logo

reklam

KABALAŞAN İNSAN VE YEREL SEÇİMLER – 3


ümit sağaltıcı
umit_ofset2013@hotmail.com

Bu Toprağın Sesi

Ümit Dadük Sağaltıcı

????????????????????????????????????

Gün geçmiyor ki yapılan tespitler, Samandağ’ın gerçeklerinden uzak, kültürümüzden, mutfağımızda pişen yemekten, tarlamızda ki toprakla hiçbir alakası olmayan açıklamalar yapılmasın.

Yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya aynı terene!

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ‘’Vatandaşımız 2002’de 6 kilo et yiyormuş, bugün ise 15 kilo yiyor. Türkiye’nin refahı artmış ki et tüketimi 6 kilodan 15 kiloya çıkmış.’’ Demiş.

Mutfakta tüketilen gıdanın, sebzenin baklagillerin neredeyse % 45 ithal edilen bir ülkede tartışma ve iddiaya bakar mısınız?

Ya ne olur biri çıksın ve desin ki; yemek yemek sadece biyolojik bir eylem değil, aynı zamanda, ekonominin, kültürel ve sosyal hayatımızın çok belirgin bir öğesidir !

Bizde ise, ne kadar gerçekler varsa, yerel siyasetçilerimiz üstü açık tek bir şey bırakmadılar, hepsinin üstünü el birliği ile örttüler.

Güya bu siyasetçiler üstüne üstlük ayrı gayrı partilerden.

Üst örtmeye sıra gelince, elbirliği içindedirler.

Çıkarlar çatıştığı zamanda akıl durgunluğu yaşayıp parçalanıp bölünüyorlar ama üst örtmek olunca işbirliğinden, birbirini korumaktan yine vazgeçmiyorlar ….

Ve bütün bunlara yeni bir tanım getiriyorum;

‘ÜST ÖRTÜCÜ’ ler.

“Acemi nalbant mesleğini, ilçemiz halkının üzerinde öğreniyor durumları anlayacağınız.

Yeni aday adayları da bu çorbaya tuz atmak yarışındalar.

Bir onursuzluk ortamıdır, içinde yaşadığımız düzen. Mesele etmeye o kadar yüzeyinden başlıyoruz ki, derinine ilişilemiyor.

Çocuklar neden aç yatıyor?

Kadınlar neden öldürülüyor?

İşsiz neden iş bulamıyor?

Ve ben:

Yazarlarını hapislere atan bir ülkenin küçük bir ilçesinde doğdum.

Ne acıdır ki benim çocuklarımda gazetecilerin, aydınların, yazarların hapiste olduğu zamanda dünyaya geldiler.

Mülteci çocukların cesetlerinin karaya vurmasını gördüler.

Ve mesele sadece görmek, duymanın çok ötesine, günlük hayatlarımız travma oldu, rezilliğin bini bir para, bireyselleşme, herkesin birbirini ittiği, düşürdüğü, ezdiği, travma değil de nedir?

İlçemizde olsun ülke genelinde olsun yiyeceklere erişim, üretim ve tüketimin farklılaşmasıyla yemek eylememiz de, beslenme kültürümüz de değişti neredeyse.

Eti, ekmeği konuşuyorsanız, işin üretim kısmını, beslenme kültürümüzü; biten çiftçiliği, meyve ve sebzeciliği de konuşacaksın öyle değil mi?

Bilmiyorsanız, unutmuşsanız hatırlatalım; Ülkemizde ve hele Samandağ’da aile geleneğinde mutfak, dolayısıyla sofra, aileyi bir araya getiren önemli bir unsurdur.

Mutfakta bir tencerenin kaynaması bir aile birliğinin varlığını gösterir.

Ve bunun fakırlıkla zenginlikle bir ilgisi yok!

Büyüklerimiz der ki, ‘’Ocağının bacası tüten ev mutlu evdir.’’

Üstelik bizler hepimiz değil mi ki, kural, düzen, saygı, sabır gibi hususiyetleri hep sofralarda öğrendik.

Şimdiler de çocuklarımız bir masanın etrafında, anneli, babalı, atalı sofralara oturmuyorlar. Geleneksel yemeklerimizi ise ancak, lokanta menülerinde görüyorlar.

Neyse, eve gittiğimde mutfağa koşan kadın olarak sözü bu kadar uzatmam normal değil mi?

Konumuz yerel seçimler!

Bu günlerde en çok duyduğum ‘’ o ne dedi, bu ne dedi? Kim nasıl, ne cevap verdi? Partiler arasında ittifak olacak mı olmayacak mı? CHP’nin adayı kim?

Gerçeği hatırlatalım:

Yerel seçimler, adayı daha fazla ön plana çıkarması açısından milletvekili seçimlerinden farklıdır.

Merkezi uçuracak olan ‘’yerel yönetimin ve yerel siyasetin’’ başarısıdır.

