ÜST REKLAM

logo

reklam

İZMİR’DE NİYE BOMBA PATLAMIYOR?


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

turgut-kocak

İZMİR’DE NİYE BOMBA PATLAMIYOR?

Yukarıdaki soru gözü dönmüş, vicdanı kararmış, kendisini Allah yolunda sanan bazı kendini bilmezlerin sorulu eleştirisidir aslında. Onlar sanıyorlardı ki İzmir solcu bu yüzden de İzmir’de terör eylemi yapılmıyor. Artık IŞİD denilen caniler kim ya da kimleri hedeliyorlarsa. Üstelik daha önce de sayısız kez dile getirdik. Terör eylemi insanlık suçudur, böyle bir eyleme başvuranlarsa kendilerini nasıl nitelerlerse nitelesinler karşıdevrimcidirler. Türkiye Sosyalist İşçi Partisi olarak birçok konuda birlikte daıvrandığımız Devrimci Halk Partisi ile birlikte kınayan bir mesaj yayınladık. Üstelik de şu an bile resmi olarak bu eylem kim ya da kimler tarafından yapıldığı açıklanmamış bile olsa. Çünkü biz sosyalistler gerçekte ülkemizin ve dünya insanlığının vicdanıyız. Öyle gözünü kan bürümüşler gibi şunlar şunlar katledilmelidir cinsinden bir bakış açısına da sahip değiliz. İşte bu yüzden bazıları gibi oh olsun cinsinden ne sözler söyleriz ne de bir tek sözcük yazarız. Bugüne kadar da yapılan terör eylemleri kim ya da kimler tarafından yapılırsa yapılsın sonuna kadar karşısında durduk, kınadık ve hatta bu çevrelere karşı her anlamda mücadele verdik.

Eğer bir ülkede terör eylemi çimleneceği bir alan bulamazsa ne kadar çırpınır ve de çabalarsa çabalasın ortam bulamayacağı için olağan hale gelemez. Oysa bizim ülkemizde AKP ve saray iktidarının izlediği yanlış politikalar yüzünden terör eylemleri arka arkaya yapılır hale gelmiştir. Çünkü terör eylemlerine uygun iklim AKP iktidarı ile birlikte büyük bir boyut kazanmıştır. Çünkü AKP ‘yurtta barış, dünyada barış’ ilkesini hiçe saymış, hiçe saymanın da ötesine geçerek bu düşünceyi savunanlara karşı ağır hakaretlerde bulunmuştur. AKP iktidarı dünyanın mazlum halklarına karşı emperyalizmin izlediği tüm politikalara alet olarak Kuzey Afrika’dan Çin Seddi’ne kadar uzanan coğrafyada birçok ülkenin içişlerine karışmış, emperyalist güçlerle aynı şer cephesinde yer almaktan çekince duymamıştır. Irak’ı 3’e parçalayan Amerikan emperyalizmi ayın oyunu Suriye’de de oynamak istemiş ve IŞİD’ı tarih sahnesine çıkarıp Suriye’nin kan gölüne çevrilmesini sağlayarak bu yolla İsrail’i selamete kavuşturmak istemiştir. Beşar Esad yönetimine karşı olan kesimler içinden devşirilen El Kaide, El Nusra, ÖSO vb örgütler her anlamda desteklenip semirtilmişlerdir. AKP iktidarının sözünü ettiğimiz terör örgütleriyle içli dışlılığı Yeni Osmanlı düşü görmekten ve bölgede Sünni eksenli bir bölünme sağlama isteğindendir ki işler bugün bu karmaşık noktaya gelip dayanmıştır. Dinci, gerici ve şeriatçı terörün kaynağını bu yanlış politikada aramak gerekir.

PKK terörüne gelince; PKK terörü de hiç kuşkunuz olmasın ki AKP’nin bugüne kadar izlediği yanlış politikaların sonucu olarak işler bu noktaya gelip dayanmıştır. ABD ve koalisyon güçlerinin Irak’ı işgal etmesi ve sonrasında AKP iktidarı tartışmasız emperyalist güçlerle birlikte davranmış, Süleymaniye’de askerlerimizin başına çuval geçirilmesini bile önemsemeyip geçiştirmekle yetinmiştir. Bu yüzden de Irak bugün Şii, Sünni ve Kürt eksenli olmak üzere üçe bölünmüştür. Bu sonuçla birlikte rahatlayan ve de bizzat ABD tarafından destek gören PKK kendine göre önemli sayılabilecek mevziler kazanmıştır. Aynı aymazlık Suriye’de de sözkonusudur. Bugün Suriye’nin kuzeyinde kantonlaşan PYD ile PKK’yı ayrı yapılar gibi gözüksede böyle saymak büyük bir yanılgıdır. Bu yüzden de AKP iktidarının Suriye’de izlediği politikalarsa çok yönlü olarak Türkiye’nin aleyhine gelişmiştir.

