logo

reklam

KABALAŞAN İNSAN VE YEREL SEÇİMLER -1


Ümit Sağaltıcı
deneme01@hotmail.com

“En kötü hastalık kafayla başlayan hastalıktır.” Diye başlar şairin, yazdığı şiir.

Bu yazımda insan aklının çağdaşlığı ile övündüğümüz, günümüz yerel seçim gerçekleri üzerine değineceğim. Aslında tek yazı değil, yazı dizisi hazırladım. Bu yazılarım seçim olacak güne kadar kesintisiz sürecek!

Bu seçim döneminde seçilecek yeni kadroları veya var olanların yenilenmiş halini, muhtarları, meclis üyelerini ve Belediye başkanlarını, ne söylediklerini projelerini hedeflerini bekliyorsunuz.

Politika, bir kadro işidir. On tane adamdan bir tane adam çıkarmaktır. Sonra bir yağmurda, bir güneşte, o seçilmiş olanı lider, önder, kurmay yapıp yanlış gidişatı değiştirmesini beklersiniz kökünden.

Bunları söyledim.

Şimdi bir parantez açıp yeni bir iddia ortaya koyacağım; Samandağ da siyasetçiler köksüzdür, bu yüzden de bir kurtuluş planları olmadı.

Komada olan hastaya grip misin türünden sür git devam eden zulüm ettiler. Sömürü, adaletsizlik artarak sürdü.

Ancak doğup büyüdüğüm bu ilçe de umutlarım var. Bu ilçenin geleceği var umutluyum!

O nedenle bunları yazacak kadar sevinçliyim.

İlçemizde huzurun ve güvenliğin uzak olmadığını düşünüyorum.

Burası kuzey kutbu değil, Norveç, Finlandya, Kanada hiç değil, her mevsimin yaşandığı, bolluk bereket dolu muhteşem bir coğrafyada yaşıyoruz.

İktisadi anlamda, kalkınma projesi ortaya koyulup kollar sıvanınca harika bir gelecek yaratılacağına yürekten inanıyorum.

Ancak, halı hazırda “SAMANDAĞI BEN KURTARACAĞIM” diyen, iddia eden adayların kalkınma projelerini ve bu projelerini hayata geçirecek kadroları henüz görmedik, tanımadık.

Ve buradan, ilçemizin en uzak köylerinden, şehir içi, mahalle muhtarlar aday adaylarına bir seslenişim olacak.

“Ey Cumhuriyet muhtarları!”

‘Dağ köylerinden piyanistler, yetimhane köşelerinden akademisyenler, yoksul evlerden felsefeciler çıkabilsin diye kurulan vatanın aday adaylarısınız.

Çalıkuşu, İnce Memet diye romanlar yazılsın diye kurulan Cumhuriyetin aday adaylarısınız.

Lakin Cehaletin pohpohlandığı bu küflü ortamda göz gözü görmezken karşısındaki rakibinin argümanlarını kuşanarak zafer elde edebileceğini zanneden bir aklın kendisine ve ilçemize bir hayrının dokunmayacağı aşikâr.

Bir başka diyeceğim de bizdeki bazı solcular çok döküldü, yerlere serildiler, sermayenin döktüklerini topladılar ve hiç yakışmadı hiç…

Doğup büyüdüğüm bu şehirde tanıdığım en cesur insanlar solculardı. Yazmakta sakınca görmüyorum, bu kişilerden bazıları kimi zaman gazetemizde cesurca yazıyorlar; kızdıkları, bağırdıkları da olmasına rağmen yazıyorlar.

Ve tanıdığım bu cesur solcuları ne yazık ki çok büyük bir bölümü susup köşelerine çekilmişler.

Çok üzüntülü olduğumu söylemek istiyorum.

Saf belirlemek, tavır almak yok!

Düşünüyorum; bir manzarayı hoşlanarak seyretmek, bir müzikten zevk almak, bu yaşantı şekli görme duyular devreye girdiğinde oluyor, biliyorum.

Kaldı ki solcular estetik bakış açısıyla hayata akarlar. Görme ve işitme duyularına dayanamayan bir solcu olabilir mi?

En başta bu iki soruya olumlu yanıt verdim. Çünkü bu iki duyu türü, gerçekten de insanın düşünsel- insansal bir varlık olarak oluşmasında büyük katkıda bulunur.

Cumhuriyetin Aday adayları!

“Bir zamanlar, Prometheus’un, proletaryanın (ezilen- sömürülen) koruyucusu azizi olduğu söylenirdi.

Bir rezene sapı içine doldurup güneşten getirdiği ateşi, insanlara hediye eden Promrtheus’tu. (*)

Ateş, uygarlığın maddi temelini simgeler. Doğayla insan arasında olduğu kadar, insan ile insan arasındaki savaşın da adıdır ATEŞ.

