ÜST REKLAM

logo

reklam

KABALAŞAN İNSAN VE YEREL SEÇİMLER – 3


ümit sağaltıcı
umit_ofset2013@hotmail.com

Bu Toprağın Sesi

Ümit Dadük Sağaltıcı

????????????????????????????????????

Gün geçmiyor ki yapılan tespitler, Samandağ’ın gerçeklerinden uzak, kültürümüzden, mutfağımızda pişen yemekten, tarlamızda ki toprakla hiçbir alakası olmayan açıklamalar yapılmasın.

Yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya aynı terene!

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ‘’Vatandaşımız 2002’de 6 kilo et yiyormuş, bugün ise 15 kilo yiyor. Türkiye’nin refahı artmış ki et tüketimi 6 kilodan 15 kiloya çıkmış.’’ Demiş.

Mutfakta tüketilen gıdanın, sebzenin baklagillerin neredeyse % 45 ithal edilen bir ülkede tartışma ve iddiaya bakar mısınız?

Ya ne olur biri çıksın ve desin ki; yemek yemek sadece biyolojik bir eylem değil, aynı zamanda, ekonominin, kültürel ve sosyal hayatımızın çok belirgin bir öğesidir !

Bizde ise, ne kadar gerçekler varsa, yerel siyasetçilerimiz üstü açık tek bir şey bırakmadılar, hepsinin üstünü el birliği ile örttüler.

Güya bu siyasetçiler üstüne üstlük ayrı gayrı partilerden.

Üst örtmeye sıra gelince, elbirliği içindedirler.

Çıkarlar çatıştığı zamanda akıl durgunluğu yaşayıp parçalanıp bölünüyorlar ama üst örtmek olunca işbirliğinden, birbirini korumaktan yine vazgeçmiyorlar ….

Ve bütün bunlara yeni bir tanım getiriyorum;

‘ÜST ÖRTÜCÜ’ ler.

“Acemi nalbant mesleğini, ilçemiz halkının üzerinde öğreniyor durumları anlayacağınız.

Yeni aday adayları da bu çorbaya tuz atmak yarışındalar.

Bir onursuzluk ortamıdır, içinde yaşadığımız düzen. Mesele etmeye o kadar yüzeyinden başlıyoruz ki, derinine ilişilemiyor.

Çocuklar neden aç yatıyor?

Kadınlar neden öldürülüyor?

İşsiz neden iş bulamıyor?

Ve ben:

Yazarlarını hapislere atan bir ülkenin küçük bir ilçesinde doğdum.

Ne acıdır ki benim çocuklarımda gazetecilerin, aydınların, yazarların hapiste olduğu zamanda dünyaya geldiler.

Mülteci çocukların cesetlerinin karaya vurmasını gördüler.

Ve mesele sadece görmek, duymanın çok ötesine, günlük hayatlarımız travma oldu, rezilliğin bini bir para, bireyselleşme, herkesin birbirini ittiği, düşürdüğü, ezdiği, travma değil de nedir?

İlçemizde olsun ülke genelinde olsun yiyeceklere erişim, üretim ve tüketimin farklılaşmasıyla yemek eylememiz de, beslenme kültürümüz de değişti neredeyse.

Eti, ekmeği konuşuyorsanız, işin üretim kısmını, beslenme kültürümüzü; biten çiftçiliği, meyve ve sebzeciliği de konuşacaksın öyle değil mi?

Bilmiyorsanız, unutmuşsanız hatırlatalım; Ülkemizde ve hele Samandağ’da aile geleneğinde mutfak, dolayısıyla sofra, aileyi bir araya getiren önemli bir unsurdur.

Mutfakta bir tencerenin kaynaması bir aile birliğinin varlığını gösterir.

Ve bunun fakırlıkla zenginlikle bir ilgisi yok!

Büyüklerimiz der ki, ‘’Ocağının bacası tüten ev mutlu evdir.’’

Üstelik bizler hepimiz değil mi ki, kural, düzen, saygı, sabır gibi hususiyetleri hep sofralarda öğrendik.

Şimdiler de çocuklarımız bir masanın etrafında, anneli, babalı, atalı sofralara oturmuyorlar. Geleneksel yemeklerimizi ise ancak, lokanta menülerinde görüyorlar.

Neyse, eve gittiğimde mutfağa koşan kadın olarak sözü bu kadar uzatmam normal değil mi?

Konumuz yerel seçimler!

Bu günlerde en çok duyduğum ‘’ o ne dedi, bu ne dedi? Kim nasıl, ne cevap verdi? Partiler arasında ittifak olacak mı olmayacak mı? CHP’nin adayı kim?

Gerçeği hatırlatalım:

Yerel seçimler, adayı daha fazla ön plana çıkarması açısından milletvekili seçimlerinden farklıdır.

Merkezi uçuracak olan ‘’yerel yönetimin ve yerel siyasetin’’ başarısıdır.

