Kadın Emeği Corona Mücadelesine Katkı Sunuyor | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

Kadın Emeği Corona Mücadelesine Katkı Sunuyor

Bu haber 03 Nisan 2020 - 14:16 'de eklendi ve 327 kez görüntülendi.

KADIN EMEĞİNDEN GÖNÜLLÜ DESTEK

İlçemize bağlı Sutaşı Mahallesi’nde Vildan Guzelsağaltıcı’nın faaliyetini sürdürdüğü Samandağ Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne bağlı el ve makina nakışları atölyesinde kadın emeği Corona mücadelesine katkı sunuyor. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün usta öğreticileri maske üretimini gönüllü yapıyor.

Samandağ Halk Eğitim Merkezi usta öğreticileri başlattıkları çalışma ile halkın takdirini kazanmaya devam ediyor. Yaklaşık 5 günlük bir çalışmada 1000’e yakın maske üreten kadınlar ihtiyaç dâhilinde her zaman üretmeye devam edeceklerinin altını çizdi.

“Vahide Bozkurt Giyim Bölümü Gönüllü usta öğreticiyim. Biz sizin için buradayız, siz de hepimiz için evde kalın. Semire Şeb Makine Nakışları branşında usta öğreticiyim.

Gönüllü olarak maske üretiyorum. Kafiye Ek Makine Nakışları branşında usta öğreticiyim.

Hepinize sağlıklı günler diliyorum. Şevkenaz Köken usta öğreticiyim. El Sanatları Teknolojileri bölümünde. Gönüllü olarak maske dikiyorum. Vildan Güzelsağaltıcı El ve Makine Nakışları bölümünde usta öğreticiyim. Evde Kal Türkiye, Biz Sizler İçin Varız. Celile Oktay, El ve Makine Nakışları bölümünde usta öğreticiyim. Evde Kal Türkiye… Songül Abacı El Sanatları hocasıyım. Bu zorlu süreçte bizimde katkımız olsun dedik ve maske üretimine başladık. Evde Kal Türkiye”

Nesrin Karasu Halk Oyunları Öğretmeniyim. Maske yapımına gönüllü olarak katıldım. Biz Sizler için buradayız. Evde Kal Türkiye” ifadelerinde bulundular.

Maske üretimi sırasında kendilerini teker teker tanıtan usta öğreticiler aynı zamanda vatandaşlara evde kalmaları konusunda uyarıda bulundular.

Başlattıkları sosyal sorumluluk projesinde ekip adına konuşan Nesrin Karasu; “Yaklaşık 5 gündür maske üretiyoruz. Bu kısa zamanda 1000 adet maske üreterek Samandağ Kaymakamlığına teslim ettik. Dikimlere aralıksız sürdürüyoruz. İhtiyaç olduğu sürece gönüllü olarak burada olacağız. Samandağ Halk Eğitim ailesi olarak her zaman katkı sunmaya devam edeceğiz. İnşallah bir an önce bu illetten kurtulur ve günlük yaşamımıza döneriz.

Maskelerimiz hakkında da size bilgi verebilirim. Maskelerimiz tek kullanımlık maskeler değildir. Yıpranana kadar çok rahat bir şekilde kullanabiliriz. Sabah maskeyi dezenfekte edip ütümüzü yapıp akşam yıkarsak ertesi sabah tekrar kullanabilirsiniz. Sabah saat 10.00’da işe başlıyoruz. Saat 5’e kadar maske üretiyoruz bazen daha fazla da sürdüğü oluyor.

Günlük yaklaşık olarak 300-400 maske üretimimiz oluyor. Ailelerimiz böyle bir faaliyette bulunmamızdan ötürü gururlular. Çocuklarımız özellikle çok güzel bir iş yaptığımızı düşünüyorlar. Çevremizdeki insanlarda bizleri alkışlıyor, tebrik ediyor. Biz hepimiz için çalışıyoruz. Lütfen onlarda herkes için Evde Kalsınlar.

 Vatandaşlarımız direk buradan gelip satın alamıyorlar maskeleri. Samandağ Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmaları gerekiyor. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz maskeleri Samandağ Kaymakamlığı’na ulaştırıyor.

Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından gelen yazıyla bu ekibi oluşturduk. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bu konuda gönüllü olmak isteyen arkadaşlar varsa bize dönüş yapsınlar dedi. Bizde corona virüs mücadele kapsamında gönüllü olmak isteyen arkadaşlarla toplandık. Şuan sekiz kişilik bir ekiple çok iyi bir şekilde çalışıyoruz. Sosyal mesafemizi de çok rahat bir şekilde koruyabiliyoruz. Her şey hijyenik. Tek dileğimiz biran önce ülkemizin ve dünyanın bu illetten kurtulmasıdır. İnşallah en kısa zamanda normal yaşamımıza döneriz” ifadelerine yer verdi.

Haber: Ümit Dadük Sağaltıcı

Foto: Aslı Sağaltıcı

afdah.info

voir films