ÜST REKLAM

logo

reklam

KABALAŞAN İNSAN VE YEREL SEÇİMLER -1


Ümit Sağaltıcı
deneme01@hotmail.com

“En kötü hastalık kafayla başlayan hastalıktır.” Diye başlar şairin, yazdığı şiir.

Bu yazımda insan aklının çağdaşlığı ile övündüğümüz, günümüz yerel seçim gerçekleri üzerine değineceğim. Aslında tek yazı değil, yazı dizisi hazırladım. Bu yazılarım seçim olacak güne kadar kesintisiz sürecek!

Bu seçim döneminde seçilecek yeni kadroları veya var olanların yenilenmiş halini, muhtarları, meclis üyelerini ve Belediye başkanlarını, ne söylediklerini projelerini hedeflerini bekliyorsunuz.

Politika, bir kadro işidir. On tane adamdan bir tane adam çıkarmaktır. Sonra bir yağmurda, bir güneşte, o seçilmiş olanı lider, önder, kurmay yapıp yanlış gidişatı değiştirmesini beklersiniz kökünden.

Bunları söyledim.

Şimdi bir parantez açıp yeni bir iddia ortaya koyacağım; Samandağ da siyasetçiler köksüzdür, bu yüzden de bir kurtuluş planları olmadı.

Komada olan hastaya grip misin türünden sür git devam eden zulüm ettiler. Sömürü, adaletsizlik artarak sürdü.

Ancak doğup büyüdüğüm bu ilçe de umutlarım var. Bu ilçenin geleceği var umutluyum!

O nedenle bunları yazacak kadar sevinçliyim.

İlçemizde huzurun ve güvenliğin uzak olmadığını düşünüyorum.

Burası kuzey kutbu değil, Norveç, Finlandya, Kanada hiç değil, her mevsimin yaşandığı, bolluk bereket dolu muhteşem bir coğrafyada yaşıyoruz.

İktisadi anlamda, kalkınma projesi ortaya koyulup kollar sıvanınca harika bir gelecek yaratılacağına yürekten inanıyorum.

Ancak, halı hazırda “SAMANDAĞI BEN KURTARACAĞIM” diyen, iddia eden adayların kalkınma projelerini ve bu projelerini hayata geçirecek kadroları henüz görmedik, tanımadık.

Ve buradan, ilçemizin en uzak köylerinden, şehir içi, mahalle muhtarlar aday adaylarına bir seslenişim olacak.

“Ey Cumhuriyet muhtarları!”

‘Dağ köylerinden piyanistler, yetimhane köşelerinden akademisyenler, yoksul evlerden felsefeciler çıkabilsin diye kurulan vatanın aday adaylarısınız.

Çalıkuşu, İnce Memet diye romanlar yazılsın diye kurulan Cumhuriyetin aday adaylarısınız.

Lakin Cehaletin pohpohlandığı bu küflü ortamda göz gözü görmezken karşısındaki rakibinin argümanlarını kuşanarak zafer elde edebileceğini zanneden bir aklın kendisine ve ilçemize bir hayrının dokunmayacağı aşikâr.

Bir başka diyeceğim de bizdeki bazı solcular çok döküldü, yerlere serildiler, sermayenin döktüklerini topladılar ve hiç yakışmadı hiç…

Doğup büyüdüğüm bu şehirde tanıdığım en cesur insanlar solculardı. Yazmakta sakınca görmüyorum, bu kişilerden bazıları kimi zaman gazetemizde cesurca yazıyorlar; kızdıkları, bağırdıkları da olmasına rağmen yazıyorlar.

Ve tanıdığım bu cesur solcuları ne yazık ki çok büyük bir bölümü susup köşelerine çekilmişler.

Çok üzüntülü olduğumu söylemek istiyorum.

Saf belirlemek, tavır almak yok!

Düşünüyorum; bir manzarayı hoşlanarak seyretmek, bir müzikten zevk almak, bu yaşantı şekli görme duyular devreye girdiğinde oluyor, biliyorum.

Kaldı ki solcular estetik bakış açısıyla hayata akarlar. Görme ve işitme duyularına dayanamayan bir solcu olabilir mi?

En başta bu iki soruya olumlu yanıt verdim. Çünkü bu iki duyu türü, gerçekten de insanın düşünsel- insansal bir varlık olarak oluşmasında büyük katkıda bulunur.

Cumhuriyetin Aday adayları!

“Bir zamanlar, Prometheus’un, proletaryanın (ezilen- sömürülen) koruyucusu azizi olduğu söylenirdi.

Bir rezene sapı içine doldurup güneşten getirdiği ateşi, insanlara hediye eden Promrtheus’tu. (*)

Ateş, uygarlığın maddi temelini simgeler. Doğayla insan arasında olduğu kadar, insan ile insan arasındaki savaşın da adıdır ATEŞ.

