IŞIK;“BALIKÇILARI KÖTÜ BİR SEZON BEKLİYOR” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

IŞIK;“BALIKÇILARI KÖTÜ BİR SEZON BEKLİYOR”

Bu haber 28 Eylül 2018 - 8:23 'de eklendi ve 238 kez görüntülendi.

İlçemiz  de kısa bir süre önce gerçekleşen 2018-2019 Yılı Su Ürünleri Av Sezonu açılış töreninin ardından balık sektörü ve İlçemizde balık tüketimi üzerine İlçemiz Karagöz Balıkçılık işletme sahibi Sever Işık’la küçük bir sohbet gerçekleştirdik. Konu üzerine Işık, genel anlamda ülkemizde balık sektörünün çok geride kalmış bir sektör olduğunu ifade etti.

Işık konuşmasının devamında; “ Ülkemizde ve özellikle bölgemizde balıkçılık çok geride kalmış bir noktada. Balık fiyatlarımız çok yüksek. Halkımızın alım gücü çok zayıf. Sezonun ilk bir iki ayında hamsi, palamut gibi bol çıkan balıklar avlanılırsa halkımız alabilir ki yine de bu durum bile biraz lüks kaçıyor. Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen kişi başıma düşen balık kilogramı çok az ayrıca balık fiyatları da çok pahallı. Bu durumun nedenlerini sıralayacak olursak en başta çevre kirliliği, balıkların yumurtlama alanlarında kaçak avlanmaya göz yumulması, bilinçsiz avlanma ve benze faktörler.

Her yıl devlet üniversiteler aracılığıyla denizlerde kirlilik oranını araştırarak istatistikler çıkarıyor. Ama bu sadece bilgi düzeyinde kalıyor. Bu konunun çözümü üzerine hiçbir şey yapılmıyor. Ülkemizde bilinçsiz avlanmaya yönelik yapılan yatırımlar balık türlerini geliştirmekten çok cezaya dönüştürülmüş durumda.

“Balık Yumurtlama Alanlarının Talan Edilmesine Göz Yumuyoruz”

Nedeni ise örneğin balıkçıya ceza kesiliyor. Ama sahilde yumurtlama alanlarının talan edilmesine göz yumuyoruz burada bir çelişki yok mudur?

Dünyadan örnek verecek olursak Norveç’in balık sektörü üzerine Balıkçılık Bakanlığı var. Sadece bu konu üzerine çalışan bir bakanlık. Ülkenin gelir kaynaklarının başında balıkçılık gelmektedir. Avrupa’da bir çok deniz olmamasına rağmen balık tüketimi kişi başına yıllık 24 kilogram düşerken bu durum ülkemizde kişi başına 8 kilogramdır. Bunun nedenin balık fiyatlarındaki artış ve ülkemizde balık yeme kültürünün az olmasıdır. Oysa balık insan beyni için çok sağlıklı ve zaruri bir besin kaynağıdır. Eczanelerde balık hapları satılıyor. Aslında balık tüketilirse balık haplarına da gerek kalmaz diye düşünüyorum.

Balık avcıları açısından da değerlendirecek olursak özellikle ÖTV’siz mazot fiyatları oldukça pahallı. Bu sene %100 zam geldi. Bu dönemde balığında az çıkmasından dolayı balıkçıları kötü bir sezon bekliyor. Bildiğiniz gibi kısa bir süre önce 2018-2019 Yılı Su Ürünleri Av Sezonu açılış töreni gerçekleşti. Açılışta isterdik ki orada konuşma yapanlar bu sorunlara değinsin ve bu sorunlar hakkında çözüm önerileri sunsunlar. Balıkçılığın en iyi dönemlerinde böyle bir açılışın yapılmaması ve aynı zamanda balıkçılığın bu kadar kötü bir döneminde görkemli bir açılışın yapılması akıllara bu işte bir iş mi var dedirtti. Size bir hikaye anlatacağım bu konuya tam olarak uyuyor. Geçmiş zamanlarda bir kral varmış. Bu kral ölmeden önce halkı için doğal afet ya da herhangi bir olaya karşı geçimlerini sağlayabilecekleri kadar altını bir mağara yaptırmış ve bu mağarayı gizlemiş Kimsenin girmesine izin vermemiş. Kral öldükten sonra tahta geçen oğlu mağarayı açmış ve altınları kendine almış ve mağaranın içerisine gümüş koyup mağaranın önüne de birçok koruma yerleştirmiş. Gel zaman git zaman ondan sonra da gelen krallar aynı şeyi yapmış. En sonunda bakmışlar ki mağaranın içerisinde sadece tenekeler kalmış ve mağaranın dışarısında binlerce koruma var. Şuan ki balık sektörünün  durumu da bu şekilde. Biz sorunların çözüm noktasında hareket edilsin istiyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Haber – Foto: Hasan Dadük