ÜST REKLAM

logo

reklam
27 Şubat 2017

IŞIK: SİYASİ ÇIKARLARINIZ İÇİN GELMEYİN!

Samandağ’ın balıkçı esnaflarından Karagöz Balıkçılık işletme sahibi Sever Işık, Samandağ Belediye Başka Mithat Nehir’in Tekebaşı mahallesini ziyaret etmesi üzerine Gazetemize demeç verdi.

Soru cevap şeklinde gerçekleşen demeçte Işık, Belediye yönetimini sert sözlerle eleştirirken, yönetim Tekebaşı mahallesine siyasi çıkarları için gelmemesini istedi.

Karagöz Balıkçılık işletme sahibi Sever Işık, ”Halk(!) toplantısı” başlığı ile mahalleyi ziyaret eden Nehir’in düzenlediği sözkonusu toplantıdan halkın haberdar olmadığını belirterek ”halk toplantısı” diyorlar ancak düzenlenen toplantıdan halk haberdar değil” dedi. Işık ile gerçekleştirdiğimiz sohbeti siz değerli okurlarımıza sunuyoruz.

AYNA: Gerçekleşen bu toplantıyı nasıl değerlendiriyorsunuz?

IŞIK: Şimdi bir kere ”halk toplantısı” demek için öncelikle halkın olması gerekiyor. Mithat Nehir Tekebaşı halkını sevmiyor aslında. Neden sevmez? Çünkü; Tekebaşı halkı belediyenin çözebileceği mahalle sorunlarını belediyeden isteyip yapılmadığında taleplerini halk ile paylaşarak belediyenin bu umursamazlığını teşhir ettiği içindir.

Bunu özetleyecek olursak; su sorununda, çok amaçlı salonun halkın sorunlarının tartışılacağı, etkinlik yapılması için istendiğinde verilmemesinden, yol sorununda Tekebaşı halkını muhatap bile almadığından, biz Tekebaşı halkı sorunlarını halkın önünde tartışılmasını istediğinde Nehir, kapalı kapılar ardında görüşmek istedeğinde halkın bunu reddetmesinden dolayı Mithat Nehir Tekebaşı halkını sevmez.

AYNA: Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’in düzenlediği ”halk toplantısı”ndan siz halk olarak haberdar mısınız?

IŞIK: Normalde belediyenin imkanları, Tekebaşı halkını genci ile yaşlısı ile, kadını ile erkeği ile haberdar etmeye yeterli. Bugün artık Tekebaşı halkı da sevdiği, ona değer verdiği insanları en iyi şekilde misafir etmeyi de bilir. Yanında topladığı birkaç şakşakçı Tekebaşı halkını temsil edemez.

Bugün Tekebaşı’da kanallar lağım kokuyor, çöpler düzenli toplanmıyor. Biz, sadece Tekebaşı’nın değil Samandağ’ın bütün sorunlarını sorumlarımız olarak görüyoruz.

Bugün istendiği takdirde belediye halka istihdam yaratacak küçük işletmeler, kooperatifler kurabilir.

Soruyoruz: Nehir’in yönetimde olduğu 8 yıllık süreçte bir tane işletme kurabilmiş midir?  Tekebaşı ve Samandağ halkı yıllık tonlarca sebze ve meyve üretimi yapar. 8 yıllık süreçte bununla ilgili bir çalışma olmadığı için mevcut yönetim tarafından bundan sonra da yapılacağına inanmıyoruz?

AYNA: Nehir, yola çıktığı ”halkçı” argümanların neresinde?

IŞIK: Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, ”değişim sürüyor, halkçı belediyecilik” gibi argümanlarla yola çıktı ve bu anlayışla halkı kandırdı.

Neden kandırdı diyoruz? Bugün birçok kamu çalışanını bir yerden bir yere sürgün ve sevk ile yerinden yurdundan ettirme yasası olarak bilinen ”torba yasa”yı AKP’li belediyelerden önce ilk uygulayan belediye Samandağ Belediyesi oldu. Bugün, yaptıkları Yeni Çarşı’da orayı çalıştıracak ulaşım, pazar yeri düzenlemelerini yapmadığından kaynaklı çarşı esnafını mağdur etmiştir. Hatta şahsi olarak bana sattığı, tapusunda balık, tavuk, kasap yazan dükkana ruhsat vermemiştir. Biz Tekebaşı halkı olarak şaibeli konuşmayız, bu söylediklerimizin bir tanesi yalan ise Tekebaşı ve Samandağ halkının önünde tartışmaya davet ediyoruz.

Belediye, ”halka evler yapıyorum” diye Toplu komutları inşa etti; ama maalesef ihtiyacı olan yoksullara değil, parası olanlara dar gelirli olan halkın alamayacağı fiyatlarla sattı. Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’e soruyorum: bu saydıklarımın neresinde ”halkçı belediyecilik” var?

AYNA: Türkiye ve dünyada ”halkçı belediyecilik” yapan bir belediye var m, var ise örnek verir misiniz?

IŞIK: Evet var!

Beğeniriz beğenmeyiz Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu var.

Maçaoğlu, devlet hazinesine ait 650 dönüm araziye nohut, kuru fasulye ve patates ektirdi, elde ettiği gelir ile ilçedeki yoksul ailelere yardım etti ve onlarca öğrenciye aylık burs veriyor. Dünyadan örnek verecek olursak, mesela Filistin’de işgal altında olmalarına rağmen halk komiteleri var. Bu komiteler, halkın bütün sorunlarında tespit ve çözümleyici rolü oynuyorlar.

Mesela zeytin komitesi, yemek komitesi, eğitim komitesi gibi komiteler var. Bu komiteler kendi alanlarında sorunları tespit edip çözüm üretiyorlar.

Küba’da sağlık alanından tutun aklınıza gelebilecek her türlü alanda halkın sorunlarını tespit edip çözen komiteler var. Eğer ”halkçı belediyecilik” Nehir’in bahsettiği gibi ise biz bu ”halkçı belediyecilik”i istemiyoruz!

 

Share
755 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?