ÜST REKLAM

logo

reklam
23 Mayıs 2017

İNSİYATİF, YEŞİL ALAN İÇİN KAPI ARŞINLIYOR

İlçemiz Kaymakamı Dr. Çelik: Hazine’nin %18’lik hissesinin yeşil alana dönüştürülmesi konusunda her türlü çabayı göstereceğim…

Nefes Almak İstiyorum İnsiyatifine bağlı 30’a yakın üye dün ilçemiz Kaymakamı Dr. Cahit Çelik’i makamında ziyaret ederek yıkılan Vergi Dairesi eski binası ile görüş alışverişinde bulundular. İlçemiz Kaymakamı Dr. Çelik ilçede yeşil alan eksikliğine dem vuran konuşmasında ilçe halkının menfaatini ve yeşile sevdasını bir kez daha dile getirerek; ‘buranın yeşil alan olması ile ilgili özel şahıslara ait olan hisselerin bedelsiz olarak yeşil alan yapılması karşılığında Belediye’ye verilmesi veya bu parsellerin Belediye tarafından kamulaştırması söz konusu olursa, Hazine’nin %18’lik hissesinin yeşil alana dönüştürülmesi konusunda her türlü çabayı göstereceğim” dedi. Bir idari amir olarak bu beyan insiyatif tarafından alkışlarla karşılanırken Samandağ Belediyesi’nin bu konu hakkındaki tutumunun ne olacağı merak konusu oldu.

İlçemiz Kaymakamına insiyatif olarak alandaki çalışmalar ve oradaki değişimle ilgili beklentiler anlatılırken, hedef şaşmadı.

İnsiyatife bağlı Samandağ sevdalılarının tek tek görüş belirttiği konuşmalarda, “biz ilçeye yeşil alan kazandırılmasından yanayız. Samandağ Belediyesi’nin işine geldiği zaman hak gördüğü, gelmediği zamanda paramız yok dediği çalışmalar hepimizce biliniyor. Biz ilçede bir Bel-Bir vakası çözülmeden bu binanın hızla yapımına çalışılması neyin hedefini güdüyor. Biz şehrin geleceğini değiştirecek bu imara karşıyız.İlçede bir Bel-Bir vakası daha istemiyoruz.

Sorumlu objektif bir belediye olup, proje de açıklanmıyor. Biz projeyi ele geçirdik. 15 metrelik alana sahip bazı dükkanlar 20 metreye çıkartılarak ek masraf yapılıyor. Bu para kimin cebinden çıkacak. Vatandaşlara vaatlerde bulunulmuş, ‘elinizi cebinize atmayacaksınız.’

Bu vatandaşların dükkanları kentsel dönüşümden mi yapılacak. Bildiğimiz kadarıyla kentsel dönüşümde dükkan için kira ödenir ve ya kredi verilir. Kira bedeli yeni bir dükkanın yapımı için yeterli olmayacaksa kalan para nasıl karşılanacak? Kredi verilecekse belirli bir süre sonra bu krediyi ‘elini cebine atmayacaksın’ denilen vatandaş mı ödeyecek? O ödemeyecekse belediye mi ödeyecek. Dolayısıyla halkın kendisi mi ödeyecek? Sizce bu ahlaki mi?

Gezi sürecinde çadır kuran belediye, bugün ilçe halkına yeşili fazla mı görüyor? Belediye bu konuda neden masanın öbür ucunda? İlçemizde ve ülke genelinde çevre bilincinin geçmişi zaten 25-30 senelik bir zamandır. İlçe tarihine bakıldığında dayatma ile ekonomi, dayatma ile yapılaşma söz konusu. 18. maddenin tercihe göre kullanılmasına karşıyız. Bu durum denetlenmeli” ifadeleri dile geldi.

Yeşil alan olması zor ama imkansız değil…

İlçemiz Kaymakamı Dr. Çelik, şehirlerimizin beton ormanlara dönüşmemesinden yana bir tutumu olduğunu beyan ederek, ‘hukuki gerçeği dile getirmem farklı bir şeydir, fakat bu dile getirme onu savunmak anlamında değildir” dedi.

