“İSLAM ALEMİNİN ĞADİR-İ HUM BAYRAMI MÜBAREK OLSUN” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“İSLAM ALEMİNİN ĞADİR-İ HUM BAYRAMI MÜBAREK OLSUN”

Bu haber 19 Temmuz 2022 - 13:32 'de eklendi ve 225 kez görüntülendi.

İskenderun Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Doç. Dr. Abdulla Sakallı, Ğadir Hum Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak vatandaşların bayramını kutladı.

Dr. Sakallı mesajında; “Bugün dinimiz İslam’ın kemale erdiği gün. Yüce ALLAH, Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) onun (Hz. Ali) velayetini insanlara ilan etmesini emrettiğinde, Resulullah, insanların kendisine ‘amcasının oğlunu başımıza geçirdi’ deyip kendisini kınamalarından oldukça korktu. Bunun üzerine ALLAH bu ayeti indirdi; O da Gadir-i Hum’da Ali’nin velayetini ikame etti.

Maide Süresinin 67. ayet.

“Ey Peygamber, Rabbinden sana indirileni tebliğ et. Eğer (bu görevini) yapmayacak olursan, Onun elçiliğini tebliğ etmemiş olursun. ALLAH seni insanlardan koruyacaktır.”

Akabinde Onun elini kaldırarak şöyle buyurdu: Ben kimin velisi-idarecisi isem, işte bu Ali de onların velisi-idarecisidir. Allah’ım onu veli kabul edip dost olana dost ol; ona düşmanlık yapana da düşman ol.”

Ardından Maide Suresi 3. Ayet nazil oldu.

“Bu gün size dininizi kamil ettim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve size din olarak İslam’ı seçip beğendim.” Bu vesileyle bütün İslam Aleminin Ğadir-i Hum bayramı mübarek olsun” dedi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı