ÜST REKLAM

logo

reklam

İZALE İ ŞUYU’A DAVET (1)


Ümit Sağaltıcı
deneme01@hotmail.com

 

Önce İzal- i şuyu’nun kelime anlamını söyleyeyim, sonra hukuki anlamını anlatayım.

İzale-i şuyu’nun kelime karşılığı ‘ortaklığın giderilmesi’ demektir. Sizin ortak olduğunuz bir mal için ( bu büyük ihtimalle bir gayrimenkuldür)

Ortağınız artık ortaklıktan bıkmış bu ortaklığa son vermek istiyor ki bu kişi sizde olabilir ortak olduğunuz taşınmaz veya taşınır bir mal için dava açabilirsiniz. Yeni hukuk dilinde kabul gören adı Ortaklığın Giderilmesi davasıdır.

Sıradan yurttaşlar bu ortaklıktan kendi payına ne kadar pay- hak düşer ne kadar bilir?

Elbette ki bilmediği bir hakkı nasıl alabilir ki?

Sıradan yurttaşın çoğunluk oluşturduğu bir ülkede yaşamaktayız.

Sıradanlık kavramı kuşkusuz ki ülkeden ülkeye değişir. Örnek almaya alıştığımız Batı ülkelerinin bütün yurttaşları, çok az istisna dışında, ortalama kültür sahibidir.

Ortalama bir eğitimden geçmiştir. Dolayısıyla Yurttaşlık haklarını da, vatandaşlık haklarını da, yaşadığı topluma çevreye karşıda hak hukuk norm ve ölçülerini iyi bilirler.

Sıradanlığın karşıtı seçkinlik ise, yine hiç kuşkusuz o ülkelerin küçümsenmeyecek sayıda seçkin aydını, bilim insanı, Akademisyeni vardır.

Samandağ’ın beyleri, ağaları, efendileri, efli püflü zenginleri, benim gücüm, benim param, benim mülküm, ederim, keserim, yıkarım, yakarım diye kendilerini paralayıp dursunlar.

Biz Samandağ’ın küçücük minik taşlarıyla yolları döşeyeceğiz inadına yapacağız bu yolları, hem de adam akıllı döşeyeceğiz yolları Antik kentler de olduğu gibi yolun sonunda da dev bir kale yapacağız öyle işgâl orduları kalsın diye de değil, İnsanlığın ve Samandağ’ında yüzü gülsün diye…

İzale-i şuyu davası açalım dediğimizde bir uzlaşmazlık var demektir.

Yani her yurttaşın, her vatandaşın sahip olduğu Türkiye toprağından ki bir anlamda – ‘ HAKLAR’ bağlamında doğuştan sahip olduğumuz bir hak.

Dahası kanunen de mevcut olan bir haktan bahsediyorum.

Samandağ’da her yurttaş kamu malları olan taşınmazlara ortaksınız, Erkekler askerlik ettiğinde bu toprakları korumak için yemin ettiniz, and içtiniz ve hizmet- görev yaptınız.

Bizi bir anne doğurduğuna göre annemizde – bütün anneler de ortaktır bu kamuya ait topraklara.

Demek ki devletin en tepesinde oturan siyasi iktidar- Hükümet ve Yerel yönetimler ki en başında Belediye gelir.

O zaman Samandağ Belediye’sine İzale-i şuyu davası açmak hakkımız var. Yetmez, o hakkımızı almamız gerekmez mi?

Önce İmtiyazlı belediye çalışan kişilere ödenen maaşları konuşalım bu paralar sizin paranız ey Samandağlı bilin kuruş para kasanıza koymadan kapattığınız dükkânınız ey küçük esnaf bu sözüm size!

Kim bu imtiyazlı yüksek ücretli çalışanlar Samandağ Belediyesinde biliyor musunuz?

Galiba olağan üstü (OHAL) uygulanıyor nedense!

Samandağ Belediyesine bağlı herhangi bir şirket var mı?

Bu şirketlerin yönetim kurullarının mali bütçeleri, harcamaları, çalışanlarına ayrıcalıklı yani imtiyazlı ödemeler yapılıyor mu – Yemeleri içmeleri, gezmeleri, tozmalarında yaptıkları harcamalar şirket kasasından hangi kararlarla veya yönetmenliğe göre ödeniyor bilen var mı berber kardeşim, marangozcu abim, araba tamircisi esnaf ustam benim, sen biliyor musun?