Dolayısıyla adı bir şekilde parlamış, tüccar zihniyeti taşıyan adaylardan uzak durulmalı… Toprağının ve tarihinin gelenek halini almış kültür mayasının ne olduğunu bilen, hak ve hukuk gözeten ilkeli, cesur, paraya boyun eğmeyen, güvenilir ve de vicdan sahibi isimler bulunmalıdır.

Adayların özelikle mahalle ve köy muhtarlarının, tarihinden sosyolojisine ve hatta insanlarının psikolojisine kadar, kentinin mahallesinin ve köyünün kimliğini iyi bilmesi gerekiyor.

Tanıması lazım çünkü kentler de tıpkı insanlar gibi nefes alıp vermek, sağlıklı büyümek isterler. Var ettikleri ruhu yaşamak ve yaşatmak kentlerin birinci amacıdır.

Matemleri, düğünleri, özlemleri, gurbeti; insana dair ne varsa barındırır.

Paylaşır,paylaştırır.

Size kimlik verir kentler, köyler dağlar ovalar.

Köyler ne kadar toprak ve emekse, kentlerde aydınlık ve öncü kuvvet demektir.

Demem o ki ‘Bilginin taçlandığı, güçlünün zayıfı kolladığı, tokun açı gözettiği kentler ancak, özgürlükçü, bağımsız bilim yolunda adaylar, bu faziletlere sahip kimliklerden olur.

Siz gelince, sokaklarını, mahallelerini, köylerini birlikte dolaştığımız halkımız!

‘’Siyasi partide de adayda da tercih ve ahlak sizin.’’

Seçin beğendiğinizi!

 

Share
78 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • LOKMAN HEKİM VE SAĞLIĞIMIZ

  11 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Eğitimci - Sami ASLAN ???????????????????????????????????? Modern tedavi yöntemlerinin olmadığı eski çağlarda, halka sağlık konularında yol yöntem gösteren, akıl veren, tedavi eden deneyim sahibi bilge kimseler, hekim olarak bilinmekteydi. Halkın bağrından çıkmış ve halkın gönlünde nesiller boyu yaşamış bu yücelmiş kişilerin en bilineni Lokman hekim’dir. Lokman veya Lokman Hekim Kur'an'da ve halk efsanelerinde bahsi geçen, hikmet sahibi olduğuna inanılan kişi. Lokman Hekim'in İslam'a göre peygamber olduğuna dair iddialar bulunmakla be...
 • MİNE G. KIRIKKANA’TA SALDIRI İDEOLOJİKTİR

  11 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Sohbet Köşesi  Hasan Yavaş Çünkü Kırıkkanat, yurttaşlık hakları ve vatandaşlık görevi gereği durması gereken yerdedir. Üstelik yazar ve gazetecidir. Yazdığı ve söylediklerini tekrarlayacak yüreklilik ve samimiyettedir. İnsanlık tarihine bakıldığında sınıf savaşlarının din savaşları adı altında sürdürüldüğüne tanık oluruz. Egemenler kendi çıkarları için sorgulamadan savaşacak kimseleri savaş alanına sürmeleri en kolay din kandırmacası üzerinden gerçekleştirdiklerinden bu yolu seçmişlerdir. Mine Kırıkkanat bunu deşifre etmiştir. ...
 • ‘’TACI TAHTI YAKTIM CANLAR…’’

  10 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

    Bu Toprağın Sesi Ümit Dadük Sağaltıcı ???????????????????????????????????? İlçemizde onca çileyi, onca acıyı, her sabah büyüğünden küçüğüne, hazırlayıp sokağa, küçükleri okula, büyükleri işe gönderen kadınları, görmüyoruz yerel idareler seçimlerinde. Neden! Türkülerin anası, sazın, sözün usta yorumcusu, toplumsal aksiyonların öncülerinden özgün sanatçı, Yazar Ozan Şah Turna’yı, benden bir büyük yaşta olan tüm Türkiye’nin bütün insanları bu mücadeleci kadını bilir, tanır, Maraş Sinemli kökenli, 1950 Sivas Gürün Kaynarca...
 • KENDİNİZİ HİÇ SORGULADINIZ MI?

  07 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hep susuyorum, Susup köşeye çekileyim derken, Birden, bire bir olayla ve yahut bir haberle karşılaşıyorum. İnsanoğlu için, Bu hayattaki en büyük Erdem nedir? Şimdi sorsan herkes erdemlidir! Fakat ben çevreme ve dünyaya bakınca, ortada bir erdemlik göremiyorum. Siyasilere sorsan? Halk için Erdemli bir şekilde çalışacağına söz verir! Fakat koltuğa oturdu mu? Halk'a verdiği bir sürü sözü unutup Kendi egosunu tatmin etmeye çalışır. Halk ve çevre hatta tabiat yanında hiç kalır. Şarkıcılara sorsan? Şarkılarını topluma iyi bir örnek olsun...