logo

reklam

İSTE, 15 BİN ÖĞRENCİYE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

İskenderun Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen TÜBİTAK 4007 Teknouzay Bilim Şenliği, binlerce öğrenciye ev sahipliği yaptı. Gruplar halinde 30 ilden 15 bin’in üzerinde öğrencinin katıldığı Teknouzay Bilim Şenliği; içerdiği konferans, etkinlik ve atölyelerle unutulmaz anlara sahne oldu.

Hatay’da ilk kez düzenlenen TÜBİTAK 4007 Teknouzay Bilim Şenliği yoğun ilgi gördü. İki günde toplam 15 bin ziyaretçinin katıldığı şenlik, yarınlara umut oldu. İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’nin ev sahipliğinde  İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’nda yapılan açılış törenine; Hatay Vali Yardımcısı Erol Özkan, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk,  Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Selim Matkap, Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan ve İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Köseoğlu, BİLSEM (Bilim Sanat Merkezi) Müdürü Murat Aydoğan ile çok sayıda uzman, akademisyen ve öğrenci katıldı.

Teknoversite Vizyonunun Altını Doldurmak Gurur Verici

TÜBİTAK 4007 Teknouzay Bilim Şenliği etkinliğinde bir konuşma gerçekleştiren İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli; “Burası İskenderun Teknik Üniversitesi, nam-ı diğer TEKNOVERSİTE. 2015 yılında ‘Teknoversite’ diye yola çıktık. Türkiye’nin ilk ve tek TEKNOVERSİTESİ’yiz dedik, başlarda biraz da yadırgandık ama Teknoversite Günleri, Teknofest derken, teknoloji artık her yerde ve bugün Teknouzay Bilim Şenliği’ne burada ev sahipliği yapmak, bir anlamda ortaya koyduğumuz Teknoversite vizyonunun altını doldurmak adına gurur verici. Ne kadar doğru yolda olduğumuzu görüyoruz. Büyük bir ilgi var. Türkiye artık bir bilim toplumuna dönüşüyor. Teknoloji farkındalığının ve okuryazarlığının artması, teknoloji geliştirme çabalarının artması ve bu çalışmaların meyve vermesi heyecan veriyor. Akademik yılın başında böyle anlamlı bir bilim şenliği ile yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İSTE ile mükemmel bir işbirliği yapan BİLSEM olmak üzere, proje yürütücüsü Ayşe Fizan Sasa’ya, İSTE Çocuk Üniversitesi Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Sinem Ökten’e, paydaş, sponsor ve destekçilerimize ve tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Konusunda uzman öğretim görevlilerinin sunumları ile zenginleştirdiği, 60 atölye çalışmasının yapıldığı, simülasyonların gerçekleştirildiği ve teleskoplarla yıldızların tanıtıldığı Teknouzay Bilim Şenliği’ni iki günde toplam 15 bin öğrenci ziyaret etti.

Haber Merkezi

 

Share
184 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?