"İŞE ONLARI SEVMEKLE BAŞLAYIN" - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“İŞE ONLARI SEVMEKLE BAŞLAYIN”

Bu haber 21 Mart 2018 - 9:13 'de eklendi ve 310 kez görüntülendi.

  

 

Her yıl 21 Mart Down Sendromlular gününde yaptıkları farkındalık projesi ile Down sendromlu bireylere dikkat çeken Yenigün Işığı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezi bu yıl 21 Mart Down Sendromlular Gününde “sevgi ve empati”ye dikkat çekildi. Konu ile ilgili gazetemize konuşan Özel Eğitim Merkezi Kurucusu Serap Tamimi,  21 Mart tarihinin özenle seçilmiş bir tarih olduğuna dikkat çekerek konu ile ilgili sözü Psikolog Selin Yılmaz Sorba’ya bıraktı.

Psikolog Sorba, “Birleşmiş Milletler 10 Kasım 2011 tarihli kararı ile 21 Mart’ı resmi “Dünya Down Sendromu Günü” olarak tanımıştır. 21 Mart (21/3) günü, Down sendromlu insanlarda 21’inci kromozomun 3 tane oluşunu simgelemektedir.

Peki, Down sendroumu nedir? Genetik düzensizlik sonucu insanın 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunmasıdır. Yani Down Sendromu çocuğunuzun vücudundaki hücrelerin 46 yerine fazladan bir kromozoma, yani 47 kromozoma sahip olmasıdır. Down Sendromu bir hastalık değil genetik bir farklılıktır.

Down sendromlu doğan bebeklerin büyüme ve zihinsel gelişmeleri akranlarına nazaran yavaşlık gösterir. Bu yavaşlık yaş ilerledikçe yaşıtlarına oranla geride kalmışlık olarak kendini gösterir. Ancak Down sendromlulara uygun eğitimler verilerek onları hayata kazandırmak mümkündür. İmkan tanındığında meslek edinebilirler. Kendi yaşamlarını idame ettirebilecek seviyeye ulaşabilirler. Bu nedenle anne babalar karamsarlığa kapılmamalı ve çocukları için neler yapabileceklerini düşünmeye başlamalıdırlar.

Bu özel ve sevecen çocuklar mümkün olduğunca normal yaşıtlarıyla aynı koşullarda bulundurulmalıdır. Ancak zeka puanı düşük olanlar ve diğer sağlık sorunları olanlar özel bakım ve farklı davranış gerektirir.

Genellikle Down sendromlu çocuklar neşeli, sempatik, sevecen, sosyal, canlı, mutlu ve çevresiyle iyi ilişkiler kurabilen çocuklar olarak tanımlanmakla birlikte, bu çocuklarda duygusal ve davranışsal problemlere de rastlanabilmektedir. Bu durumda özel çocuklar yanlış bir davranış sergilediklerinde kızmak ve ceza vermek yerine, ona yeni davranışlar kazandırmaya çaba gösterilmelidir. Down sendromlu çocukların sıradan çocukların yaptığı pek çok şeyi yapabildikleri, ama daha geç yaptıkları unutulmamalıdır. Bu nedenle ona karşı sabırlı olmak hem gelişimi açısından hem de onun topluma kazandırılması açısından önemlidir.” “. Down Sendromlu bir çocuk yetiştirmek kolay değildir. Bu çok zaman, çaba, büyük fedakârlık ve sabır ister;  ancak sonunda alacağınız ödül her şeye bedel olacaktır. İşe onları sevmekle başlayın. Gerisi zaten gelir”dedi.

Haber-Ümit Sağaltıcı

Foto: Arşiv