ÜST REKLAM

logo

reklam

KADIN CİNAYETLERİ


Asaf Hişmi
deneme45@hotmail.com

Kadın cinayetleri çok çoğaldığı günümüzde, yeni arayışlar içine girmek yerine, sonuçlar üzerinde durulduğu, cinayetlerin sebepleri üzerinde kafa yoran yok. Herkes idamdan söz ediyor. Canilerin yetiştiği ortamı, aldığı eğitim türü ve niteliği üzerinde düşünülmesi gerektiğini söylemeliyim.

İdam cezasının Hukuki yönü ile ilgilenmiyorum. Onu hukukçu arkadaşlar düşünür. Ancak kadın cinayetlerini işleyenler yazılı ve görsel basına yansıdığı kadarıyla, 20yıllık zaman diliminde 15.000 kadın cinayeti işlenmiş olduğu ifadesi yer alıyordu. Varsayalım ki; bu canilerin yargılamalar sonucunda idama mahkûm olduklarını, Hükmün infazını da yaptık diyelim. İnfazdan 20 yıl sonraki dilimde kadın cinayeti olmaz mı? Daha mı fazla olur? Ne dersiniz?  Bence cinayetler artarak devam eder. Neden?

Eğitim ve öğretim dinselleşiyor. Tarikatlardan, vakıflıklardan Eğitim hizmeti satın alındığı herkesçe bilinmektedir. Tarikatlara teslim edilen çocuklara nasıl bir eğitim veriliyor? Çocuklara dağıtılan kimi kitaplarda kadını aşağılayan, itibarsızlaştıran, erkeğin üstünlüğünü ve erkeği için, doğum makinası olarak gören, metinlerin varlığından söz edilmektedir. Eğer siz cinayetlerin bitmesini istiyor ve bundan sonra kadın cinayetleri olması diyorsanız. Bu olumsuzlukları, içinde barındıran eğitim sistemini yeniden gözden geçirilmeli ve dini vakıfların ve cemaatlerin eğitim sisteminden uzak tutulmalıdır. Eğitim birliğine ve pozitif eğitim ve öğretimi yeniden kurmak lazımdır.  Çağdaş layık bir eğitim olmalıdır. Diyanet başkanlığının tutum ve davranışları temsil yetkilerini örseler durumundadır. Ötekileştirinci tutum ve davranışları terk etmelidir. Kimi vakıflarda ve kuran kurslarında vuku bulan çocuk istimrarı vakaları karşısında, istismarcıların hak ettikleri cezayı aldıklarını kimse inanmıyor.

Başka bir sorun ülkemizde kadına karşı kullanılmak üzere üretilen sözler ve terimler, kadını aşağılamak için kullanıldığı herkesçe bilinmektedir. Örnek vermek gerekirse:’’ Kadının saçı uzun, aklı kısa.’’ ‘’ Kadının karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmeyeceksin.’’ ‘’ Elin hamuruyla erkeğin işine karışma.’’ ‘’Sen kadınsın, Otur oturduğun yerde. Kim soktu bunları senin kafana?’’ ‘’Sen ne anlarsın:’’ ‘’Bu evde benim dediğim olur:’’ ‘’ Ben erkeyim, istediğimi yapmak zorundasın.’’ ‘’Yemeğin tuzu fazla…’’ ‘’ Hiçbir yemek, anneminkinden güzel olamaz.’’ Bunun gibi birçok söz ve terim vardır.  Kadın cinayetlerine giden yolun başlangıcı bu aşağılama kültüründen geçtiğini düşünüyorum. Birde buna Türk Eğitim Sistemindeki aksaklıklar ilave edilirse, canilerin nasıl yetiştiğini, sormaya gerek kalmaz.

23.02.2016 tarihide Suudi Arabistan Riyad kentinde bir seminer düzenlendi. Seminerin konusu: ‘’KADIN İNSAN MIDIR?’’ Bu seminerin organizatörü; Fehd El Ahmedi.  Ayriyeten afişte:’’ Riyad Etkinlikleri’’ ibaresi yer almaktadır.

Müslüman Arap kültüründe, kadına bakışı anlatan bir metin: ‘’ Yeryüzünde olmuş ve olacak fitnelerin başı kadındır.’’ ‘’Yemin etse inanma.’’ ‘’Gökten indiğini dese bile…’’ ‘’ Tarihte kadınlar Peygamberlere ihanet etmişlerdi.’’ ( Çevri A.H.)

İslam dünyası dışında böyle bir dünya var mı?  Kadın cinayetlerini önlemek, idamla olacağını sanmıyorum.  Önce dünyamıza çeki düzen vermemiz gerekir.

Kadınların ülkemiz nüfusu içinde; %53 gibi bir oranları vardır. Bu oranı ciddi biçimde ve kendileri lehinde kullanmaları gerekir.

Asaf HİŞMİ

Share
162 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TURGUT ÖZAL’I ÖVEN CHP

  20 Eylül 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Bir süre önce CHP’li Yenimahalle Belediyesi, açtığı kültür merkezine "Turgut Özal" adını koymuştur. Belediye başkanı Fethi YAŞAR ve CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU, kültür merkezinin açılışında birer konuşma yaparak Turgut Özal’a methiyeler düzmüşlerdir. Bu nasıl bir ikiyüzlülük? Kültür merkezine ismini verecek başka değerli büyük insan kalmadı mı? Sayın Kılıçdaroğlu; Turgut Özal’ın 10 Eylül 1986 tarihinde “geçinemiyoruz açız” diyen işçiye “senin oyuna ihtiyacım yok, hadi yürü kime oy verirsen ver” dediğini hatırlıyor mu acaba? Bugün...
 • KADIN CİNAYETLERİ

  30 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Kadın cinayetleri çok çoğaldığı günümüzde, yeni arayışlar içine girmek yerine, sonuçlar üzerinde durulduğu, cinayetlerin sebepleri üzerinde kafa yoran yok. Herkes idamdan söz ediyor. Canilerin yetiştiği ortamı, aldığı eğitim türü ve niteliği üzerinde düşünülmesi gerektiğini söylemeliyim. İdam cezasının Hukuki yönü ile ilgilenmiyorum. Onu hukukçu arkadaşlar düşünür. Ancak kadın cinayetlerini işleyenler yazılı ve görsel basına yansıdığı kadarıyla, 20yıllık zaman diliminde 15.000 kadın cinayeti işlenmiş olduğu ifadesi yer alıyordu. Varsaya...
 • SORU ÇEŞİTLERİ

  28 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu gün ahmak üzerinde düşünmeye çalışacağım. Ahmak nedir, ne değildir? Sorularına yanıt arayacağım. Ahmak sözcüğünün sözlük anlamı:. Aklını gereği gibi kullanmayan, bön, budala, aptal:’’ Ahmak misafir ev sahibini ağırlar.’’  Atasözü. Bir diğer örnek; ’’Ahmağa yüz, abdala söz vermeye gelmez.’’ Başka bir örnek; ‘’Nerede zekâ umarsak orada ahmaklıkla karşılarız.  – A. Ş. Hisar. ’’TDK Cilt 1, Sayfa: 49 Memlekette kaç tane ahmak var? Bulunacağı var saydığımız ahmakların kaçi okumu, kaçı cahil çıkar. Okumuş ahmaklar ne iş yapıyor...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...