KADIN | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

KADIN

Bu haber 06 Eylül 2019 - 9:27 'de eklendi ve 102 kez görüntülendi.

Bir kadın öldürüldüğünde ağlaşmaya başlar politik kimliklerini cesetler üzerinden parlatmaya çalışan güruh; alanlara çıkılır ve maktulün adı anılır, katiline kendilerinin katkısı yokmuş gibi ve ölümünden sonra katilini yargılamak kadın cinayetlerine bir çözümmüş gibi.

Baylar-Bayanlar! Ölüm yaşamı sonlandıran bir sonuçtur; kişiyi ölümünden sonra anmak veya ölümüne tepki göstermek, onun ölümüne neden koşulları örtbas etmektir, samimi iseniz ölümlere neden olan sebepleri ortadan kaldıracak ölümleri vukuunan önce önleyecek çalışmalarınız olmalı.

İslam alemi; dünya nüfusunun %23’ne denk gelen 1.57 milyar insandır ve bu nüfusun en az %50’si kadındır, bu kadın nüfusun İslam alemindeki mülkiyet oranı ise Müslüman ülkelerde erkeğin miras hakkının yarısına eşit, laik Müslümanlarda ise ailenin insafına kalmış bir oran ve ya

bazen hiçtir.

İslam’da kadın yeri:

Mümin erkeklerle mü’min kadınlar da birbirlerinin velileridirler. Diyor [Tevbe 71]

Veli ne demek? Veli; birinin olmadığı ortamda veli olanın olmayanı, tam yetkiyle temsil hakkı olandır. Dolayısıyla kadın; velisi olduğu eşini tam yetkiyle temsil edebildiği gibi erkekte kadınını tam yetkiyle temsil edebilir.

İslam’ın kaldırılıp yerine cahiliye efendilerinin Müslümanlığı ikame edilince; eşine veli olan kadın gitmiş yerine cahiliye döneminde kız doğduğu için diri diri toprağa gömülmek yerine erkeğin mülkü ve istenildiği zaman öldürülen kadın gelmiştir.

Hadislerde kadının konumu:

Namazı bozan şeyler kara köpek, eşek, domuz ve kadındır.

Sahihi Müslim, Salat 265; Tirmizi Salat 253/338 Ebu Davud, Salat, 110/720

Diyen ve sahih kabul edilen bu hadise göre; kara köpek, eşek ve domuzla aynı değerdedir.

İslam peygamberine atfedilen bir hadiste ise:

Resulullah (sav) buyurdular ki: “Şurası muhakkak ki kadın, şeytan suretinde gelir, şeytan suretinde gider. Biriniz bir kadında hoşuna giden bir husus görürse, hemen hanımına gelsin; zira bu, nefsinde uyananı giderir.”

Kaynak: Müslim, Nikah 9, (1403); Ebu Davud, Nikah 44, (2151); Tirmizi, Nikah 9, (1158

Uğursuzluk üç şeyde vardır: Kadında, evde ve atta.

Ebu Davud, Tıb, 24/3922; Müslim, Selam, 34/115 Buhari, Nikah, 17/4805

Şeytan suretinde gelen cinsel obje olarak gösterilmiştir.

Günümüzde kadın ise; medeni kanun kapsamında, yemesi, içmesi, yatması ve giyimi karşılığında evlilik akdi adı altındaki sözleşme ile bedenini erkeye kiralayan bir köledir, her köle gibi özgürlük arayışına girdiğinde ise öldürülmesi gereken bir fahişedir ve biz bu ölümleri günlük yaşıyoruz.

Kadın ölümlerinin bize yansıyan bölümü çok cüzidir. Namus davası adına yaşanan aile içi infazlar ise çoğunluğu oluşturur ve onları kimse duyma; kadınların takribi günlük yaşanan öldürülmelerini kınamak yerine, öldürülmelerine neden olan koşulları ortadan kaldırmaya dönük bir çaba içerisinde olalım.

Kadın: annedir, dosttur, sevgilidir, eştir; hayatın yarısından fazlası ve insani var oluşun kendisidir, öldürüldükten sonra ona ağıt yakmak yerine, öldürülmesine neden olan koşulları ortadan kaldıralım.

S. Güzel

afdah.info

voir films