“Kadına Yönelik Her Türlü Şiddet Bir İnsan Hakkı İhlalidir” “ARTIK YETER!” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“Kadına Yönelik Her Türlü Şiddet Bir İnsan Hakkı İhlalidir” “ARTIK YETER!”

Bu haber 24 Temmuz 2020 - 10:46 'de eklendi ve 206 kez görüntülendi.


Samandağ Eğitim Sen Kadın Sekreterliği, kadına şiddetinin ve kadın cinayetlerinin artık son bulmasını dileyerek, kadına yönelik şiddete ve ayırımcılığa karşı mücadelelerini sürdüreceklerinin altını çizdiler.
Konu üzerine Samandağ Eğitim- Sen tarafından yapılan açıklamada; “Kadına yönelik her türlü şiddet bir insan hakkı ihlalidir.
Son yıllarda kadına karşı şiddet ve kadın cinayetleri sistematik bir şekilde artmaktadır. Mücadele ederek kazandığımız haklarımız her dönemde aynı kesimler tarafından hedef alındı. Kadının hak ve özgürlüklerinin tanınmaması, yaşam haklarının ihlal edilmesi, erkek egemen zihniyetin kadını sadece aile içerisinde gerici ideolojisinin dayattığı sınırlarda tutması, kadını erkek üzerinden tanımlaması, iktidar anlayışının her fırsatta kadınların kazanılmış haklarına saldırması, kadınlara yönelik yasal düzenlemelerin yerine getirilmemesi-değiştirilmek istenmesi, kadının var olma mücadelesinin önüne devamlı set çekilmesi sonucunda bu noktaya gelinmiştir.
Her geçen gün artan kadına şiddet ve kadın cinayetleri ” Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” sağlanmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koymaktadır. Türkiye ” Kadına Karşı Her Türlü Ayırımcılığın Önlenmesi CEDAW ” ve ” Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi”ni imzalamıştır.
Dolayısıyla devlet ve siyasi iktidarlar kadına yönelik şiddet ve ayırımcılığın önlenmesi için tedbirler almak, kadın cinayetlerini önlemek ve kadının var olma mücadelesini güçlendirecek politikalar üretmekle ve uygulamakla yükümlüdür.
Dün olduğu gibi bugün de cinsiyet eşitliği ihlallerine yönelik her türlü yasal değişikliğe, uygulamaya, kadına yönelik şiddete ve ayırımcılığa karşı kararlı mücadelemizi etkin bir şekilde sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz. #2020 Ocak 27 Kadın cinayeti – Şubat 22 Kadın cinayeti – Mart 29 Kadın cinayeti – Nisan 20 Kadın cinayeti – Mayıs 21 Kadın cinayeti – Haziran 27 Kadın cinayeti – Temmuz Pınar GÜLTEKİN #
ARTIK YETER! KADINA ŞİDDETE VE KADIN CİNAYETLERINE SON! İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR!” ifadelerine yer verdiler.
Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

afdah.info

voir films