Dolayısıyla adı bir şekilde parlamış, tüccar zihniyeti taşıyan adaylardan uzak durulmalı… Toprağının ve tarihinin gelenek halini almış kültür mayasının ne olduğunu bilen, hak ve hukuk gözeten ilkeli, cesur, paraya boyun eğmeyen, güvenilir ve de vicdan sahibi isimler bulunmalıdır.

Adayların özelikle mahalle ve köy muhtarlarının, tarihinden sosyolojisine ve hatta insanlarının psikolojisine kadar, kentinin mahallesinin ve köyünün kimliğini iyi bilmesi gerekiyor.

Tanıması lazım çünkü kentler de tıpkı insanlar gibi nefes alıp vermek, sağlıklı büyümek isterler. Var ettikleri ruhu yaşamak ve yaşatmak kentlerin birinci amacıdır.

Matemleri, düğünleri, özlemleri, gurbeti; insana dair ne varsa barındırır.

Paylaşır,paylaştırır.

Size kimlik verir kentler, köyler dağlar ovalar.

Köyler ne kadar toprak ve emekse, kentlerde aydınlık ve öncü kuvvet demektir.

Demem o ki ‘Bilginin taçlandığı, güçlünün zayıfı kolladığı, tokun açı gözettiği kentler ancak, özgürlükçü, bağımsız bilim yolunda adaylar, bu faziletlere sahip kimliklerden olur.

Siz gelince, sokaklarını, mahallelerini, köylerini birlikte dolaştığımız halkımız!

‘’Siyasi partide de adayda da tercih ve ahlak sizin.’’

Seçin beğendiğinizi!

 

Share
117 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ŞEFFAFLIK-PROJELER-SAMANDAĞ SEVDALILARI-SÖZÜMÜZ VAR

  13 Mart 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  (Mart ayının sihirli kavramları) Erken yazılmış bir doğa hikâyesi… Şubatın başından Mart sonuna kadar güzelim ilçemizde BAHAR başlar. Nisan ayında kendini tam olarak hissettirir.  Mart ayı doğanın yeniden doğmasıdır. Doğanın birer parçaları olan biz insanlar, hayvanlar ve bitkiler yeniden doğarız, canlanırız kış mevsiminin yarattığı rehaveti üzerimizden atarız. Bunun en güzel örneğini KAYISI, ZERDALİ, ŞEFTALİ ve ERİK ağaçlarında görürüz. Bu güzelim bitkilerin canları tezdir. Güneşin ısısını gördüler mi hiç düşünmeden...
 • TURİZM AÇISINDAN SAMANDAĞ’IN KONUMU

  11 Mart 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Yerel seçimlere giderken politikacıların turizm projelerinden geçilmiyor. Turizm projeleri enflasyonu yarattılar. İleri sürdükleri hayali projelerin uygulanabilirliğini düşünmeden söylem haline getirmişlerdir. Samandağ; Akdeniz bölgesinin Doğu Akdeniz Bölümünde Hatay İline bağlı bir ilçedir. Doğusunda Antakya, Kuzeyinde İskenderun, Güneyinde Yayladağı, Batısında Akdeniz, Kuzeydoğusunda Musa dağı, Güneydoğusunda Kel dağı yer almaktadır. Amanos dağların devamı olan bu sıra dağlarıyla Akdeniz arasında yayılan dar bir şeritte kurulu ye...
 • YEREL SEÇİM ADAYLARINA

  11 Mart 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Biliyorsunuz ki 31 Mart 2019 da ülkemizde yerel seçimler yapılacaktır. Uygar ve demokratik ülkelerde yerel yönetimler, merkezi yönetim kadar önemlidir. Çünkü toplumla iç içedirler. Belediye başkanları, belediye encümen üyeleri, il genel meclis üyeleri ve özellikle muhtarlar bulundukları yörelerdeki insanları birinci derecede temsil eden kişilerdir. Evet yerel yönetimler yöresel halkla iç içe de peki bu insanları o köyün, kasabanın ve ya ilin insanları mı belirliyor. Parti genel merkezleri oturmuşlar aday adaylar arasında aday belirliyo...
 • SAMANDAĞ’INA TURİST GELİR Mİ? (1)

  06 Mart 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Turizm Nedir? Turist nedir?  Turizm alt ve üst yapı gerektirir mi? Sosyal ve kültürel yapı bileşenine ihtiyacı var mı? Bu sözcüklerin parantezlerini açmaya çalışacağım. Memlekete politika yapan ya da yaptığını sananların yanılgıları veya halkı bilerek, olmayan bir şey inandırmaya çalıştıklarını beraber göreceğiz. Şunu belirtmeliyim; dünyada en zor şey, bilinmeyen şeydir. Aslında, bilinmeyen şeyi yaparım iddiasında bulunmak, daha zordur. Türk Dil Kurumu Sözlüğünü açalım ve Turizm maddesine beraber bakalım; Turizm, 1 ...