"KADIN YOKSA OY DA YOK" - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

“KADIN YOKSA OY DA YOK”

Bu haber 25 Şubat 2019 - 8:20 'de eklendi ve 368 kez görüntülendi.

“Kadın Yoksa Demokrasi Yok, Özgürlük Yok, Eşit Temsil Yok”


Avukat Şükran Dağ Cabir 31 Mart yerel seçimlerinde HDP dışında seçime giren adayların gösterdiği kadın aday sayısının çok az olduğunu ifade ederek gazetemiz haber merkezine bir açıklamada bulundu.

Seçimlerde kadın yoksa oy da yok diyen Cabir açıklamasında; “Demokrasi anlayışlarını, temsiliyetten ne anladıklarını bildiğimiz partiler bir kez daha kadınları görmezden geldi.

AKP’nin açıklanan 1297 adayından sadece 24’ü kadın ve bu %1,25’lik bir oran oluşturuyor. Tüzüğünde kadınlara % 33 oranında temsil hakkı tanıyan, Cumhuriyet Halk Partisi’nin açıkladığı kadın aday sayısı 44 ve bu rakam açıklanan 842 adayın % 5,23’ü…

Bazı yerlerde aday göstermeyen MHP’nin açıkladığı 750 adaydan sadece 14’ü kadın. Bugüne kadar 122 aday açıklayan İYİ Parti’nin 5 kadın adayı var(% 3,85) ve Saadet Partisi de sadece 2 kadın aday açıkladı. Saadet Parti’nin açıklanan aday sayısı 261 (% 0,77)si kadın.

Kadınları her düzeyde eşit kabul eden HDP’nin ise daha önceki seçimlerde olduğu gibi adaylarının yarısı kadın. 290 aday açıklayan HDP’nin 145 kadın adayı yerel seçimlerde yer alacak.

Kadınları görmezden gelen siyasiler artık kadın konusunda inandırıcılıklarını ve yitirmişlerdir. Kadınlar oy deposu değildir. Kadın aday yoksa demokrasi yoktur, eşit temsiliyet yoktur, kadınlardan size oy da yoktur” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı