KADIN OYUNLARI, 8 MARTTA KÜLTÜR MERKEZİNDE! « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

KADIN OYUNLARI, 8 MARTTA KÜLTÜR MERKEZİNDE!

Bu haber 02 Mart 2017 - 12:14 'de eklendi ve 305 kez görüntülendi.

Direkler arası tiyatro ödülleri kadın oyunları adlı oyunla 2016 yılında “umut Veren Tiyatro Topluluğu Ödülünü”  alan topluluk ilçemizde sahne alıyor.

İtalyan oyun yazarı ve yönetmen Dario Fo’nun kaleminden süzülen, kadınların yaşadığı sıkıntıları, uğradıkları taciz ve tecavüzleri, her türlü şiddeti, haksızlığı işleyen başyapıt bir oyun; kadın oyunları.

Zeynelabidin Karadaş’ın yönettiği ve 7 monologun sergilediği ”Kadın Oyunları” isimli oyun, Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin’in 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında hayatını kaybeden kadın işçiler anısına tanımladığı 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nde Samandağ Kültür Merkezi’nde saat 19:30’da sahneleniyor.

8 Mart’ta sahnelenecek olan ”Kadın Oyunları” isimli oyunun provasını Samandağ Kültür Merkezi’nde sürdüren ekip ve yönetmen Karadaş, bu oyunun ülkemizde ve dünyada bütün kadınların yaşadığı mağduriyetleri, uğradıkları her türlü haksızlığı işlediğini ifade ettiler.

7 kadın oyuncudan oluşan ekip ve yönetmenleri Karadaş, 2. sezon olarak Samandağ’da olduklarını belirtirlerken, ilk oyunun Antakya’da, ikinci oyunun İskenderun’da sergilendiğini, oyunun son olarak ilçemizde sergileneceğini söylediler.

Karadaş: tüm yaralar, aynı şekilde kanar!

Oyunu yöneten Zeynelabidin Karadaş, 8 Mart’ta Samandağ Kültür Merkezi’nde saat 19:30’da sergileyecekleri oyun ile ilgili; ”oyuncularımız amatör olarak gönüllülük temelinde çalışıyorlar. Oyuncularımızın çoğu öğretmen ve öğrencilerden oluşuyor; ama umut vaadeden bir tiyatro topluluğu.” ifadelerini kullanırken, konuşmasını şöyle sürdürdü; ”biz, bu oyun ile kadının uğradığı her türlü haksızlığı ve şiddeti en basit ve en açık şekilde anlatmak istiyoruz ve biliyoruz ki Türkiye’de kadın olmak her gün kahramanca bir yaşamı gerekli kılar. Çekilen tüm acıların ortak olduğunu düşünüyoruz. Tüm acılar paylaşılmalı; çünkü tüm yaralar aynı şekilde kanar.”

Haber-foto:ÜMİT SAĞALTICI