliyor. Bizler artık acı istemiyoruz, savaşa da “Hayır” diyoruz.

Emeğimiz, bedenimiz ve kimliğimiz bizimdir diyerek yıllardır yürüttüğümüz mücadelemize sahip çıkıyoruz;8 Mart’ ta tekçiliğe, cinsiyetçiliğe, ayrımcılığa ve faşizme karşı itirazlarımızı büyütüyoruz, diktatörlük rejimine hayır diyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Karanlığa hayır! 8 Mart’ ın aydınlığında buluşuyoruz”

Aldıç, açıklamasında son olarak; ”Karanlığa hayır! 8 Mart’ın aydınlığında buluşuyoruz şiarı ile buradayız. Özgür, eşit ve cinsiyetçi olmayan bir yaşamı kuruncaya kadar mücadele etmenin kararlılığıyla buradayız. Bize sokakları yasaklamak isteyenlere ”inadına sokaktayız diyerek”,işimizi elimizden alanlara  ”gitmiyoruz, buradayız” diyerek tüm kadınlarla beraber isyanın büyüdüğü çığlığın yükseldiği her yerde, varız. Yaşasın örgütlü kadın mücadelemiz Yaşasın 8 MART” ifadelerine yer verdi.

Haber-foto:Ali doğru