KADIN CİNAYETLERİ | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

KADIN CİNAYETLERİ

Bu haber 30 Ağustos 2019 - 10:10 'de eklendi ve 24 kez görüntülendi.

Kadın cinayetleri çok çoğaldığı günümüzde, yeni arayışlar içine girmek yerine, sonuçlar üzerinde durulduğu, cinayetlerin sebepleri üzerinde kafa yoran yok. Herkes idamdan söz ediyor. Canilerin yetiştiği ortamı, aldığı eğitim türü ve niteliği üzerinde düşünülmesi gerektiğini söylemeliyim.

İdam cezasının Hukuki yönü ile ilgilenmiyorum. Onu hukukçu arkadaşlar düşünür. Ancak kadın cinayetlerini işleyenler yazılı ve görsel basına yansıdığı kadarıyla, 20yıllık zaman diliminde 15.000 kadın cinayeti işlenmiş olduğu ifadesi yer alıyordu. Varsayalım ki; bu canilerin yargılamalar sonucunda idama mahkûm olduklarını, Hükmün infazını da yaptık diyelim. İnfazdan 20 yıl sonraki dilimde kadın cinayeti olmaz mı? Daha mı fazla olur? Ne dersiniz?  Bence cinayetler artarak devam eder. Neden?

Eğitim ve öğretim dinselleşiyor. Tarikatlardan, vakıflıklardan Eğitim hizmeti satın alındığı herkesçe bilinmektedir. Tarikatlara teslim edilen çocuklara nasıl bir eğitim veriliyor? Çocuklara dağıtılan kimi kitaplarda kadını aşağılayan, itibarsızlaştıran, erkeğin üstünlüğünü ve erkeği için, doğum makinası olarak gören, metinlerin varlığından söz edilmektedir. Eğer siz cinayetlerin bitmesini istiyor ve bundan sonra kadın cinayetleri olması diyorsanız. Bu olumsuzlukları, içinde barındıran eğitim sistemini yeniden gözden geçirilmeli ve dini vakıfların ve cemaatlerin eğitim sisteminden uzak tutulmalıdır. Eğitim birliğine ve pozitif eğitim ve öğretimi yeniden kurmak lazımdır.  Çağdaş layık bir eğitim olmalıdır. Diyanet başkanlığının tutum ve davranışları temsil yetkilerini örseler durumundadır. Ötekileştirinci tutum ve davranışları terk etmelidir. Kimi vakıflarda ve kuran kurslarında vuku bulan çocuk istimrarı vakaları karşısında, istismarcıların hak ettikleri cezayı aldıklarını kimse inanmıyor.

Başka bir sorun ülkemizde kadına karşı kullanılmak üzere üretilen sözler ve terimler, kadını aşağılamak için kullanıldığı herkesçe bilinmektedir. Örnek vermek gerekirse:’’ Kadının saçı uzun, aklı kısa.’’ ‘’ Kadının karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmeyeceksin.’’ ‘’ Elin hamuruyla erkeğin işine karışma.’’ ‘’Sen kadınsın, Otur oturduğun yerde. Kim soktu bunları senin kafana?’’ ‘’Sen ne anlarsın:’’ ‘’Bu evde benim dediğim olur:’’ ‘’ Ben erkeyim, istediğimi yapmak zorundasın.’’ ‘’Yemeğin tuzu fazla…’’ ‘’ Hiçbir yemek, anneminkinden güzel olamaz.’’ Bunun gibi birçok söz ve terim vardır.  Kadın cinayetlerine giden yolun başlangıcı bu aşağılama kültüründen geçtiğini düşünüyorum. Birde buna Türk Eğitim Sistemindeki aksaklıklar ilave edilirse, canilerin nasıl yetiştiğini, sormaya gerek kalmaz.

23.02.2016 tarihide Suudi Arabistan Riyad kentinde bir seminer düzenlendi. Seminerin konusu: ‘’KADIN İNSAN MIDIR?’’ Bu seminerin organizatörü; Fehd El Ahmedi.  Ayriyeten afişte:’’ Riyad Etkinlikleri’’ ibaresi yer almaktadır.

Müslüman Arap kültüründe, kadına bakışı anlatan bir metin: ‘’ Yeryüzünde olmuş ve olacak fitnelerin başı kadındır.’’ ‘’Yemin etse inanma.’’ ‘’Gökten indiğini dese bile…’’ ‘’ Tarihte kadınlar Peygamberlere ihanet etmişlerdi.’’ ( Çevri A.H.)

İslam dünyası dışında böyle bir dünya var mı?  Kadın cinayetlerini önlemek, idamla olacağını sanmıyorum.  Önce dünyamıza çeki düzen vermemiz gerekir.

Kadınların ülkemiz nüfusu içinde; %53 gibi bir oranları vardır. Bu oranı ciddi biçimde ve kendileri lehinde kullanmaları gerekir.

Asaf HİŞMİ

Asaf Hişmi
Asaf Hişmideneme45@hotmail.com
afdah.info

voir films