Bizim ata dili Arapça ile wasm, develere vurulan bir markadır. Bu yalnızca develerin üzerine değil aynı zamanda sahipleri üzerine de konan bir temsiliyet simgesidir. Eşitliği ifade eder. İlk bakışta bu tanıma eşitliği ikirciklikle bakılmış olsa da işaret ve ad aynı şeydir.

Günümüzde koluna beline boynuna dövme yaptıran kişiler kendilerini özdeştirmişlerdir.

Hint- Avrupa dillerinde çok kullanılan bir simgedir. Dinler öncesi ilkel dönemde korkulan doğa da ki diğer canlılar arasında ki yaşantılar da oluşturulan töre büyü gibi güce karşı güç simgesidir.

Her köşe başında dağ gibi sorunlar, işsizler, yoksullar varken üstelik Cumhuriyet değerleri bir bir ortadan kaldırılırken aday adayı olmak kararınızı bir daha gözden geçirin, derim…

Canınız pahasına sahip çıkmayacaksanız, yüzyıl sonra bile sizden sonraki nesiller yaptığınız kalkınma planlarınızı sürdürmeyecekse, vazgeçin aday adaylığınızdan!

(Kaynak (*): Aiskhylos ve Atina- George Thomson. – Estetik, Prof Dr, İsmail Tunalı.)

Ümit Dadük Sağaltıcı

 

 

Share
113 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MUHTARLIK VE MUHTAR ADAYLARINA!

  10 Kasım 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  İznik’in Müşküle köyü muhtarı Fevzi Kavuk, TİP’e katıldı. Fevzi Kavuk 1965 seçimlerinde TİP listesinden milletvekili adayı oldu. İlk seçim konuşmasını Müşküle köyünde yaptı. “Kaderimizi kendi ellerimize almanın zamanı geldi arkadaşlar’’ “Bundan böyle kendi kaderimizi kendimiz kuracağız…’’ Hani, “Yoldaşlar, nasip olmazsa görmek o günü, Alıp götürün Anadolu’da bir köy mezarlığına gömün beni. Hasan beyin vurdurduğu Irgat Osman yatsın bir yanımda Ve çavdarın dibinde toprağa çocuklayıp Kırkı çıkmadan ölen Şehit Ayşe...
 • KABALAŞAN İNSAN VE YEREL SEÇİMLER -1

  08 Kasım 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  “En kötü hastalık kafayla başlayan hastalıktır.” Diye başlar şairin, yazdığı şiir. Bu yazımda insan aklının çağdaşlığı ile övündüğümüz, günümüz yerel seçim gerçekleri üzerine değineceğim. Aslında tek yazı değil, yazı dizisi hazırladım. Bu yazılarım seçim olacak güne kadar kesintisiz sürecek! Bu seçim döneminde seçilecek yeni kadroları veya var olanların yenilenmiş halini, muhtarları, meclis üyelerini ve Belediye başkanlarını, ne söylediklerini projelerini hedeflerini bekliyorsunuz. Politika, bir kadro işidir. On tane adamdan bir ta...
 • GÜN AYDIN OLSUN!

  08 Kasım 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Türkçe bir kelime olup sabah uyandığınız zaman söylenir. Anlamı da ‘’günün aydın güneşli ve güzel geçmesi için bir temenni dileğidir.’’ Günaydın sözünün bu kadar anlamı olmasına karşın insanlar dile kolay geldiği için anlamını bilmeden ağız alışkanlığı söyler. Bu yüzden insanlık günaydın kelimesinin anlamını bilmeden sadece ağız alışkanlığı olduğu için söyler durur. ‘Yeni mi farkına vardın? Anlamında bir söz olarak kullanılan aslında bir selamlama sözüdür. İnsan türünün doğa ile olan ilişkisinde başarısızlığa mı uğradı? Diye bir...
 • CUMHURİYET BAYRAMI NEDİR?

  31 Ekim 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Cumhuriyet Bayramı, yoksul ve mazlum bir halkın dünyanın efendilerine kafa tutmasıdır, Cumhuriyet Bayramı, bir avuç devrimcinin kendi halkının nabız vuruşlarında ölümü göze alarak rütbeyi, ünü, parayı hiçe sayıp yazgı diye önüne sürüleni yırtıp atmasıdır, Cumhuriyet bayramı, kendini dünyanın efendisi sayan, iki yüz yıldır, yeryüzünde dökülen tüm kanların sorumlusu olan kapitalizme ve emperyalizme, “Yedi Düvel”e karşı verilmiş bir halk savaşıdır, Yılda, Mustafa Kemal geceyarısı geldiği Ankara Halkevi'nde iki Sovyet mareşali ile bi...