KADINA DÜŞMANLIK NEDEN? - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

KADINA DÜŞMANLIK NEDEN?

Bu haber 25 Eylül 2018 - 8:54 'de eklendi ve 95 kez görüntülendi.

Bir zamanlar (yüz binlerce yıl önce), Babuin denen bir maymun türü varmış. Bu türün yırtıcı ve saldırgan olan erkekleri, dişilerin ve yavruların üzerinde genoside dayalı, “çok karılı”, mutlak bir egemenliğe sahipmiş. O zaman besin maddeleri çok kısıtlı ve zor temin edilebiliyormuş. Türünün bebek, genç yavru, güçsüz erkek ve dişilerini parçalayıp yemek ve ayırt etmeksizin onlara tecavüz etmek, doymak bilmek bilmeyen bir etobur olan Babuin erkeğinin günlük davranışlarındanmış. Her güçlü Babuin erkeği, egemenliği altında ezip kanını emdiği küçük bir Babuin sürüsünü güdermiş.

Bütün canlılar; yaşama ve türünü devam ettirme içgüdüsüne, yaşam enerjisine sahiptirler. Babuin erkeğinin bencil hayvansal içgüdüyle mutlak egemen bir zorba olarak sivrilmesi, sürüde yaşama ve türünü devam ettirme içgüdüsüyle kolektif reaksiyonu geliştirmiş.

Önce, sürüdeki tüm erkek ve dişileri uzunca bir süre karnında taşındıktan sonra doğuran, emzirip büyüten Analara karşı durmuş Babuin’e Yenilmişler. Böyle yüzlerce ve binlerce denemelerle uzun yıllar, yüzyıllar, on bin yıllar geçmiş.

Nihayet bir gün; sürünün genç erkek ve genç kızlarını da arkasına alan analar, zorba erkeği sürüden kovup yok etmeyi başarabilmişler. İlkel taş aletleri,(belki de ilk defa) kan emici Babuin’in kalın kafasını kırmakta kullanarak Anacıl bir “düzen” kurmuşlar; yaşayabilme ve türlerini sürdürebilme içgüdüleriyle. Bu ilk insanlaşan atalarımızın ellerinin, alet kullanarak yaptığı ilk iş, belki de bu olmuştur.

Kim Bilir?

İnsanlaşma sürecinden geri dönüşü önlemek için de, deneme yanılma ile buldukları bir dizi kural ve yasaklamaları kesin ve acımasız yaptırımlara bağlamışlar. Cinsel yasaklarla birlikte ilk ” totem tanrı” inancı ortaya çıkmış. İnsanlık tarihinin ilk ve ilkel “proletarya diktatörlüğü” bu olsa gerek. İlkin, yaşlılarla gençlerin cinsel birleşmelerini yasaklamışlar daha sonra, başka nedenlerin de etkisiyle kardeşler arası evlilikten vazgeçmişler.

Doğum yapan kadınların yanına erkeklerin sokulmaması ve lohusalık dönemi, doğum yapan kadının ve bebeğin çevresinde sürekli ateş (savunma silahı) yakılması, avdan dönen erkeklerin bir müddet karantinaya alınıp sadece bitkiyle beslenmeleri, av vahşetinden kurtarıldıktan sonra topluma karışabilmeleri vb. yüzlere yazısız kural; hayvanlığa dönüşü imkansızlaştırmak için gelenekleşmiş…

İşte bunun için tarih boyunca, tüm özel mülkiyet iktidarları ve onların temsilcileri ve çömezleri ve aşağıya doğru hiyerarşik olarak sıralanan irili ufaklı güç ve iktidar sahipleri kadına ve yaşama düşmandır.  Ve insanlığı yeniden insanlık öncesi Babuin düzeninde köle hayvanlar durumunda düşürmek üzere her şeyi göze almış saldırıyor., özelikle de kadınlara ve çocuklara saldırıyor kapitalist sistemin egemen, yaşam düşmanı Babuin maymunları. İnsanlığı; ilkel komün öncesi hayvanlığa mahkum etmek istiyorlar.

Eğitimci Araştırmacı Yazar Sami Aslan