Bu ayrıcalıkları hak etmelerini sağlayacak, devlet ve millet adına gösterilmiş büyük özverileri ne olduğunu bilmek, her Samandağlının hakkıdır değil mi?

Yok, öyle kızmaca ey okur.

Yoksa sizde demokrasiden nasıpsız Belediyenin teknesine tayfa mı yazılmak sırasındasınız? Neden susuyorsunuz konuşsanıza; çar çur edilen senin paran neden aramasın hakkını de bakalım?

Biz ser sefil yaşayalım, Hint fakiri gibi ölelim, onlar cenazemize ‘’Allah Rahmet eylesin’’ desinler siz de âmin deyin!

Bana seneler önce ‘Gazetecilerin siyasi tercililerini yansıtmaları doğru değildir. Fakat öyle bir gün geldi ki, bu ilkeyi dönüştüren bir hakikat oluştu memlekette. Hele ki belediye yönetimi halkına rağmen barış diye çıkarak, halkına adı konmamış savaş açan, zuhur eden örgütlü bir kötülük, ‘’elinizden kalemi alıp ağzınızı kapatmaya çalışıyor. Kapılarında kul olmadığınız için.

Köşem de, heh heh- hüh hüh tonunda şeyler yazmadığım için diş biliyorsunuz alimallah yakalarsanız kaça bölersiniz bilemem.

‘’Bizimle bir nefes insanlık eyle soruşalım

Gel ey peri nicesin hoş musun safaca mısın?’’ diye Ahmed Paşa’nın bir gazeliyle de başlasam yazıma sizin için nafile hoş zaten sizin için yazmıyorum ya; ama  siz yine de faydalandığınızı biliyorum..:))

Bana ayrılan yer bu kadar yarın İzele-i şuyu çağrımıza devam edeceğiz!…

Share
611 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TURGUT ÖZAL’I ÖVEN CHP

  20 Eylül 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Bir süre önce CHP’li Yenimahalle Belediyesi, açtığı kültür merkezine "Turgut Özal" adını koymuştur. Belediye başkanı Fethi YAŞAR ve CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU, kültür merkezinin açılışında birer konuşma yaparak Turgut Özal’a methiyeler düzmüşlerdir. Bu nasıl bir ikiyüzlülük? Kültür merkezine ismini verecek başka değerli büyük insan kalmadı mı? Sayın Kılıçdaroğlu; Turgut Özal’ın 10 Eylül 1986 tarihinde “geçinemiyoruz açız” diyen işçiye “senin oyuna ihtiyacım yok, hadi yürü kime oy verirsen ver” dediğini hatırlıyor mu acaba? Bugün...
 • KADIN CİNAYETLERİ

  30 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Kadın cinayetleri çok çoğaldığı günümüzde, yeni arayışlar içine girmek yerine, sonuçlar üzerinde durulduğu, cinayetlerin sebepleri üzerinde kafa yoran yok. Herkes idamdan söz ediyor. Canilerin yetiştiği ortamı, aldığı eğitim türü ve niteliği üzerinde düşünülmesi gerektiğini söylemeliyim. İdam cezasının Hukuki yönü ile ilgilenmiyorum. Onu hukukçu arkadaşlar düşünür. Ancak kadın cinayetlerini işleyenler yazılı ve görsel basına yansıdığı kadarıyla, 20yıllık zaman diliminde 15.000 kadın cinayeti işlenmiş olduğu ifadesi yer alıyordu. Varsaya...
 • SORU ÇEŞİTLERİ

  28 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu gün ahmak üzerinde düşünmeye çalışacağım. Ahmak nedir, ne değildir? Sorularına yanıt arayacağım. Ahmak sözcüğünün sözlük anlamı:. Aklını gereği gibi kullanmayan, bön, budala, aptal:’’ Ahmak misafir ev sahibini ağırlar.’’  Atasözü. Bir diğer örnek; ’’Ahmağa yüz, abdala söz vermeye gelmez.’’ Başka bir örnek; ‘’Nerede zekâ umarsak orada ahmaklıkla karşılarız.  – A. Ş. Hisar. ’’TDK Cilt 1, Sayfa: 49 Memlekette kaç tane ahmak var? Bulunacağı var saydığımız ahmakların kaçi okumu, kaçı cahil çıkar. Okumuş ahmaklar ne iş yapıyor...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...