logo

reklam

İŞİMİZ ZOR, GERÇEKTEN ZOR BE KARDEŞİM!


Ümit Sağaltıcı
deneme01@hotmail.com

 

Basın ve yayında emeği olan gerçek emekçileri saygıyla selamlıyorum…

Basın Mensuplarının ülkemizde yaptıkları işin ne denli zorlu olduğunu haber almakta ne kadar zorluklarla karşılaştıklarını milletçe müşahede ediyoruz.

Ne yazık ki el kol bağlı izleyenler olarak belki de hiçbir şey yapamamanın çaresizliğinde sadece üzülüyoruz, ancak yetmiyor.

Hepimiz günün belli saatlerinde haber izler gündemi takip etmeye çalışıyoruz. Yazılı yada görsel basından  öğrendiklerimiz bizlerin rahatça koltuklarında otururken sunulanlar, sahip olduğumuz rahatlık kadar kolay elde edinilen haberler değil.

Her işin zorlukları var. Her iş emek ister fakat eğer çalışana saygı esas olursa haber yapmaya çalışan basın çalışanları da bu kadar hırpalanmayacak örselenmeyeceklerdir.

En zor şartlar altında yapılan röportajlar, insanların çaresiz zamanlarında, acılı anlarında, savaşlarda, depremlerde, kazalarda kısacası her yerde olmak zorunda olan bizlere yaklaşımlar hiç de işini yapmaya çalışan insana duyulan saygıyla eşleşmiyor.

Kendisinin görüntülenmesini istemeyen sarhoş, yaptığı kazayı örtbas etmek için ‘çekme o kameranı kırarım’ derken maalesef kameramanın kendisini koruyacak kadar bile zamanı kalmıyor.

Kamuoyunu bilgilendirme, haber verme, toplum bilincini güçlü kılma gibi birçok görevi üstlenen bizler çok zaman yel değirmenleri ile kavga eden Donkişot kadar çaresiz kalıyoruz.

  

Habercilerin haber alma yolları böyle zorbalıkla böyle saygısızca kesilmeye devam ederse kısa bir zaman sonra ana haber bültenleri yanı sıra gazetelerde magazin haberlerini takip etmekten öteye geçemeyeceksiniz…

Gündem teşkil eden konu her ne ise bizler izlemek, okumak, dinlemek isteriz. Bizler bu haberlerin peşinde koşarken derdimiz ANI toplamak değildir.

Kişisel hesabın olmadığı yerde, kişisel saldırı ne kadar adildir?

Medya gücünü kötüye kullanmadıkça, kişilik hak ve özgürlüklerine tecavüz etmedikçe, çalışmalarında ilkeli, saygılı, gerçek haberi hedefledikçe; her bireyin destek veren işini kolay kılan ve ille de saygı duyan olmak zorunluluğu yok mu?

Özgür düşünen, özgürce söyleyen toplumun en belirgin kanıtıdır basın. Bizler, haberi kaynağından bulup çıkaran,  yazan çizen; elinizin dilinizin gözünüzün ulaşamadığı yerlere ulaşan gönül ordusuyuz.

Bugün birilerinin ‘sen benim kim olduğumu biliyor musun?’ söylemlerine kafa tutabilendir basındır. Bizler böyle bir soruya nasıl cevap verelim istersiniz?

Emredersiniz, efendim’ diyip ceket mi ilikleyelim? Yoksa sahi ‘Kimsiniz arkadaşlar, sizler kimlersiniz?’ mi diyelim?

Eğer ortada bir haber varsa ve bu kamuoyunu ilgilendiriyorsa kral olsan ne, dilenci olsan ne; sen, sadece habersin hepsi o kadar.

Verilmek istenen gözdağı çok ucuz ve amiyane tekrar tekrar denenen asla hedefine ulaşmayan maksadı aşan asıl bu cümleler yargılanmalı. Engellediğin kişi basın mensubu yani haberci; daha açık bir dille yaptığı işte pek çok şehit vermiş asla yılmamış asla vazgeçmemiş NEFER…

Yapılan işin sorumluluk bilinciyle yapılması halinde ortaya çıkan haberin kalitesini görüyoruz.

Her meslek grubunda olduğu gibi medyanın içinde de rastladığımız,  haber yapmak adına insanların nerede ne zaman olduklarına bakmaksızın, sadece kendilerine ait olan zaman dilimine de girmek ve nerdeyse gırtlaklarına dayanan mikrofonlarla; nerden geliyorsunuz, ne içtiniz, yanınızdaki kız arkadaşınız mı, şunu mayoyla yakaladık, bunu şurada kıstırdık, bugün gene mezarlık temizledik, bugün iki zengin evlenmiş gibi bilgilenmek adına uzaktan yakından alakası olmayan halka faydasız kişiyi hırpalayan adına magazin denilen haberleri yapan haberciler de var. Onları da ayrı tutuyorum.

Magazin haberciliği de çok daha düzeyli anlaşılırlığı olabilen kişiyi de kırmayan şekliyle yapılabilir.

Onları izlemek isteyen insanlar da var, sanatçının  yeni çıkardığı bir albümden söz edilmiyorken hangi renk bikiniyle sezon açtığı ne kadar önemlidir?

Üstelik inanılmaz bir sunumla flaş flaş flaş…

Bu şekilde haber olmak sanatçılarında duruşlarında da değişiklikler yarattı, bir canlı yayında Ali Poyrazoğlu ‘yıllardır sanat adına işler yaparım. Sadece Türkiye’de değil, dünya tiyatrolarında başrollerim oldu. Ama hiç söz edilmedi. Ne zaman ki Seray Sever’in programında konuk olup Seray’ın poposuna dokundum, aylarca gündemde kaldım; çok yazık’ demişti…

Evet, gerçekten yazık, hem de çok yazık.