Bizim ata dili Arapça ile wasm, develere vurulan bir markadır. Bu yalnızca develerin üzerine değil aynı zamanda sahipleri üzerine de konan bir temsiliyet simgesidir. Eşitliği ifade eder. İlk bakışta bu tanıma eşitliği ikirciklikle bakılmış olsa da işaret ve ad aynı şeydir.

Günümüzde koluna beline boynuna dövme yaptıran kişiler kendilerini özdeştirmişlerdir.

Hint- Avrupa dillerinde çok kullanılan bir simgedir. Dinler öncesi ilkel dönemde korkulan doğa da ki diğer canlılar arasında ki yaşantılar da oluşturulan töre büyü gibi güce karşı güç simgesidir.

Her köşe başında dağ gibi sorunlar, işsizler, yoksullar varken üstelik Cumhuriyet değerleri bir bir ortadan kaldırılırken aday adayı olmak kararınızı bir daha gözden geçirin, derim…

Canınız pahasına sahip çıkmayacaksanız, yüzyıl sonra bile sizden sonraki nesiller yaptığınız kalkınma planlarınızı sürdürmeyecekse, vazgeçin aday adaylığınızdan!

(Kaynak (*): Aiskhylos ve Atina- George Thomson. – Estetik, Prof Dr, İsmail Tunalı.)

Ümit Dadük Sağaltıcı

 

 

Share
207 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “ARI SOKMASI” DEYİP GEÇMEYİN

  22 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan/ Sami Aslan Çoğu insanın ciddiye almadığı arı sokmaları, böbrek, kalp kası ve damar iltihaplarına yol açabilir, hatta bazı durumlarda ölüme de sebep olabilir. Özellikle yazın sık rastlanan arı sokmaları, bazı kişilerde ölümle sonuçlanan ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Son olarak reklamcı Arsun Erdalın ölümüyle gündeme gelen arı sokması sonucu gelişen anaflaksi(alerjik şok), arı sokmasının beraberinde getirdiği risklerin en önemlisi olarak biliniyor. Arı sokmasına bağlı reaksiyonlar, ilk 4 saatte olanlar ve sonra gel...
 • MEMLEKETTE HAK, HUKUK ADALET VAR MI?

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu üç kavram varsa, iyi yoldayız, başarı mutlak olacak. Bu kavramları Samandağ ilçesinde arayalım. Bizim ilçede var mı? Varsa, nerede saklanmışlar da bizler göremiyoruz? Ben bu yüce değerleri çok aradım. Merak ediyordum. Bulamadım. Örneğin; Şehir merkezinde bulunan ve davası 1991 yılından beri çözüm bekleyen Park sorununun yasa ve yönetmelik açısından beraber bakalım ‘’İlimiz Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesinde kâin 1042,1998 ve 4241 sayılı parseller, Mahkeme kararlarıyla Park olarak ihdas edildi Hatay Valiliğinin 17.10.2018 tarih ...
 • KAPİTALİST SİSTEMDE ONUR, HAYSİYET VE ŞEREF; PARADIR

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan / Sami Aslan İnsanlık Kapitalizm ile birlikte Basit yeniden üretimden (sanayi öncesi antik ve orta çağlardaki tarıma dayanan üretim) Geniş yeniden üretim  ( teknolojik sanayiye dayanan üretim) sistemine geçmiştir. Çok uluslu tekelci şirketler ve Bankalar sistemi olan KAPİTALİST sistem demek, GENİŞ YENİDEN ÜRETİM SİSTEMİ demektir. Geniş yeniden üretim demek yüzbinlerce işçi ile en son teknoloji kullanarak dağlar gibi yığılan matahlar (mallar) üretmek demektir. Dağlar gibi yığılan üretilmiş MATAHLAR’ın milli sınır...
 • ZEYTİNİN TARİHÇESİ VE FAYDALARI

  08 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Zeytin, çok yönlü bir kültür bitkisi olarak, Anadolu mutfak kültüründe binlerce yıldan bu yana birçok alanda kullanılır. Anadolu’da yaşayan eski medeniyetler, zeytin ve zeytinyağını, dini kutsamalarda, nazardan korunmada, birçok hastalığın tedavisinde kullanırlardı. Tüm dinlerde zeytin, bereket, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk gibi simgesel anlamlar taşır. Zeytin ağacı, ağır büyüyen, fakat oldukça uzun yaşayan bir ağaçtır. Gövdesi çürümeye karşı çok dayanıklıdır. Üstelik de ömrünü tamamladığında köklerinden yeni bir ağaç filizlenmekt...