KADIN HER YERDE - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

KADIN HER YERDE

Bu haber 09 Eylül 2019 - 8:47 'de eklendi ve 31 kez görüntülendi.

Kadın Deyip Geçmeyin Emeği Dünyalar Kadar

İlk zamanlardan bu yana kadına hep ikinci sınıf insan konumunun uygun görüldüğü bir gerçek iken kadınlar dünden bugüne her alanda kendilerini var etmeye çalıştılar. 

İlçemizin ilk kadın muhtarı Tomruksuyu Mahallesi Muhtarı Feray İncir’in, bölgede yetiştirilen zeytin ve narenciye fidanlarının tanıtımı için düzenlediği Karaçay Fidan ve Gençlik Festivali bir çok kadın için fırsat kapısı oldu.

1. Karaçay Fidan ve Gençlik Festivali, eğitici paneller, etkinlikler ve konserlerin yanı sıra el emeğini ön plana çıkaran stantlarla da ilgi çekti. Festivalde cam mozaik ve boncuk işleme üzerine yaptığı el emeği ürünlerle kameralarımıza takılan Güler Elmas’la küçük bir sohbet gerçekleştirdik.

Elmas; “ Bütün ürünlerimiz el emeği göz nurumuz. Bu ürünleri yapmayı Mahallemizde açılan halk eğitim merkezinde öğrendik. Bu anlamda kendilerine çok teşekkür ederiz. Ben ve arkadaşlarım hep beraber bu ürünleri yapıp satıyoruz. Halk etiğim merkezinde aldığımız eğitim sadece cam moziak kursuydu ama biz kendimizi geliştirerek farklı farklı işlemeler yapıyoruz. Boncuk işlemeler, bilezikler, Nişan tepsisi, kapı süsü, sunum tepsisi, çeyizde gelin bardakları ve daha bir sürü şey.

Bütün ürünlerimiz kendi tasarımlarımız. Festival içinde özel ürünler yaptık. Bu bizim katılım gösterdiğimiz ilk festival bu anlamda biraz heyecanlıyız. Böyle bir organizasyon yapıldığı için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Haber – Foto: Aslı Sağaltıcı

afdah.info

voir films