"KADIN MESLEKTAŞIMIZA YAPILAN TACİZ VE SALDIRIYI KINIYORUZ" | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

“KADIN MESLEKTAŞIMIZA YAPILAN TACİZ VE SALDIRIYI KINIYORUZ”

Bu haber 03 Haziran 2019 - 10:13 'de eklendi ve 19 kez görüntülendi.

Tübakkom-Hatay Barosu Kadın Hakları Komisyonu Adına Av. Melahat Yılmazlar Kahramanoğulları kadın meslektaşlarına yapılan taciz ve saldırıyı kınadığını belirterek bir açıklamada bulundu.

Kahramanoğulları açıklamasında; “Kadın meslektaşımıza ve mesleğimize yapılan tacizi ve saldırıyı reddediyoruz. İstanbul Anadolu Adliye’sinde görev yapan 2.İş Mahkemesi Hâkim’inin, bugün tüm yetki ve insani sınırlarını aşarak, duruşma esnasında, Kadın Meslektaşımız Av. Tuğçe Çetin’in etek boyuna ilişkin taraf vekilleri ve huzurda bulunanların beyanlarını aldığını; meslektaşımızın o esnada etek boyu fotoğrafının çekilmesini talep ettiğini ve yazı işleri müdürünü çağırarak sözde fiili durumu gerçekte ise tacizini tutanağa geçirdiğini hayretle öğrenmiş bulunmaktayız.

Hâkimin bu tavrı, kadına yönelik ayrımcılığın Hâkim aracılığıyla yargıya yansımasıdır. Bu hukuka aykırı davranış ve tutum hâkimlik mesleğine, hâkimlik etiğine aykırıdır. Kürsüden kadın meslektaşımıza yönelen bu tavır, açık bir TACİZ ve ŞİDDET’ tir. Meslektaşımızın insanlık ve kadınlık onurunu kıran bu davranış aynı zamanda mesleğimize yönelik bir saldırıdır.

TÜBAKKOM olarak, yaşanan bu durumu en ağır şekilde kınıyor, kadına karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi mücadelemizi yargıda da sürdüreceğimizi, sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı bildiriyor, ilgili Hâkim hakkında Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nca soruşturma başlatılmasını yeterli bulmayıp, daha önce de avukatlara karşı uygunsuz tavırlar sergileyen bu Hâkimin derhal görevinden tedbiren el çektirilmesini talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı