logo

reklam

IŞIK, MUHTARLIĞA ADAY OLDUĞUNU AÇIKLADI… 

 

İlçemiz balıkçılarından Karagöz Balıkçılık işletme sahibi Sever Işık, doğup büyüdüğü mahalle olan Tekebaşı Mahallesine muhtar adayı olduğunu açıkladı. Tekebaşı mahallesinin geçmişten bugüne bütün sorunlarını halkla birlikte el ele vererek çözmeye çalışacağını ifade eden Işık’la küçük bir röportaj gerçekleştirdik.

Muhtarlık sürecinde Halkla birlikte yürüyeceğini belirten Işık sorularımızı yanıtladı.

*Sayın Işık, bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Tekebaşı Mahallesi 1980 doğumluyum. Samandağ’ında balıkçı esnafıyım. Ortaokul mezunuyum.

*Muhtar olmaya nasıl karar verdiniz?

Tekebaşı Mahallesinin geçmişten bugüne sorunlarının çözümü noktasında üzerine düşeni pratikte göstermiş bir insanım. Ancak şöyle bir gerçek var, yerel idarelerde bürokrasinin sorunların çözümünde ağır ilerlediğinden kaynaklı muhtarlık müessesine halkın nazarında aktiflik kazandırmak için muhtar adayı olmaya karar verdim. Aksi halde bir insanın halk için mücadele etmesi için bir mevkiye sahip olması gerekmez. Muhtar olursam halkın sorunlarını daha çabuk, daha hızlı çözüme kavuşturacağıma inanıyorum.

*Muhtarların sorumlulukları nelerdir?

Muhtarın mahallesine karşı olan görev ve sorumluluklarını biliyorum. Öncelikle halkın en genel anlamda bütün sorunlarını kendi mahallesinde çözmekle yükümlüdür. Mahallesindeki sorunların bürokraside en hızlı şekilde çözülmesinde halkla resmi kurumlar arasında köprü görevi göreceğime inanıyorum. Bütün muhtarlar bu söylediklerimi aynı şekilde söyleyebilir hatta eyleme dökebilir. Ama benim muhtarlığımda şöyle bir fark var, “ Ben Halkla Birlikte Yürüyeceğim” Bütün sorunları aile, çevre, alt yapı, uyuşturucu, kumar, su, elektrik vd. sorunları halkla birlikte aylık ya da 15 günde bir halk toplantılarıyla tartışıp çözüm kararları alacağız.

*Mahallenizin nüfusu ne kadardır?

2016 sayımına göre 8524 nüfusa sahiptir mahallemiz.

*Muhtarlar vatandaşlara ne gibi yardımlarda bulunur?

Öncelikle muhtarlık kurumsal olmalıdır. Bunun için öncelikle mahallede bir ev kiralayarak muhtarlık binası olarak tahsis edeceğim. “Muhtar seçilirsem, Muhtarlık Dışında Bir İş Yapmayacağım.” Halkla birlikte muhtarlığın gerektirdiği ihtiyaçları halkla birlikte karşılayacağım. Muhtarlığın binası sadece tabelası olan bir kurum olmasını engelleyeceğim. Yani demek istediğim muhtarlık binası halkın istek ve taleplerini göz ardı etmeyen bir kurum olmasını sağlayacağım. Muhtarlık binasının bir odası aile sorunlarının görüşüleceği bir oda olacak. Bir odasını teknik işler için ayarlayacağım. Bir odasını da kütüphane ve satranç odası olarak düzenleyeceğim. Bu odayı vatandaşlarımız kullanabilecek.

Bütün bunları nasıl karşılayacaksınız diye sorarsınız halkımızdan 1 lira bağış toplayacağım. Ve kendileri için en iyi hizmeti vermeye çalışacağım.

*Mahallenizin problemleri nelerdir?

Mahallemin birçok problem var. Ama en büyük sorunları arasında; uyuşturucu, kumar, elektrik (özelikle yukarı mahallenin çözülmeyen su sorunu) içme suyumuzun HATSU tarafından başka mahallelere sevk edilmesi, hız sorunu, okul sorunu ve insanların birbirlerine yabancılaşması gelmekte. Eskiden insan ilişkileri daha samimiydi. Ancak düzenin yaydığı bencil anlayış ve sosyal medya bağımlılığından kaynaklı insanlar birbirine yabancılaşıyor. İnsanları birbirine yakınlaştırmak için kültür- sanat etkinlikleri, eğitim seminerleri düzenlemeyi düşünüyorum.

*Seçim çalışması için bir programınız var mı?

Mahallemde toplantılar yapıyorum. Mahalledeki sorunlarla ilgili halkla bir araya geliyor çözüm üretmeye çalışıyorum. Biz bunları geçmişten bugüne hep yaptık. Örneğin mahallemizin yaşam alanlarında rüzgar enerji santralleri kurulmaya çalışıldı. Bunu engelledik. Biz RES’lere karşı değiliz. Yaşam alanlarında kurulmasına karşıyız. Eski Belediye binasının halkımıza çok amaçlı salon yönünde kazandırılması konusunda çalışmalar yaptık. Yol sorununu çözdük. Ortaokulun bir an önce bitirilmesi noktasında çalışmalarımız oldu. Şuan ortaokulumuz Hatay’ın en güzel ortaokullarından biri. Şuanda yukarı mahallenin su sorununu çözmeye çalışıyoruz.

*Köy Muhtarı ile Mahalle muhtarı vasıfları arasında fark var mı?

Aslında muhtarlar arasında fark yoktur. Tek fark şudur, sorun çözümünde halkla birlikte hareket etme çok önemlidir. Bizim anlayışımızda halk bilgini Şeyh Bedrettin’in “Yarın Yanağından Gayrı Her şeyde Hep Beraber” olmalı halk idareciliği. Ben sizin başınıza baş oldum gelin sizi yöneteyim değildir muhtarlık. Gelin hep beraber elimizi taşın altına koyalım.

*Vatandaşlarla ilişkilerinizde en çok neye dikkat edersiniz?

Ben öncelikle halkın birebir görüşmelerinde kendimin dürüst ve samimi olmama bakarım. Ve halka her halükarda güvenirim.

*Sizce etkili bir muhtar nasıl olmalı?

Muhtarın elinde tabi ki de sihirli bir değnek yoktur. Tek bir şey gerekir etkili bir muhtar olmak için “Halkın İçinde Olmak, Halkın Sorunlarına Vakıf Olmak, Çözüm Noktasında Hareket Etmek.”

Adaylığın ilerleyen süreçlerinde bir kitapçık hazırlayarak halkımıza 5 yıllık çalışma planını hazırlayacağım. Öreğin bir tanesini şöyle açıklayabilirim. Ekonomik anlamda katkı olsun diye Tekebaşı, Meydan ve Çöğürlü Mahallesinde üretilen el ürünleri sebze ve meyveleri satılması noktasında organik halk pazarı “Üreticiden Halka” anlayışıyla İrfan Balıkçı köprüsünün altındaki Asi kenarındaki araziyi kira yolu ile halkımıza kazandıracağım.

*Mahallenizde Sıraladığınız Problemlerin Çözümü İçin Neler Yapabilirsiniz?

Örneğin uyuşturucu problemini ele alalım,  Eğitim gençliğin içine düştükleri boşluğu dolduracak kültür- sanat ve spor etkinlikleri ve en önemlisi uyuşturucu ekiminden torbacısına kadar yaptırım uygulanmasını sağlayacağım.

*Mahallede güvenliği sağlamak adına bir projeniz var mı?

Mahallenin güvenliği noktasında halkın şüpheli durumlarda sürekli olarak muhtarlıkla irtibat halinde olmasını sağlayacağım.

*Çevre denince aklınıza ilk gelenler nelerdir?

Eğer yaşadığınız yer çevresel olarak Paris bile olsa bu saydığım problemler bunları çözmeden çevreyi düzeltmeniz bir şeyi değiştirmez. Bu noktada çevresel soruları üst yapı yani belediyelerin bu konularda daha aktif çalışmasını sağlayacağım. Mahallemizde çevre bilinci oluşturmaya çalışacağım.

Bizim muhtarlığımız ülkemizde ve dünyada örnek bir yönetim anlayışına sahip olacak.

Bu konuda bana yer verdiği için Samandağ Ayna Gazetesi Yayın Ekibine teşekkürlerimi sunarım.” İfadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Hasan Dadük

Share
1358 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?