logo

reklam

“KADINI   ÖZGÜRLEŞTİRECEK OLAN, SINIF TEMELLİ ÖRGÜTLÜ MÜCADELEDİR”      

 

Eğitim Sen Hatay Şubesi Yürütme Kurulu Adına Kadın Sekreteri Pelin Akbaş Yeşil, ‘OHAL ve KHK’lara karşı, emeğimiz kimliğimiz, özgürlüğümüz için, eşitlik ve adalet için direnişi büyüteceğiz!’ dedi.

‘Bu yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü, Ohal ve KHK’lar ile işinden atılan, işi, emeği, onuru için direnen Nuriye Gülmen, Acun Karadağ, Alev Şahin, Nazife Onay, Esra Özakça ve direnen diğer kamu emekçilerine atfediyoruz’ diyerek basın açıklamasını sürdüren Yeşil, “8 Mart 1857’de, New York’ta, 40.000 dokuma işçisi kadın, çalışma saatlerinin kısaltılması, insanca yaşam koşulları, daha iyi ücret için greve gider.  Polisin işçilere saldırması, işçilerin kendilerini fabrikaya kilitlemesi ve ardından çıkan yangında 129 dokuma işçisi diri diri yanarak yaşamını yitirir.

Bizler, yüzyıllardır kapitalizme ve kapitalizmin mümkün kıldığı faşist, gerici sisteme karşı mücadele ediyoruz. Mücadelemizin bugün geldiği yer, haklarımızı alana kadar alanlarda olma kararlılığımız, 161 yıl önce New Yorklu dokuma işçisi kadınların yaşamları pahasına başlattığı isyanın bir mirasıdır. Biz bu mirası evlerde, işyerlerimizde ve sokaklarda büyüterek sürdürüyoruz.

161 yılda pek çok şey değişti. Ama hala, ekonomik ve siyasi istikrarsızlıkların neden olduğu ne varsa en ağır biçimiyle bizler yaşıyoruz. Bir yanda güvencesizliğin, yoksulluğun ve işsizliğin;diğer yanda yok saymanın, ırkçılığın meşru kıldığı şiddetin etkilerine doğrudan biz maruz kalıyoruz. Ama 8 Mart’larla bugüne taşınan ve geleceğe taşınacak mücadelemiz ve kararlılığımız tüm bunları alt edebilecek, bir alternatif yaratacak güçte olduğumuzu gösteriyor.

Kadın sorununu yaratan, insan emeğinin sömürüsü üzerine kurulu sistemin kendisidir. Ve bu sistem sömürürken cins, ırk , din, dil ayrımı yapmamaktadır.

Bu yüzden biz diyoruz ki; kadın sorununa ve kadın mücadelesine sınıfsal bakmak zorundayız. Kadın sorununu sadece erkeğin sömürüsüne, ev köleliğine, cinsel tacize, namus cinayetlerine indirgemek; mücadeleyi sadece kadının ekonomik özgürlüğünü kazanması, miras paylaşımında eşitlik, kızların okutulması ekseninde örgütlemek, sınıf mücadelesinden kopmaktır. Bu mücadele anlayışı kadını asla özgürleştirmez. Kadını   özgürleştirecek olan, sınıf temelli örgütlü mücadeledir.

Bizler, güvenceli iş güvenceli gelecek istiyoruz. OHAL’in kaldırılmasını KHK’ların geri çekilmesini ve işinden haksızca atılan kamu emekçilerinin göreve iade edilmesini talep ediyoruz.

Bu şiarla başta siz değerli basın emekçilerini olmak üzere tüm üyelerimizi, dostlarımızı ve halkımızı 8 Mart 2018 perşembe günü saat 17.00 ‘da köprübaşında yapacağımız basın açıklamamıza bekliyoruz” dedi.

Share
265 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?