Magazin haberlerinin sanat ağırlıklı olması haberin kalitesini yükseltmesiyle olur. Bizler sanatçıların kimle çıktığından çok (yerele indirgersek siyasilerin!) ne ürettiklerini, nasıl icra ettiklerini duymak isteriz; haber budur…

Haber yapmak zordur takip ettikleri konuyla bilgilenmek, araştırmak, soruşturmak zorunda olan maksatları gerçekten haber yapmak olan bizlerin gerçeğe doğruya ulaşmasına yardım etmek yerine  yazma, çekme, sorma; ama o benim akrabam ben onun zarar görmesini istemem ya da koskoca belediye başkanı için yazılacak laf mı bu; gibi anlamsız emirlerle işlerimizi zorlaştırmak  hiç şık değil. Hele hele sizin gibi düşünmeyen bizlere ‘yalan haber yapıyor’ yaftalamanız var ya gelin doğrusunu anlatında aydınlanalım diyesim var!

Hadi biz de o zaman biz çıkar deriz ki, o başkan da, ona yakışanı yapsın. Halkın efendisi değil, kölesi olsun; halk olmazsa başkancılığı nice olur?

Bir yandan sansürlenen yazılar, bir yandan engellenen bizler, bir yandan tartaklanmalar, davalar  ve ardından gelen taleplerimiz…

Şimdi sormak gerekmez mi, ‘sen ne kadar saygı duydun ki, saygı bekliyorsun kardeşim!’

‘Doğru haber, kaliteli yayın, dürüstlük ilken olsun’ diyen sizler; acaba bütün bu olanları görmezden gelerek ne kadar ilkeli, ne kadar dürüstüz?

Kısacası işimiz zor, gerçekten zor be kardeşim!

Sadece düşündürmek istedim!…

(Basın Bayramı ‘Türk Basınında Sansürün Kalkması’ günü anısına!)

 

Editörden

Ümit Dadük Sağaltıcı

 

Share
162 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ENFLASYON NEDİR? PARA NE İŞE YARAR?

  15 Kasım 2018 Genel, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bugün Türkiye'nin iç gündemi nedir? Enflasyon zamlar, faizler döviz dalgalanmaları konkordato ilan eden yüzlerce büyük firma, kepenk kapatan on binlerce esnaf, boşalan AVM'ler, ağlayan köylüler, hayvancılıkla uğraşanlar özelleştirmeden mağdur olan işçiler, emekçiler iş bulamayanlar, çalıştıkları halde evini geçindiremeyenler gibi ekonomik problemler işçilerin, emekçilerin günlük hayatta hayat pahalı lığı dediğimiz şeyin ekonomideki adıdır enflasyon. Kısaca özetlemek gerekirse paranın değerinin düşmesi alım gücünün azalmasıdır. Kapitalist si...
 • SERHAT ÇAKIN’DAN “HAFTALIK” DEĞERLENDİRMELER: 03-10 KASIM 2018

  14 Kasım 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  1- 29 Ekimde İstanbul’da yeni havalimanının açılışının yapılmasına rağmen havaalanının birçok kısmı henüz bitmedi. Yerel seçimleri etkilemek ve kamuoyuna karşı propaganda amacıyla kullanılmak için yapılan bu açılış aslında aceleye getirilmiş bir açılıştır. Havaalanının birçok yerinin bitmemiş ve henüz tamamlanmamış olması kaza riskine ve bu riskin artmasına neden olmaktadır. Bu risk yolcuların hayatını da tehdit etmektedir. Üstelik muhalif medya kuruluşlarından alınan haberlere göre havalimanı inşaatında yapılan yolsuzluklar ve ...
 • MUHTARLIK VE MUHTAR ADAYLARINA!

  10 Kasım 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  İznik’in Müşküle köyü muhtarı Fevzi Kavuk, TİP’e katıldı. Fevzi Kavuk 1965 seçimlerinde TİP listesinden milletvekili adayı oldu. İlk seçim konuşmasını Müşküle köyünde yaptı. “Kaderimizi kendi ellerimize almanın zamanı geldi arkadaşlar’’ “Bundan böyle kendi kaderimizi kendimiz kuracağız…’’ Hani, “Yoldaşlar, nasip olmazsa görmek o günü, Alıp götürün Anadolu’da bir köy mezarlığına gömün beni. Hasan beyin vurdurduğu Irgat Osman yatsın bir yanımda Ve çavdarın dibinde toprağa çocuklayıp Kırkı çıkmadan ölen Şehit Ayşe...
 • KABALAŞAN İNSAN VE YEREL SEÇİMLER -1

  08 Kasım 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  “En kötü hastalık kafayla başlayan hastalıktır.” Diye başlar şairin, yazdığı şiir. Bu yazımda insan aklının çağdaşlığı ile övündüğümüz, günümüz yerel seçim gerçekleri üzerine değineceğim. Aslında tek yazı değil, yazı dizisi hazırladım. Bu yazılarım seçim olacak güne kadar kesintisiz sürecek! Bu seçim döneminde seçilecek yeni kadroları veya var olanların yenilenmiş halini, muhtarları, meclis üyelerini ve Belediye başkanlarını, ne söylediklerini projelerini hedeflerini bekliyorsunuz. Politika, bir kadro işidir. On tane adamdan bir ta...