Gazetemizin 16.05.2017 tarihli sayısında yayımlanan haberle ilgili konuşan Kaymakam Dr. Çelik, “şahsım ile ilgili iddialara yer verildiğinden, ayrıca 22/05/2017 günü ilçemizin sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden yaklaşık 15 kişinin, gazetedeki iddialar ile ilgili beni ziyaret etmiş olmalarından dolayı kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından aşağıdaki açıklamaları yapma ihtiyacı hasıl olmuştur:

Bazı ortamlarda şu anda yıkılan vergi dairesinin “Samandağ Belediyesi ve hissedarlar tarafından AVM olarak yapılanması hususunda hiçbir hukuki sorunun olmadığını ve yasal olduğunu” deklare ettiğim iddia edilmiştir. Samandağ’ını çok seven ve geleceği ile ilgili hem sorumluluk sahibi hem de yetkili konumda olan biri olarak Samandağ’ını ilgilendiren konularda görüşlerimi insanlarla paylaşırım. Belirtilen yer ile ilgili proje söz konusu olduğu zaman gönlümden buranın yeşil alan olması gerektiğini tüm hissedarlar ile paylaştım. Ama söz konusu alan üzerinde birçok şahsın ortaklığı söz konusu olunca belirtilen alanın yeşil alan olmasının zor olduğunu ve ancak şu şekilde de olabileceğini ifade ettim.

Belirtilen yerin yeşil alan olması ancak iki şekilde olabilir:

1-) Hazine ve Belediye hissesi haricinde kalan hissedarlar bu hisselerini yeşil alan yapılması için belediyeye bağışlar, Hazine ile Belediye hisselerinde sıkıntı olmadığı için alan yeşil alan olarak ilan edilir.

2-) Samandağ Belediyesi bu alanın yeşil alan olması için Kamu yararı kararı alır, 2942  sayılı Kamulaştırma Kanunu kapsamında bu karar mülki amir tarafından onaylanır ve kamulaştırma yapılarak özel mülkiyette olan yerler Belediye tarafından satın alınmış olur.

Bu iki seçenek haricinde belirtilen alanın yeşil alan olarak ilan edilmesi, yeşil alan yapılması söz konusu değildir.  Belirtilen alanın yeşil alan olması, Cumhuriyet Parkıyla bütünleşmesi, ilçemiz adına, gelecek kuşaklar için çok büyük bir fırsat yaratacaktır. Temennimiz ve isteğimiz bu olmasına rağmen var olan gerçeklik orada 80’e yakın şerikin olması ve yerin tam ilçe merkezinde olmasından dolayı m2 birim fiyatının çok yüksek olmasıdır.

Metrekare birim fiyatlarının çok yüksek olması, Belediye’nin orayı kamulaştırmasını zorlaştırmakta, diğer taraftan özel şahısların da sahip oldukları hisselerini bedelsiz devretmesini imkansız kılmaktadır. Çok üzülerek ifade etmeliyim ki, bugün Samandağ’ında kamunun menfaati için, gelecek nesillerin refahı ve iyiliği için, daha yeşil ve yaşanabilir bir şehir yaratmak için kendi özel mülkiyetini bedelsiz verecek insan sayısı çok azdır. Söylemlerimiz ne kadar toplumcu olsa bile iş pratiğe geldiği zaman, insanların büyük bir kısmının bireysel menfaatini her şeyin üstünde tuttuğu, hatta bırakın kendi malından mülkünden toplum için harcamayı, toplumun geneline ait olan yerleri sorumsuzca talan ettiği aşikardır.

Belirtilen yer ile ilgili 6306 sayılı Kanun’un 6. Maddesi kapsamında paydaşların üçte iki çoğunluk ile üzerinde anlaştıkları bir proje ve plan hukukidir. Benim bu hukuki gerçeği dile getirmem farklı bir şeydir,  fakat bu dile getirme onu savunmak anlamında değildir.

Gönlümden geçen belirtilen alanın yeşil alan olarak Cumhuriyet Parkıyla bütünleşmesi ve altının iki katlı otopark olmasıdır. Ama bunun da izah ettiğim şekilde zor olduğunu biliyorum.  Buranın yeşil alan olması ile ilgili özel şahıslara ait olan hisselerin bedelsiz olarak yeşil alan yapılması karşılığında Belediye’ye verilmesi veya bu parsellerin Belediye tarafından kamulaştırması söz konusu olursa, Hazine’nin %18’lik hissesinin yeşil alana dönüştürülmesi konusunda her türlü çabayı göstereceğimi belirtmek isterim” dedi.

 

Share
632 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?