“İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Bu haber 22 Temmuz 2022 - 18:37 'de eklendi ve 119 kez görüntülendi.

Hatay Barosu Kadın Hakları Komisyonu, Kadınlara yönelik şiddet ve Aile içi şiddetin önlenmesine ilişkin İstanbul Sözleşmesinin çekilme kararının iptali istemi üzerine açılan davanın reddedildiğini ifade ederek konu üzerine açıklamada bulundular.

Kadın Komisyonu tarafından yapılan açıklamada; “Kadınlara yönelik şiddet ve Aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesinin Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile çekilme kararının iptali istemi ile açılan ve Danıştay 10.Dairesinde görülen davanın 2/3 oyla reddedildiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız.

İptal istemine ilişkin verilen ve verilecek tüm kararlar ile ilgili her türlü iç hukuk yollarının tükeltileceği kuşkusuzdur. Ancak tekrarla belirtmek isteriz ki İstanbul Sözleşmesi TBMM tarafından onaylanmış bir Uluslararası sözleşmedir. Uluslararası sözleşmeler anayasamızın 90. maddesine göre kanun hükmündedir. Anayasaya göre temel insan haklarında hazırlanmış sözleşmeler ile kanunların çelişmesi halinde öncelikli olarak Uluslararası Sözleşmelerin uygulanması gerekmektedir. Kanun gereği temel haklara ilişkin bir Uluslararası Sözleşme Cumhurbaşkanı kararı ile feshedilemez. Danıştay tarafından verilen bu karar idareye verilen takdir yetkisinin sınırı belli olmayan ileride tek bir karar ile kişi hak ve özgürlüklerini tamamen ortadan kaldırmaya varacak şekilde yorumlanabileceği olasıdır.

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukukukn üstünlüğüne olan inanç ile başlatmış olduğumuz mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyu ile paylaşır İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha  hatırlatırız” ifadelerine yer verdiler.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı