İŞGAL VAR (!) İŞGAL VAR. - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

İŞGAL VAR (!) İŞGAL VAR.

Bu haber 17 Eylül 2018 - 10:45 'de eklendi ve 105 kez görüntülendi.

İlçemiz Cumhuriyet Mahallesi Simge Maket karşısında bulunan durak Kaymakamlık lojmanı civarına taşındı. Kaldırımın tamamen işgal edilerek durağın yerleştirilmesine vatandaş tepki gösterdi. İlçede bulunduğu geniş noktadan dar bir noktaya taşınan durak yerinin oluşturduğu akla mantığa sığmaz görüntü kaldırım işgallerine Samandağ Belediyesinin nasıl bir anlayış geliştirdiği sorusunu yöneltti. Vatandaşlar, ekmeğini kazanmak amacı ile kaldırımda oturan ve Samandağ Belediyesi Zabıtası’nın müdahalesine maruz kalan vatandaşları hatırlatarak, ‘ekmek kavgası veren vatandaşa haram olan, size helal mi?’ dediler. Konu ile ilgili gazetemize konuşan vatandaşlar, yetkilileri göre davet ederek, “Samandağ Belediyesi hangi hakla bu kaldırımı işgal ediyor. Cumhuriyet Savcılığına sesleniyoruz. Kamunun huzurunu bozan Belediyeye ‘dur’ deyin!’ dediler.

“Bu Durak Hangi Amaçla Taşındı Bilmek İstiyoruz!”

Yolcu durağının taşınmasıyla ilgili olarak gazetemize konuşan vatandaşlar; “bu durak neden taşındı bilmek istiyoruz. Kamuoyunu bilgilendirilmeden bir iş yapılır mı? Burada yeni yapılan büyük bir inşaat var. Durak inşaatın önünde olduğu için mi kaldırıldı? Hangi akla mantığa sığar geniş bir kaldırımdan dar bir alana durak taşımak. İnsana saygı kalmamış!

“Durağın Konuşlandırıldığı Yer Çok Yanlış”

Bulunduğu yerden alınarak Kaymakamlık Lojmanı yanına alınan durak oldukça dar bir kaldırıma yerleştirilmiştir. Kaldırımın tümünü kaplayan durak İlçemiz vatandaşları için oldukça tehlikeli bir durum yaratmaktadır. Durağın bu hali vatandaşları önce yola inip sonra tekrar durağa çıkmaya zorlamaktadır.  Bu durumda yola inen vatandaş tehlike altındadır.

“Durak Görüntü Kirliliği Yarattığı İçin mi kaldırdınız?”

Durağın, burada yeni yapılan inşaatın önünde görüntü kirliliği oluşturduğu gerekçesi ile kaldırılmış olabileceğini düşünüyoruz. Gerçi sebep her ne olursa olsun kamu malının bu şekilde haber verilmeden, bilgilendirilmeden bulunduğu yerden alınıp başka bir yere özellikle oldukça dar bir kaldırıma alınması bizi rahatsız etti. Bu nasıl bir mantıktır. Bu işe kararı veren merci kimdir. Meclis Üyeleri nerede uyuyor mu ? Halkın menfaatini neden savunmuyorlar?

“Şikayetçiyiz! Gerekirse İmza Bile Toplarız”

Durağın buradan alınmış olması bizi oldukça rahatsız etti. Çünkü tek yön olan yolda zaten bunca sıkıntı yaşıyorken, (çarşıya gelmek için onca yolu yürürken) bir de şimdi durağı uzaklaştırdılar. Çalışan bir kadın olarak akşam iş çıkışı çocuklarımla beraber nasıl yürüyeceğim oraya kadar? Durak bulunduğu yerden sadece çıkarılmak için çıkarıldıysa yani ortada keyfi bir durum varsa durağın eski yerine alınması için imza bile toplarız!

Soruyoruz!

Bu durağı bu şekilde konuşlandıran Fen İşlerine soruyoruz. Hangi Üniversiteden mezun oldunuz? Durak, bu kadar dar olan bir kaldırıma yerleştirilebilir mi? Cumhuriyet Savcılığına sesleniyoruz, şikayetçiyiz!” dediler.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı