ÜST REKLAM

logo

reklam
04 Şubat 2017

“KAÇAK YOLLARLA KESİLEN ETLER, İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR”

HBB, uyardı ! Kaçak yolarla kesilen etler satışa sunulmasın !

Hatay Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığına bağlı Mezbahalar Veterinerlik ve Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü yerel işletmelerin kaçak et kullanmamalarına dair bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantı Reyhanlı Kaymakamlığı Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

8293_et

Yerel işletmeler ve restaurant sahiplerinin katılım gösterdiği toplantıda, kaçak et kullanımını engellemek amacıyla bilgilendirmeler yapılarak,  işletmelerin temizlik ve hijyen kurallarına uygun olması için önerilerde bulunuldu. İşletmelerin et alırken dikkat etmeleri konusunun altını çizen HBB yetkilileri, alınan etlerin mühürlü, kesim raporlu ve faturalı etler olmasına dikkat edilmesi konusunda uyardı.

 “MEZHABALARIMIZI HİJYENİK VE SAĞLIKLI ORTAMLAR OLARAK KULLANIMA SUNUYORUZ”

Toplantıda konuşan HBB Mezbahalar Veterinerlik ve Gıda Kontrol Şube Müdürü Ahmet Kilisli, hayvanların sağlıklı ve hijyenik koşullarda kesiminin gerçekleşmesi için büyük bir hassasiyet gösterdiklerini belirterek;  “Fiziki şartlarda iyileştirdiğimiz mezbahamızda, etlerin sağlıklı şekilde kesimini gerçekleştiriyoruz.  Bu işlem yasal bir sorumluluktur. Bu sorumluluğumuzu en üst seviyede icra ederek, insan sağlığını tehdit edecek durumlardan koruyoruz. Halkın temiz ve sağlıklı et tüketimini sağlamak amacıyla mezbahalarımızda denetimler gerçekleştiriyor, olumsuz koşulları önlüyoruz. “ açıklamasında bulundu.

HBB Reyhanlı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Öcal, kaçak yollarla kesilen etlerin insan sağlığını ciddi oranda tehdit ettiğini belirterek, işletmecileri bu konuda uyardı.

hbb et (2)

Müdür Öcal konuyla alakalı yaptığı konuşmasında ; “İlçe genelinde HBB Zabıta ekipleri tarafından gerçekleşen denetimler ile insan sağlığını tehdit edebilecek durumların önlenmesi adına çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Son yaptığımız denetimler ve incelemeler sonucunda olumsuz verilere rastlamadık. Reyhanlı ilçemizde kaçak kesilen etlerin satışa sunulması durumunda işletme sahiplerinin dikkat etmesi gerekmektedir.  Almış olduğunuz etlerin mühürlü olmasını kontrol ederek, kaçak kesilip kesilmediğini anlayabilirsiniz. Bizlerde böyle bir durum yaşanılması halinde durumu kontrol altına alıp, insan sağlığını tehdit eden ürünlerin imhasını gerçekleştirebiliriz. İşletme sahiplerinin et alırken titizlik göstermesi ve almış oldukları etlerin faturalarını istemesiyle halkımıza daha hijyenik ortamda kesimi yapılmış sağlıklı etlerin ulaşmasını sağlayabiliriz” ifadelerinde bulundu.

Haber-Foto:Haber Merkezi

 

Share
609 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?