Her şey bu kadarla da sınırlı değildir. AKP artık iyice yönetemez hale gelmiştir. Dolayasıyla da demokrasinin kırıntılarına bile tahammülü yoktur. İçerde her geçen gün baskı yöntemleri arttırılmakta, sürekli olarak biri ya da birileri hedef gösterilerek taraftarların kemikleşmesinin sağlanması için gerginlik arttırılmakta, insanlar salt eleştirdiler diye cezaevlerini boylamaktadırlar. Aksik, Recep Tayyip Erdoğan’ı tek egemen yapmak için anayasa değişikliği TBMM Genel Kurulu’na getirilmekte, sanki çok olağan şeyler yapılıyormuş izlenimi verilerek hem de OHAL varken anayasa değiştirilmek istenmektedir. Gerekirse halkoylaması OHAL koşullarında yapılarak tıpkı 1982 Anayasasında olduğu gibi halk oylaması baskı ile sonuçlandırılmak istenmektedir.

Bu arada bir de kendisini dev aynasında gören Vatan Partisi ve bu partinin Genel Başkanı Doğu Perinçek var. Perinçek’in AKP, CHP, MHP ve Vatan Partisi’nin ‘MİLLİ BİRLİK HÜKÜMETİ’ kurulması isteği var. Neymiş efendim ülke tehlikedeymiş, böyle bir hükümet kurulursaymış Türkiye terörden kurtulabilirmiş. Doğu Perinçek’in kulağına kim ya da kimler neler üflüyorlar bilemeyiz ama bu ülkede ne Doğu Perinçek’in dediği olur ne de bu yöntemle Tükiye terör belasından kurtulur.

Evet, Türkiye’nin terör belasından kurtulması mı isteniyor, yapılacak en önemli iş hukukun üstün olduğu, demokrasinin işlediği, demokratik hak ve özgürlüklerin askıya alınmadığı bir ortama hemen geçilmesi olmalıdır. Bu da dinci, gerici ve şeriat isteğiyle yanıp tutuşan bir AKP, partisini AKP’ya rampalayıp sarayın emrine vermiş olan Bahçeli’yle ve de nasyonal sosyalistin ta kendisi olan (faşist) Vatap Partisi’nin CHP’yi de içine alarak ‘seferberlik hükümeti’ kurmak gibi ham hayalleri asla gerçekleyemez. Üstelik CHP, Vatan Partisi dahil sözünü ettiğiniz diğer iki partiyle örtüşecek bir düşünceyi de savunmazken; Sayın Perinçek siz en iyisi varın derdinize yanın. Çünkü terör azılı burjuva görüşlerinin pompaladığı bir yöntemdir, sizin de azılı burjuva partilerinden hiç mi hiçbir farkınız yoktur.

 

Share
685 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...
 • YAŞAMIN TEMELİ TOHUM VE TARIM

  08 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Türkiye’de bir çok konuda olduğu gibi açlık konusunda da net, güvenilir veriler yok. Ancak yaşanan ekonomik sorunlar, halkın alım gücünün zayıflaması ile tahminen nüfusun yüzde 20’si yoksul kabul ediliyor. Yoksul nüfus oranı kırsal bölgelerde daha yoğun. Yaşamın temeli gıda,gıdanın temeli ise tohum ve tarımdır. Tarımdaki sorunları çözmeden gıda sorununu çözmek mümkün değil. Türkiye, sahip olduğu tarım potansiyeli, biyoçeşitliliği ile, dünyada en son açlık ve yoksulluk sorunu yaşayacak ülke konumundadır. Yanlış tarım politikaları ile,...
 • “AİLE İÇİNDE YEMEK SEÇEN, ÇOCUK İÇİN OLUMSUZ MODELDİR”

  08 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Sağlık, Üst Haberler, Yerel

  Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Oyun ve Aile Terapisti Pedagog Onur CAN ÖNCÜL, çocuklarda yemek yeme sorununa değindi. ‘Beslenme bir canlının gelişimi için gerekli olan doğal ihtiyaçlardan bir tanesidir’ diyen ÖNCÜL, yemek yemeyle ilgili problemlerin genellikle ilk çocukluk döneminde başladığı hatırlatmasında bulundu. “Beslenme ortamı” sağlıksız olduğu zaman çocuğun bu durumdan olumsuz bir şekilde etkileceğine işaret eden Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Oyun ve Aile Terapisti Pedagog Onur CAN ÖNCÜL, konuşmasının devamında, “bu doğal ihtiyaç...